Shopify eCommerce (7.x-1.0-alpha2) - en to it translation catalogue (84 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Remove
it: Elimina

en: Currency
it: Valuta

en: Quantity
it: Quantità

en: Tags
it: Etichette

en: view
it: mostra

en: Overview
it: Panoramica

en: Edit
it: Modifica

en: Number
it: Numero

en: Country
it: Paese

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Save
it: Salva

en: View
it: Visualizza

en: Path
it: Percorso

en: Sync
it: Sincronizzate

en: Teaser
it: Anteprima

en: Theme
it: Tema

en: Configure
it: Configura

en: Email
it: E-mail

en: Hostname
it: Nome host

en: URL alias
it: Alias URL

en: Price
it: Prezzo

en: Customers
it: Clienti

en: Customer
it: Cliente

en: Product ID
it: ID prodotto

en: Phone
it: Telefono

en: Address
it: Indirizzo

en: State
it: Stato

en: Code
it: Codice

en: Company
it: Azienda

en: Method
it: Metodo

en: SKU
it: Codice

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: City
it: Città

en: Full
it: Completo

en: Source
it: Sorgente

en: None.
it: Nessuno.

en: revert
it: ripristina

en: Cart
it: Carrello

en: Billing address
it: Indirizzo di fatturazione

en: Shipping address
it: Indirizzo di spedizione

en: Products
it: Prodotti

en: Province
it: Provincia

en: Grams
it: Grammi

en: Orders
it: Ordini

en: Add to Cart
it: Aggiungi al carrello

en: Collection
it: Collezione

en: Order ID
it: ID ordine

en: Add to Cart form
it: Form Aggiungi al carrello

en: URL path settings
it: Impostazioni percorso URL

en: Rate
it: Aliquota

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: Country code
it: Prefisso internazionale

en: Reports
it: Resoconti

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: clone
it: duplica

en: Total tax
it: Imposta totale

en: export
it: esporta

en: Name of the product.
it: Nome del prodotto.

en: translate
it: traduci

en: Variants
it: Varianti

en: Tips
it: Consigli

en: Province code
it: Sigla della provincia

en: Search index
it: Indice di ricerca

en: Add to cart form
it: Form aggiungi al carrello

en: The product title.
it: Titolo del prodotto.

en: Total price
it: Prezzo totale

en: Edit link
it: Link modifica

en: Address 2
it: Indirizzo 2

en: Address 1
it: Indirizzo 1

en: manage fields
it: gestisci campi

en: manage display
it: gestisci la visualizzazione

en: Search result
it: Risultato della ricerca

en: Entity ID
it: ID Entità

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
it: Si è verificato un errore durante l'esecuzione di @operation con argomenti: @args

en: Order number
it: Numero d'ordine

en: Save product
it: Salva prodotto

en: Optionally specify an alternative URL by which this content can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
it: Specificare opzionalmente un URL alternativo da cui è possibile accedere a questo contenuto. Ad esempio, digitare "chi siamo" per una pagina di Informazioni. Utilizzare un percorso relativo e non aggiungere lo "slash" finale o l'alias non funzionerà.

en: Enable to override this field's links.
it: Attiva per modificare i link di questo campo.
