Shortcode bootstrap layout editor (7.x-1.1) - en to tr translation catalogue (85 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Subject
tr: Konu

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Size
tr: Boyut

en: Message
tr: İleti

en: Quote
tr: Alıntı

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Center
tr: Merkez

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Name
tr: İsim

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Default
tr: Varsayılan

en: Background
tr: Arkaplan

en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: Top
tr: En üst

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Icon
tr: Simge

en: View
tr: Görüntüle

en: Menu
tr: Menü

en: Text
tr: Metin

en: Email
tr: E-posta

en: Node
tr: Düğüm

en: Horizontal
tr: Yatay

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Block
tr: Blok

en: Bottom
tr: Alt

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
tr: Saatte %number iletiden fazla ileti yollayamazsınız. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Node Title
tr: Düğüm Başlığı

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Line
tr: Hat

en: Medium
tr: Orta

en: Price
tr: Fiyat

en: Table
tr: Tablo

en: Align
tr: Hizalama

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Navigation
tr: Gezinti

en: Color
tr: Renk

en: Tab
tr: Sekme

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: Collapsed
tr: Kapalı

en: Short Description
tr: Kısa Açıklama

en: Fixed
tr: Sabit

en: Caption
tr: Başlık

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Red
tr: Kırmızı

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Select
tr: Seç

en: Green
tr: Yeşil

en: Blue
tr: Mavi

en: Orange
tr: Turuncu

en: Upload Image
tr: Resim yükle

en: Comma ,
tr: Virgül ,

en: Colon :
tr: İki nokta :

en: Semicolon ;
tr: Noktalı virgül ;

en: Pipe |
tr: Boru |

en: Plus +
tr: Artı +

en: Border color
tr: Kenarlık rengi

en: Timeline
tr: Timeline (Zaman Şeridi)

en: Overlay
tr: Üst katman

en: Blockquote
tr: Alıntı

en: Black
tr: Siyah

en: Underline
tr: Altı çizili

en: Column
tr: Sütun

en: Stars
tr: Yıldızlar

en: Sequence
tr: Sıralama

en: Button text
tr: Buton metni

en: Chart
tr: Grafik

en: Prefix text
tr: Önek metni

en: Suffix text
tr: Sonek metni

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: Strong
tr: Güçlü

en: Collapse
tr: Daralt

en: Video URL
tr: Video URL adresi
