Shipwire API (7.x-1.02) - en to pt translation catalogue (62 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Currency
pt: Moeda Corrente

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: Test
pt: Teste

en: Response
pt: Resposta

en: Password
pt: Senha

en: Settings
pt: Configurações

en: Schedule
pt: Agendar

en: View
pt: Ver

en: Submitted
pt: Enviado

en: Details
pt: Detalhes

en: North America
pt: América do Norte

en: Server settings
pt: Configurações do servidor

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Antarctica
pt: Antártica

en: Australia
pt: Austrália

en: Canada
pt: Canadá

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United States
pt: Estados Unidos

en: Pending
pt: Pendente

en: Messages
pt: Mensagens

en: Production
pt: Produção

en: Date created
pt: Data de criação

en: Total cost
pt: Custo total

en: Order ID
pt: ID do pedido

en: Account
pt: Conta

en: Hong Kong Dollar
pt: Dólar de Hong Kong

en: Shipment !id
pt: Entrega !id

en: Shipment ID
pt: Identificador da entrega

en: Tracking number
pt: Número de rastreamento

en: Shipping method
pt: Método de envio

en: Are you sure you want to delete this shipment?
pt: Tem certeza que deseja remover esta entrega?

en: Currency code
pt: Código da moeda

en: UPS Ground
pt: UPS por terra

en: UPS Standard
pt: UPS padrão

en: Carrier:
pt: Entregador:

en: Carrier
pt: Transportador

en: Shipping cost
pt: Valor do frete

en: Save shipment
pt: Salvar entrega

en: View link
pt: Link "ver"

en: Delete link
pt: Apagar link

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: Africa
pt: África

en: Link this field to
pt: Linkar este campo para

en: Operations links
pt: Links de operações

en: Date changed
pt: Data de alteração

en: The URL %url is invalid. Enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
pt: A URL %url é inválida. Digite uma URL válida, como por exemplo http://www.exemplo.com.br/feed.xml.

en: The date the order was created.
pt: A data em que o pedido foi criado.

en: The date the order was last updated.
pt: A data em que o pedido foi atualizado pela última vez.

en: %name: you must enter a numeric value for the price.
pt: %name: você deve informar um valor numérico para o preço.

en: Recent log messages
pt: Mensagens recentes do registro

en: South America
pt: América do Sul

en: United States Dollar
pt: Dólar Americano

en: The administrator view page
pt: A página de visualização do administrador

en: Nothing, unless specified in <em>Rewrite results</em> below
pt: Nada, a não ser que seja especificado em <em>Sobrescrever resultados</em> abaixo

en: Do not show a widget
pt: Não exibir um widget

en: Date submitted
pt: Data de envio
