Shadowbox (7.x-4.0-beta1) - en to it translation catalogue (27 entries)

en: Pages
it: Pagine

en: title
it: titolo

en: Remove
it: Elimina

en: None
it: Nessuno

en: Default
it: Predefinito

en: Icon
it: Icona

en: Galleries
it: Gallerie

en: Original image
it: Immagine originale

en: Video width
it: Larghezza del video

en: Video height
it: Altezza del video

en: Global
it: Globale

en: Width then height
it: Larghezza e altezza

en: Height then width
it: Altezza e larghezza

en: Resize duration
it: Durata di ridimensionamento

en: Initial height
it: Altezza iniziale

en: Initial width
it: Larghezza iniziale

en: Overlay color
it: Colore sfumatura

en: Overlay opacity
it: Opacità sfumatura

en: Resize
it: Ridimensiona

en: Libraries
it: Librerie

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Specificare le pagine usando i rispettivi percorsi. Inserire un percorso per riga. Usare '*' come carattere jolly. Alcuni percorsi di esempio possono essere %blog per la pagina del blog e %blog-wildcard per i blog personali. %front è la prima pagina.

en: Pages or PHP code
it: Pagine o codice PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
it: Se l'opzione PHP è selezionata, inserire codice PHP racchiuso da %php. Notare che l'esecuzione di codice PHP non corretto può bloccare il sito Drupal.

en: Image style
it: Stile immagine

en: None (original image)
it: Nessuno (immagine originale)

en: Link image to
it: Collega immagine a

en: Image style: @style
it: Stile immagine: @style
