Shopify eCommerce (7.x-1.0-alpha3) - en to id translation catalogue (67 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Remove
id: Hapus

en: Currency
id: Mata uang

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Tags
id: Tag

en: view
id: tampilan

en: Overview
id: Sekilas

en: Edit
id: Sunting

en: Test
id: uji

en: Number
id: Angka

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: View
id: Lihat

en: Path
id: Jalur

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Theme
id: Tema

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Hostname
id: Nama host

en: URL alias
id: Alias URL

en: Price
id: Harga

en: Customer
id: Pelanggan

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Status

en: Code
id: Kode

en: Company
id: Perusahaan / Institusi

en: Method
id: Metode

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: City
id: Kota

en: Full
id: Penuh

en: Source
id: Sumber

en: None.
id: Tidak ada.

en: revert
id: kembalikan

en: Cart
id: Keranjang

en: Billing address
id: Alamat penagihan

en: Shipping address
id: Alamat pengiriman

en: Products
id: Produk

en: Province
id: Provinsi

en: Grams
id: Gram

en: Orders
id: Pesanan

en: Add to Cart form
id: Formulir Tambah ke Troli

en: URL path settings
id: Pengaturan path URL

en: Unavailable
id: Tidak tersedia

en: Reports
id: Laporan

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: clone
id: Klon

en: Admin
id: Administrator

en: Tips
id: Tip

en: Out of stock
id: Stok habis

en: Search index
id: Indeks pencarian

en: Add to cart form
id: Tambahkan ke keranjang

en: Total price
id: Total harga

en: Address 2
id: Alamat 2

en: Address 1
id: Alamat 1

en: manage fields
id: kelola field

en: manage display
id: kelola tampilan

en: Search result
id: Hasil pencarian

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
id: Menemukan kesalahan ketika memproses @operation dengan argumen : @args

en: Order number
id: Nomor Order

en: Optionally specify an alternative URL by which this content can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
id: Sebagai pilihan tentukan URL alternatif yang mana bisa mengakses konten ini. Contohnya, ketikan "tentang" ketika menulis untuk halaman tentang. Gunakan path relatif dan jangan tambahkan tanda slash (garis miring) atau alias URLnya tidak akan bekerja.
