Sheetnode (7.x-1.0-alpha3) - en to fr translation catalogue (57 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Submit
fr: Soumettre

en: Content
fr: Contenu

en: content
fr: contenu

en: None
fr: Aucun(e)

en: Import
fr: Importer

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Text
fr: Texte

en: Range
fr: Intervalle

en: General
fr: Général

en: Template
fr: Gabarit

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Raw value
fr: Valeur brute

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Spreadsheet
fr: Feuille de calcul

en: Google username
fr: Nom d'utilisateur Google

en: Google password
fr: Mot de passe Google

en: Fetch private spreadsheets
fr: Récupérer les feuilles de calcul privées

en: Consecutive rows
fr: Lignes consécutives

en: Consecutive columns
fr: Colonnes consécutives

en: Use template
fr: Utiliser un gabarit

en: No file was uploaded. Please choose a file to upload.
fr: Aucun fichier n'a été transféré. Veuillez choisir un fichier à transférer.

en: Export as
fr: Exporter en tant que

en: A spreadsheet node.
fr: Un nœud feuille de calcul.

en: Save as template
fr: Enregistrer comme gabarit

en: Please select a template.
fr: Veuillez sélectionner un gabarit.

en: Create a new sheetnode from an existing template.
fr: Créer une nouvelle feuille de calcul à partir d'un modèle pré-existant.

en: Zend Gdata library path
fr: Chemin de la bibliothèque Zend Gdata

en: Cell
fr: Cellule

en: SocialCalc format
fr: Format SocialCalc

en: Render the view as a raw SocialCalc spreadsheet.
fr: Rendre la vue comme une feuille de calcul SocialCal brute.

en: HTML table
fr: Tableau HTML

en: range
fr: intervalle

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Sheet
fr: Feuille

en: PHPExcel is found.
fr: PHPExcel a été trouvé.

en: PHPExcel is NOT found at !dir.
fr: PHPExcel n'a pas été trouvé dans !dir.

en: Provides PHPExcel integration with Sheetnode.
fr: Fournit l'intégration de PHPExcel dans Sheetnode.

en: Spreadsheet title.
fr: Titre de la feuille de calcul.

en: - Select a template -
fr: - Sélectionner un gabarit -

en: Untitled Workbook
fr: Classeur sans titre

en: Importing spreadsheets
fr: Importation des feuilles de calcul

en: Imported @current out of @total spreadsheets.
fr: @current feuilles de calcul sur @total ont été importées.

en: Imported @current out of @total files.
fr: @current fichiers sur @total ont été importés.

en: cell
fr: cellule

en: A cell reference such as B52, C79, etc.
fr: Une reférence de cellule telle que B52, C79, etc.

en: Rows only
fr: Lignes uniquement

en: Columns only
fr: Colonnes uniquement

en: Rows and columns
fr: Lignes et colonnes

en: Exporting spreadsheets
fr: Exportation des feuilles de calcul

en: Exported @current out of @total sheets.
fr: Exportation de @current feuilles sur @total.

en: Export process has encountered an error.
fr: Le traitement de l'exportation a rencontré une erreur.

en: Spreadsheet exported
fr: Feuille de calcul exportée

en: Download spreadsheet file
fr: Télécharger le fichier feuille de calcul

en: - No spreadsheets found -
fr: - Aucune feuille de calcul n'a été trouvée -
