Shortcode bootstrap layout editor (7.x-1.1) - en to ru translation catalogue (120 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Previous
ru: Назад

en: Next
ru: Вперёд

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: Subject
ru: Тема

en: Disabled
ru: Отключено

en: Size
ru: Размер

en: Message
ru: Сообщение

en: Quote
ru: Цитата

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Center
ru: Центр

en: Container
ru: Контейнер

en: Name
ru: Название

en: Font Size
ru: Размер шрифта

en: Font
ru: Шрифт

en: Text Rotation
ru: Вращение Текста

en: Default
ru: По умолчанию

en: Background
ru: Фон

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Top
ru: Вверху

en: Small
ru: Маленький

en: Large
ru: Большой

en: Icon
ru: Иконка

en: View
ru: Просмотр

en: Menu
ru: Меню

en: Text
ru: Текст

en: Node
ru: Материал

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активно

en: Block
ru: Блок

en: Bottom
ru: Снизу

en: Footer
ru: Подвал

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
ru: Максимально возможное количество сообщений в час: %number. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: Node Title
ru: Заголовок материала

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Line
ru: Линия

en: Medium
ru: Средний

en: Price
ru: Цена

en: Border
ru: Рамка

en: Table
ru: Таблица

en: Align
ru: Выравнивание

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Navigation
ru: Навигация

en: Color
ru: Цвет

en: Tab
ru: Вкладка

en: Static
ru: Статическая

en: Latitude
ru: Широта

en: Longitude
ru: Долгота

en: Collapsed
ru: Свернуто

en: Satellite
ru: Спутник

en: Fixed
ru: Фиксированный

en: Caption
ru: Подпись

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Red
ru: Красный

en: Video
ru: Видео

en: Style
ru: Стиль

en: Add new item
ru: Добавить новый пункт

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Select
ru: Выбрать

en: Double
ru: Удвоить

en: Border Color
ru: Цвет границы

en: Border Style
ru: Стиль границы

en: Dotted
ru: Пунктир

en: Dashed
ru: Штрих

en: Solid
ru: Сплошной

en: Groove
ru: Выступ

en: Inset
ru: Внутрь

en: Sitemap
ru: Карта сайта

en: Green
ru: Зелёный

en: Blue
ru: Синий

en: Orange
ru: Оранжевый

en: Upload Image
ru: Загрузить изображение

en: Auto
ru: Авто

en: Comma ,
ru: Запятая ,

en: Colon :
ru: Двоеточие :

en: Semicolon ;
ru: Точка с запятой ;

en: Pipe |
ru: Вертикальная черта |

en: Plus +
ru: Плюс +

en: Border color
ru: Цвет рамки

en: Timeline
ru: График времени

en: Animation
ru: Анимация

en: Overlay
ru: Перекрытие

en: Blockquote
ru: Цитата

en: Shadow
ru: Тени

en: Black
ru: Чёрный

en: Underline
ru: Подчёркивание

en: Margins
ru: Отступы

en: Column
ru: Колонка

en: Notification
ru: Уведомление

en: Stars
ru: Звёзды

en: Sequence
ru: Последовательность

en: HTML code
ru: HTML код

en: Button text
ru: Текст на кнопке

en: Read More link
ru: Ссылка "Подробнее"

en: Prefix text
ru: Текст префикса

en: Suffix text
ru: Текст суффикса

en: Circle
ru: Круг

en: Pagination
ru: Нумерация страниц

en: Strong
ru: Сильный

en: Contact Form
ru: Форма обратной связи

en: Title type
ru: Тип заголовка

en: Terrain
ru: Территория

en: Collapse
ru: Свернуть

en: Video URL
ru: URL-адрес видео

en: Accordion item
ru: Элемент "аккордеона"

en:  - None -
ru:  - Пусто -

en: Extra Classes
ru: Дополнительные классы

en: Padding Top
ru: Внутренний отступ Сверху

en: Padding Bottom
ru: Внутренний отступ Снизу

en: Padding Left
ru: Внутренний отступ Слева

en: Padding Right
ru: Внутренний отступ Справа

en: Margin Top
ru: Отступ Сверху

en: Margin Bottom
ru: Отступ Снизу

en: Margin Left
ru: Отступ Слева

en: Margin Right
ru: Отступ Справа
