Shopify eCommerce (7.x-1.0-beta1) - en to pt translation catalogue (91 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Remove
pt: Remover

en: Currency
pt: Moeda Corrente

en: Quantity
pt: Quantidade

en: view
pt: ver

en: Overview
pt: Visão geral

en: Edit
pt: Editar

en: Test
pt: Teste

en: Number
pt: Número

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Save
pt: Salvar

en: View
pt: Ver

en: Path
pt: Caminho

en: Sync
pt: Sincronizar

en: Teaser
pt: Chamada

en: Theme
pt: Tema

en: Configure
pt: Configurar

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: URL alias
pt: Apelido de URL

en: Price
pt: Preço

en: Customers
pt: Clientes

en: Customer
pt: Cliente

en: Product ID
pt: ID do Produto

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: State
pt: Estado

en: Code
pt: Código

en: Company
pt: Empresa

en: Method
pt: Método

en: Note
pt: Nota

en: SKU
pt: Cód. do Produto

en: First name
pt: Nome

en: Last name
pt: Sobrenome

en: City
pt: Cidade

en: Full
pt: Completo

en: Source
pt: Fonte

en: None.
pt: Nada.

en: revert
pt: reverter

en: Cron
pt: Agendador de tarefas

en: Cart
pt: Carrinho

en: Billing address
pt: Endereço de cobrança

en: Shipping address
pt: Endereço de entrega

en: Products
pt: Produtos

en: Province
pt: Estado

en: Grams
pt: Gramas

en: Orders
pt: Pedidos

en: Add to Cart
pt: Comprar

en: Collection
pt: Coleção

en: Collections
pt: Coleções

en: Order ID
pt: ID do pedido

en: Add to Cart form
pt: Formulário para adicionar ao carrinho de compras

en: URL path settings
pt: Configurações de caminho de URL

en: Rate
pt: Avaliar

en: Barcode
pt: Código de Barras

en: Country code
pt: Código do país

en: Reports
pt: Relatórios

en: Created Date
pt: Data de criação

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: clone
pt: clonar

en: Total tax
pt: Total de imposto

en: export
pt: exportar

en: Name of the product.
pt: Nome do produto.

en: translate
pt: traduzir

en: Admin
pt: Administrar

en: Variants
pt: Variantes

en: Tips
pt: Dicas

en: Search index
pt: Índice de busca

en: Product Title
pt: Título do produto

en: Add to cart form
pt: Formulário de "Adicionar ao carrinho"

en: The product title.
pt: O título do produto.

en: Total price
pt: Preço total

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: Discounts
pt: Descontos

en: Not Available
pt: Não Disponível

en: Address 2
pt: Endereço 2

en: Address 1
pt: Endereço 1

en: manage fields
pt: gerenciar campos

en: manage display
pt: gerenciar exibição

en: Search result
pt: Resultado da busca

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Out of Stock
pt: Esgotado

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
pt: Ocorreu um erro durante o processamento de @operation com os argumentos: @args

en: Order number
pt: Número do pedido

en: Save product
pt: Salvar produto

en: Optionally specify an alternative URL by which this content can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
pt: Opcionalmente especifique uma URL alternativa pela qual este conteúdo pode ser acessado. Por exemplo, digite "sobre" se estiver criando uma página "Sobre". Use um caminho relativo e não adicione uma barra no final ou a URL alternativa não irá funcionar.

en: Enable to override this field's links.
pt: Ative esta opção para sobrescrever os links deste campo.
