Shipwire API (7.x-1.02) - en to fr translation catalogue (67 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Cancel
fr: Annuler

en: Currency
fr: Devise

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: Test
fr: Tester

en: Response
fr: Réponse

en: Password
fr: Mot de passe

en: Settings
fr: Paramètres

en: Schedule
fr: Planning

en: View
fr: Voir

en: Submitted
fr: Soumis

en: Details
fr: Détails

en: North America
fr: Amérique du Nord

en: Server settings
fr: Paramètres du serveur

en: Created date
fr: Date de création

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Australia
fr: Australie

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États-Unis

en: Pending
fr: En attente

en: Date created
fr: Date de création

en: Total cost
fr: Coût total

en: Total:
fr: Total :

en: Order ID
fr: Identifiant de la commande

en: Misc
fr: Divers

en: Server
fr: Serveur

en: Account
fr: Compte

en: Hong Kong Dollar
fr: Dollar de Hong Kong

en: Shipment !id
fr: Expédition !id

en: Shipment ID
fr: Id d'expédition

en: Tracking number
fr: Numéro de suivi

en: Shipping method
fr: Mode d'expédition

en: Are you sure you want to delete this shipment?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer cet envoi ?

en: Currency code
fr: Code de la devise

en: Carrier:
fr: Transporteur :

en: Carrier
fr: Transporteur

en: Shipping cost
fr: Montant des frais de port

en: Save shipment
fr: Enregistrer l'expédition

en: View link
fr: Lien d'affichage

en: Delivered
fr: Livré

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: Africa
fr: Afrique

en: Link this field to
fr: Lier ce champ à

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: Date changed
fr: Date de modification

en: The URL %url is invalid. Enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
fr: L'URL %url n'est pas valide. Entrez une URL correctement saisie telle que http://www.example.com/feed.xml.

en: Shipped
fr: Expedié

en: The date the order was created.
fr: La date à laquelle la commande a été créée.

en: The date the order was last updated.
fr: La date à laquelle la commande a été mise à jour pour la dernière fois.

en: %name: you must enter a numeric value for the price.
fr: %name : vous devez saisir une valeur numérique pour le prix.

en: Recent log messages
fr: Entrées récentes du journal

en: Asia
fr: Asie

en: South America
fr: Amérique du Sud

en: United States Dollar
fr: Dollar américain

en: The administrator view page
fr: La page de la vue administrateur

en: Nothing, unless specified in <em>Rewrite results</em> below
fr: Rien, à moins que ce ne soit spécifié dans <em>Réécrire les resultats</em>  ci-dessous

en: Do not show a widget
fr: Ne pas afficher de widget

en: Date submitted
fr: Date de soumission

en: Method:
fr: Méthode :

[ctx: a drupal store order]
en: Order ID
fr: identifiant (ID) de Commande

[ctx: a shipment status]
en: Status
fr: État
