Shopify eCommerce (7.x-1.0-alpha3) - en to fr translation catalogue (93 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Remove
fr: Retirer

en: Currency
fr: Devise

en: Quantity
fr: Quantité

en: Tags
fr: Étiquettes

en: view
fr: voir

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Edit
fr: Modifier

en: Test
fr: Tester

en: Number
fr: Nombre

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Save
fr: Enregistrer

en: View
fr: Voir

en: Path
fr: Chemin

en: Teaser
fr: Accroche

en: Theme
fr: Thème

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Configure
fr: Configurer

en: Email
fr: Courriel

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: URL alias
fr: Alias d'URL

en: Price
fr: Prix

en: Customers
fr: Clients

en: Customer
fr: Client

en: Product ID
fr: Identifiant (ID) du produit

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: State
fr: État

en: Company
fr: Société

en: Method
fr: Méthode

en: SKU
fr: Référence

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: City
fr: Ville

en: Full
fr: Complet

en: Token
fr: Jeton (token)

en: None.
fr: Aucun.

en: revert
fr: rétablir

en: Cron
fr: Tâche planifiée (cron)

en: Cart
fr: Panier

en: Billing address
fr: Adresse de facturation

en: Shipping address
fr: Adresse de livraison

en: Product deleted
fr: Produit supprimé

en: Products
fr: Produits

en: Grams
fr: Grammes

en: Orders
fr: Commandes

en: Order ID
fr: Identifiant de la commande

en: Add to Cart form
fr: Formulaire d'ajout au panier

en: URL path settings
fr: Paramètres des chemins d'URL

en: Rate
fr: Taux

en: Barcode
fr: Code-barres

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: Country code
fr: Code pays

en: Reports
fr: Rapports

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: clone
fr: cloner

en: Order Created
fr: Commande Créée

en: Total tax
fr: Taxe totale

en: export
fr: exporter

en: Name of the product.
fr: Nom du produit.

en: translate
fr: traduire

en: Variants
fr: Variantes

en: Tips
fr: Astuces

en: Province code
fr: Code de province

en: Out of stock
fr: Rupture de stock

en: Search index
fr: Index de recherche

en: Confirmed
fr: Confirmé

en: Add to cart form
fr: Formulaire d'ajout au panier

en: The product title.
fr: Le titre du produit.

en: Total price
fr: Prix total

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: Total discount
fr: Montant total de la remise

en: Discounts
fr: Remises

en: Product Type
fr: Type de produit

en: Address 2
fr: Adresse 2

en: Address 1
fr: Adresse 1

en: manage fields
fr: gérer les champs

en: manage display
fr: gérer l'affichage

en: Search result
fr: Résultat de la recherche

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Apps
fr: Applications

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de @operation avec pour arguments : @args

en: Order number
fr: Numéro de commande

en: Save product
fr: Enregistrer le produit

en: Optionally specify an alternative URL by which this content can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
fr: Spécifiez une URL alternative par laquelle il est possible d'accéder à ce contenu. Par exemple, saisissez "apropos" lorsque que vous écrivez une page qui décrit votre site. Utilisez un chemin relatif et n'ajoutez pas de slash à la fin sinon quoi l'alias d'URL ne fonctionnera pas.

en: Enable to override this field's links.
fr: Activer pour supplanter les liens du champ.

en: your cart
fr: votre panier
