Shipwire API (7.x-1.02) - en to it translation catalogue (52 entries)

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Cancel
it: Annulla

en: Currency
it: Valuta

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: Response
it: Risposta

en: Settings
it: Impostazioni

en: Schedule
it: Pianifica

en: View
it: Visualizza

en: Submitted
it: Inserito

en: Details
it: Dettagli

en: Server settings
it: Impostazioni server

en: Created date
it: Data creazione

en: Updated date
it: Data modifica

en: Antarctica
it: Antartica

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United States
it: Stati Uniti

en: Pending
it: In sospeso

en: Messages
it: Messaggi

en: Production
it: Produzione

en: Date created
it: Data di creazione

en: Total:
it: Totale:

en: Order ID
it: ID ordine

en: Account
it: Profilo

en: Hong Kong Dollar
it: Dollaro di Hong Kong

en: Shipment !id
it: spedizione !id

en: Shipment ID
it: ID spedizione

en: Tracking number
it: Numero di tracciamento

en: Shipping method
it: Metodo di spedizione

en: Are you sure you want to delete this shipment?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa spedizione?

en: Currency code
it: Codice valuta

en: Carrier:
it: Corriere:

en: Carrier
it: Corriere

en: Shipping cost
it: Costo di spedizione

en: Save shipment
it: Salva consegna

en: View link
it: Link guarda

en: Delete link
it: Link elimina

en: Edit link
it: Link modifica

en: Link this field to
it: Crea un link per il campo con destinazione

en: Operations links
it: Link operativi

en: Date changed
it: Data cambiata

en: The URL %url is invalid. Enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
it: L'URL fornita %url non è valida. Inserisci una URL completa del tipo: http://www.example.com/feed.xml.

en: The date the order was created.
it: La data di creazione dell'ordine.

en: The date the order was last updated.
it: La data di ultima modifica dell'ordine.

en: %name: you must enter a numeric value for the price.
it: %name: inserire un valore numerico per il prezzo.

en: Recent log messages
it: Messaggi di log recenti

en: United States Dollar
it: Dollaro statunitense

en: The administrator view page
it: La vista per l'amministratore in modalità pagina

en: Nothing, unless specified in <em>Rewrite results</em> below
it: Nulla, se non specificato qui sotto in <em>Riscrittura risultati</em>

en: Do not show a widget
it: Non mostrare un widget
