Shorten URLs (7.x-1.3) - en to cy translation catalogue (16 entries)

en: Title
cy: Pennawd

en: delete
cy: dileu

en: Type
cy: Math

en: Actions
cy: Gweithredoedd

en: None
cy: Dim

en: Name
cy: Enw

en: edit
cy: golygu

en: Save
cy: Cadw

en: Text
cy: Testun

en: General
cy: Cyffredinol

en: Method
cy: Dull

en: IP Address
cy: Cyfeiriad IP

en: Original
cy: Gwreiddiol

en: Short
cy: Byr

en: Maximum link text length
cy: Hyd mwyaf dolen testun

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
cy: Bydd URL sy'n fwy na'r nifer yma o gymeiradau yn cael ei fyrhau i atal llinynau hir sydd yn torri wrth fformatio. Bydd y ddolen ei hun yn cael ei gadw'n ôl; ond bydd y rhan testun o'r ddolen yn cael ei fyrhau.
