Shipwire API (7.x-1.0) - en to id translation catalogue (33 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Email address
id: Alamat email

en: Cancel
id: Batal

en: Currency
id: Mata uang

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Edit
id: Sunting

en: Test
id: uji

en: Response
id: Jawaban

en: Password
id: Sandi

en: Settings
id: Pengaturan

en: View
id: Lihat

en: Submitted
id: Dikirim

en: Details
id: Rincian

en: North America
id: Amerika Utara

en: Server settings
id: Pengaturan server

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: Antarctica
id: Antartika

en: Canada
id: Kanada

en: United Kingdom
id: Inggris

en: United States
id: Amerika Serikat

en: Pending
id: Tertunda

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Account
id: Keanggotaan

en: Shipping method
id: Metode pengiriman

en: Currency code
id: Kode mata uang

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Date changed
id: Tanggal diubah

en: The URL %url is invalid. Enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
id: URL %url cacat. Masukkan kualifikasi penuh URL, misalnya http://www.contoh.com/feed.xml.

en: Recent log messages
id: Pesan-pesan log terakhir

en: Tracking URL
id: URL lacak
