Shortcode bootstrap layout editor (7.x-1.0) - en to id translation catalogue (64 entries)

en: Title
id: Judul

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Subject
id: Judul

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Size
id: Ukuran

en: Message
id: Pesan

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Center
id: Tengah

en: Container
id: Kontainer

en: Name
id: Nama

en: Font
id: fonta

en: Default
id: Bawaan

en: Top
id: Atas

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Icon
id: Ikon

en: View
id: Lihat

en: Text
id: Teks

en: Horizontal
id: Horisontal

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Block
id: Blok

en: Bottom
id: Dasar

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
id: Anda tidak boleh mengirim lebih dari %number pesan dalam satu jam. Silakan coba lagi kemudian.

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Line
id: Baris

en: Medium
id: Sedang

en: Price
id: Harga

en: Table
id: Tabel

en: Align
id: Ratakan

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Navigation
id: Navigasi

en: Color
id: Warna

en: Static
id: Statik

en: Fixed
id: Tetap

en: Caption
id: Keterangan

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Red
id: Merah

en: Read More
id: Selengkapnya

en: Style
id: Gaya

en: Loading...
id: Memuat...

en: Green
id: Hijau

en: Blue
id: Biru

en: Grey
id: Abu-abu

en: Orange
id: Oranye

en: Comma ,
id: Koma ,

en: Colon :
id: Titik Dua :

en: Semicolon ;
id: Titik koma ;

en: Timeline
id: Garis waktu

en: Blockquote
id: Blok kutipan

en: Black
id: Hitam

en: Underline
id: Garis bawah

en: Column
id: Kolom

en: Sequence
id: Urutan

en: Chart
id: Grafik

en: Prefix text
id: Teks prefiks

en: Suffix text
id: Teks sufiks

en: Strong
id: Terang
