Shorten URLs (7.x-1.0) - en to pt translation catalogue (24 entries)

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: apagar

en: Type
pt: Tipo

en: Actions
pt: Ações

en: None
pt: Nenhum

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Save
pt: Salvar

en: Text
pt: Texto

en: User ID
pt: ID do usuário

en: General
pt: Geral

en: Method
pt: Método

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: seconds
pt: segundos

en: Short
pt: Curto

en: Service
pt: Serviço

en: Created time
pt: Data de criação

en: Maximum link text length
pt: Comprimento máximo de texto de link

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
pt: URLs com mais caracteres que esse número, serão truncadas para evitar que quebrem a formatação. O link será mantido integralmente: só o texto visível é que será truncado.

en: Behavior
pt: Comportamento

en: Short URL
pt: Encurtar URL

en: Disallowed services
pt: Serviços não permitidos

en: Allow users to choose which service to use in the Shorten URLs block and page.
pt: Permitir aos usuários escolher qual serviço será usado no bloco de encurtar URLs e página.

en: The default value is 1814400 (3 weeks).
pt: O valor padrão é 1814400 (3 semanas).
