Shortcode bootstrap layout editor (7.x-1.2) - en to hu translation catalogue (124 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Previous
hu: Előző

en: Next
hu: Következő

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: Subject
hu: Tárgy

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Size
hu: Méret

en: Message
hu: Üzenet

en: Quote
hu: Ajánlat

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Image
hu: Kép

en: Center
hu: Középen

en: Container
hu: Tároló

en: Name
hu: Név

en: Font Size
hu: Betűméret

en: Font
hu: Betűtípus

en: Text Rotation
hu: Szöveg elforgatása

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Background
hu: Háttér

en: Background Color
hu: Háttérszín

en: Top
hu: Teteje

en: Small
hu: Kicsi

en: Large
hu: Nagy

en: Icon
hu: Ikon

en: View
hu: Megtekintés

en: Menu
hu: Menü

en: Text
hu: Szöveg

en: ID
hu: Azonosító

en: Email
hu: E-mail

en: Node
hu: Tartalom

en: Horizontal
hu: Vízszintes

en: All
hu: Mind

en: Active
hu: Aktív

en: Block
hu: Blokk

en: Bottom
hu: Alja

en: Footer
hu: Lábléc

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
hu: Óránként legfeljebb %number darab üzenetet lehet küldeni. Érdemes később újrapróbálkozni.

en: Percent
hu: Százalék

en: Node Title
hu: Tartalomcím

en: Width
hu: Szélesség

en: Height
hu: Magasság

en: Line
hu: Sor

en: Medium
hu: Közepes

en: Price
hu: Ár

en: Border
hu: Keret

en: Table
hu: Táblázat

en: Align
hu: Igazítás

en: Background color
hu: Háttérszín

en: Navigation
hu: Navigáció

en: Color
hu: Szín

en: Tab
hu: Fül

en: Static
hu: Állandó

en: Latitude
hu: Földrajzi szélesség

en: Longitude
hu: Földrajzi hosszúság

en: Collapsed
hu: Összecsukott

en: Short Description
hu: Rövid leírás

en: Satellite
hu: Légifelvétel

en: Fixed
hu: Rögzített

en: Caption
hu: Képaláírás

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: Red
hu: Vörös

en: Read More
hu: Bővebben

en: Video
hu: Videó

en: Style
hu: Stílus

en: Slider
hu: Csúszka

en: Add new item
hu: Új elem hozzáadása

en: Chart type
hu: Grafikon típus

en: Loading...
hu: Betöltés…

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Double
hu: Dupla

en: Dotted
hu: Pontozott

en: Dashed
hu: Vonalas

en: Solid
hu: Tömör

en: Groove
hu: Völgy

en: Ridge
hu: Hegygerinc

en: Inset
hu: Sülyesztett

en: Outset
hu: Kiemelkedő

en: Sitemap
hu: Webhelytérkép

en: Green
hu: Zöld

en: Blue
hu: Kék

en: Grey
hu: Szürke

en: Orange
hu: Narancs

en: Upload Image
hu: Kép feltöltése

en: Comma ,
hu: Vessző ,

en: Colon :
hu: Kettőspont :

en: Semicolon ;
hu: Pontosvessző ;

en: Pipe |
hu: Csővezeték jel |

en: Plus +
hu: Összeadás jel +

en: Border color
hu: Keretszín

en: Timeline
hu: Idővonal

en: Animation
hu: Animáció

en: Overlay
hu: Átfedés

en: Blockquote
hu: Idézet

en: Shadow
hu: Árnyék

en: Black
hu: Fekete

en: Underline
hu: Aláhúzás

en: Margins
hu: Margók

en: Column
hu: Oszlop

en: Notification
hu: Értesítés

en: Zoom
hu: Nagyítás

en: Stars
hu: Csillagok

en: Text Align
hu: Szöveg igazítása

en: Sequence
hu: Szekvencia

en: Button text
hu: Gombszöveg

en: Dark Blue
hu: Sötétkék

en: Read More link
hu: Továbbolvasás hivatkozása

en: Prefix text
hu: Előtag

en: Suffix text
hu: Utótag

en: Circle
hu: Kör

en: Pagination
hu: Oldalszámozás

en: Strong
hu: Erős

en: Contact Form
hu: Kapcsolatfelvételi űrlap

en: Title type
hu: Címtípus

en: Terrain
hu: Föld

en: Collapse
hu: Összecsuk

en: Video URL
hu: Videó webcíme

en: Page Size
hu: Oldal mérete

en: Accordion item
hu: Harmónika elem

en: Colored
hu: Színes

en: Inverse
hu: Fordított

en: Dark blue
hu: Sötétkék

en: Striped
hu: Csíkozott
