Shorten URLs (7.x-1.0) - en to ja translation catalogue (21 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: delete
ja: 削除

en: Type
ja: タイプ

en: Actions
ja: アクション

en: None
ja: なし

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Save
ja: 保存

en: Text
ja: テキスト

en: User ID
ja: ユーザーID

en: General
ja: 全般

en: Method
ja: メソッド

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: Original
ja: オリジナル

en: seconds
ja: 秒

en: Short
ja: 短い

en: Service
ja: サービス

en: Created time
ja: 作成日

en: Maximum link text length
ja: リンクテキストの最長文字数

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
ja: リンクテキストとして使用できる文字数の上限を入力してください。 ここで指定された文字数より長いテキストは、体裁を崩すのを防ぐために切り落とされます。 ただし、この文字数はリンクテキスト部にのみ影響し、リンク (URL 文字列) 自体には影響を与えません。

en: Behavior
ja: 動作
