Shorten URLs (7.x-1.3) - en to it translation catalogue (19 entries)

en: Title
it: Titolo

en: delete
it: elimina

en: Type
it: Tipo

en: Actions
it: Azioni

en: None
it: Nessuno

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Save
it: Salva

en: Text
it: Testo

en: User ID
it: ID utente

en: General
it: Generale

en: Method
it: Metodo

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Original
it: Originale

en: seconds
it: secondi

en: Short
it: Corto

en: Service
it: Servizio

en: Maximum link text length
it: Lunghezza massima testo del link

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
it: Gli URL più lunghi di questo numero di caratteri saranno troncati onde prevenire stringhe troppo lunghe che potrebbero danneggiare la formattazione. Il link sarà comunque salvato: verrà troncata solo la porzione di testo in eccedenza.
