Shortcode bootstrap layout editor (7.x-1.0) - en to fr translation catalogue (99 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Author
fr: Auteur

en: Subject
fr: Objet

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Size
fr: Taille

en: Quote
fr: Citer

en: Link
fr: Lien

en: Center
fr: Centre

en: Container
fr: Conteneur

en: Name
fr: Nom

en: Font Size
fr: Taille de la fonte

en: Font
fr: Police

en: Default
fr: Par défaut

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Top
fr: Haut

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Icon
fr: Icône

en: View
fr: Voir

en: Text
fr: Texte

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Email
fr: Courriel

en: Node
fr: Nœud

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Block
fr: Bloc

en: Bottom
fr: Bas

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
fr: Vous ne pouvez pas envoyer plus de %number messages par heure. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: Percent
fr: Pourcentage

en: Node Title
fr: Titre du nœud

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Line
fr: Ligne

en: Medium
fr: Moyen

en: Price
fr: Prix

en: Border
fr: Bordure

en: Table
fr: Tableau

en: Align
fr: Aligner

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Color
fr: Couleur

en: Autoscroll
fr: Défilement automatique

en: Tab
fr: Onglet

en: Static
fr: Statique

en: Short Description
fr: Description courte

en: Fixed
fr: Fixe

en: Caption
fr: Légende

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Red
fr: Rouge

en: Video
fr: Vidéo

en: Add new item
fr: Ajouter un nouvel élément

en: Chart type
fr: Type de graphique

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: Saved.
fr: Enregistré.

en: Name:
fr: Nom :

en: Dotted
fr: Pointillé

en: Dashed
fr: En tirets

en: Solid
fr: Solide

en: Groove
fr: En creux

en: Ridge
fr: En saillie

en: Inset
fr: Insérer

en: Outset
fr: Début

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: Grey
fr: Gris

en: Upload Image
fr: Transférer une image

en: Comma ,
fr: Virgule ,

en: Colon :
fr: Deux-points :

en: Semicolon ;
fr: Point-virgule ;

en: Pipe |
fr: Barre verticale |

en: Border color
fr: Couleur de la bordure

en: Timeline
fr: Chronologie

en: Overlay
fr: Premier plan (overlay)

en: Blockquote
fr: Citation

en: Shadow
fr: Ombre

en: Black
fr: Noir

en: Underline
fr: Souligner

en: Margins
fr: Marges

en: Column
fr: Colonne

en: Stars
fr: Étoiles

en: Sequence
fr: Séquence

en: Button text
fr: Texte du bouton

en: Chart
fr: Graphe

en: Prefix text
fr: Texte de préfixe

en: Suffix text
fr: Texte de suffixe

en: Circle
fr: Cercle

en: Strong
fr: Fort

en: Title type
fr: Type de titre

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: Accordion item
fr: Élément Accordéon

en:  - None -
fr:  - Aucun(e) -

en: CSS Styles
fr: Styles CSS

en: Extra Classes
fr: Classes supplémentaires

en: Tag Type
fr: Type d'étiquette

en: Colored
fr: Coloré

en: Striped
fr: Rayé
