Shorten URLs (7.x-1.3) - en to uk translation catalogue (36 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: delete
uk: видалити

en: Type
uk: Тип

en: Actions
uk: Дії

en: None
uk: Немає

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Save
uk: Зберегти

en: URL
uk: URL-адреса

en: Original URL
uk: Початковий URL

en: Text
uk: Текст

en: User ID
uk: ID користувача

en: General
uk: Загальне

en: Method
uk: Спосіб

en: IP Address
uk: IP-адреса

en: Original
uk: Оригінал

en: seconds
uk: секунд(и)

en: Short
uk: Короткий

en: Service
uk: Служба

en: Created time
uk: Час створення

en: Maximum link text length
uk: Максимальна довжина тексту посилання

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
uk: Посилання довжина яких більша ніж це число обрізаються, щоб уникнути порушення форматування тексту. Саме посилання зберігається, але його текстова частина обрізається.

en: Behavior
uk: Поведінка

en: The method to use to retrieve the abbreviated URL.
uk: Метод одержання скороченого посилання (URL).

en: Backup Service
uk: Резервна служба

en: The service to use to create the abbreviated URL if the primary service is down.
uk: Альтернативна служба скорочення адрес (використовувати, коли недоступна основна)

en: Short URL
uk: Коротка адреса

en: Your PHP installation does not support the URL abbreviation feature of the Shorten module.
uk: Ваша установка PHP не підтримує можливості скорочення адрес (URL) модуля Shorten.

en: The default service to use to create the abbreviated URL.
uk: Основна служба скорочення адрес.

en: The service to use to create the abbreviated URL if the primary or requested service is down.
uk: Альтернативна служба скорочення адрес - використовувати, якщо основна або обрана не працює.

en: Shorten
uk: Скорочення адрес

en: Please enter a valid URL.
uk: Укажіть коректну адресу (URL)

en: %original was shortened to %shortened
uk: %original перетворений в %shortened

en: The service to use to shorten the URL.
uk: Служба, яку треба використовувати для скорочення адрес

en: Adjust certain display settings for Shorten.
uk: Установити певні настроювання для модуля Shorten.

en: Allows easy URL shortening via external services.
uk: Дозволяє з легкістю скорочувати довгі адреси (URL) з використанням зовнішніх служб.
