Shortcode bootstrap layout editor (7.x-1.0) - en to hi translation catalogue (56 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Subject
hi: विषय

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Size
hi: आकार

en: Message
hi: संदेश

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Center
hi: मध्य

en: Container
hi: कंटेनर

en: Name
hi: नाम

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Top
hi: ऊपर

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Icon
hi: चिन्ह

en: View
hi: देखें

en: Menu
hi: सूची

en: Text
hi: लेख

en: ID
hi: आईडी

en: Email
hi: ईमेल

en: Node
hi: नोड

en: Horizontal
hi: क्षैतिज

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Bottom
hi: तल

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
hi: आप %number संदेश प्रति घंटे से अधिक नहीं भेज सकते हैं. कृपया बाद में पुन: प्रयास करें.

en: Percent
hi: प्रतिशत

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: Line
hi: रेखा

en: Medium
hi: माध्यम

en: Border
hi: बॉर्डर

en: Table
hi: तालिका

en: Align
hi: पंक्तिबद्ध

en: Background color
hi: पृष्ठभूमि का रंग

en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Color
hi: रंग

en: Fixed
hi: निर्धारित

en: Caption
hi: शीर्षक

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Video
hi: वीडियो

en: Style
hi: अंदाज

en: Loading...
hi: लोड हो रहा है...

en: Border Color
hi: बॉर्डर का  रंग

en: Blue
hi: नीला

en: Border color
hi: बॉर्डर का रंग

en: Black
hi: काला

en: Sequence
hi: अनुक्रम

en: Strong
hi: तगडा

en: Video URL
hi: वीडियो यूआरएल
