Shopify eCommerce (7.x-1.0-beta1) - en to pt translation catalogue (79 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Remove
pt: Remover

en: Currency
pt: Moeda

en: Quantity
pt: Quantidade

en: view
pt: ver

en: Overview
pt: Vista global

en: Edit
pt: Editar

en: Test
pt: Testar

en: Number
pt: Número

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Link
pt: Ligação

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Save
pt: Guardar

en: View
pt: Mostrar

en: Teaser
pt: Resumo

en: Theme
pt: Tema

en: Configure
pt: Configurar

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: URL alias
pt: URL alternativo

en: Price
pt: Preço

en: Customers
pt: Clientes

en: Customer
pt: Cliente

en: Product ID
pt: ID do produto

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Morada

en: State
pt: Estado

en: Code
pt: Código

en: Company
pt: Empresa

en: Method
pt: Método

en: Note
pt: Nota

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Apelido

en: City
pt: Município/Concelho

en: Full
pt: Completo

en: Source
pt: Fonte

en: None.
pt: Nenhum.

en: revert
pt: reverter

en: Cart
pt: Carrinho

en: Billing address
pt: Endereço de faturação

en: Shipping address
pt: Endereço de entrega

en: Products
pt: Produtos

en: Province
pt: Distrito

en: Grams
pt: Gramas

en: Orders
pt: Encomendas

en: Order ID
pt: ID da encomenda

en: Add to Cart form
pt: Formulário de Adicionar ao Carrinho

en: URL path settings
pt: Configurações de URL

en: Rate
pt: Taxa

en: Country code
pt: Código do país

en: Reports
pt: Relatórios

en: Created Date
pt: Data de criação

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Total tax
pt: Total de impostos

en: export
pt: exportar

en: translate
pt: traduzir

en: Admin
pt: Administrador

en: Variants
pt: Variações

en: Tips
pt: Dicas

en: Search index
pt: Índice de pesquisa

en: Add to cart form
pt: Adicionar ao formulário do carrinho

en: The product title.
pt: O título do produto

en: Total price
pt: Preço total

en: Edit link
pt: Editar ligação

en: Address 2
pt: Bairro

en: Address 1
pt: Rua, Avenida, Praça

en: manage fields
pt: gerir campos

en: manage display
pt: gerir exibição

en: Search result
pt: Resultado da procura

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Out of Stock
pt: Sem Stock

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
pt: Ocorreu um erro ao processar @operation com os argumentos: @args

en: Order number
pt: Número da encomenda

en: Save product
pt: Guardar produto

en: Optionally specify an alternative URL by which this content can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
pt: Opcionalmente indique um URL alternativo pelo qual este conteúdo possa ser acedido. Por exemplo, escreva "sobre" quando estiver a escrever uma página "sobre". Utilize um caminho relativo e não adicione uma barra ou o alias de URL não irá funcionar.

en: Enable to override this field's links.
pt: Possibilidade de contornar as ligações deste campo.
