Shoutbox (7.x-1.0-alpha4) - en to nl translation catalogue (59 entries)

en: Author
nl: Auteur

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Display settings
nl: Weergave-instellingen

en: Update
nl: Bijwerken

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Textfield
nl: Tekstveld

en: Time format
nl: Tijdformaat

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Post newest shouts on top
nl: Nieuwste shouts bovenaan tonen

en: When checked, new shouts will appear on the top instead of the bottom.
nl: Indien aangevinkt worden nieuwe shouts bovenaan getoond in plaats van onderaan.

en: Default the name field to the logged in user name
nl: Toon standaard de gebruikersnaam van de ingelogde gebruiker in het naam-veld

en: When checked, "Your name/nick" will be replaced by the logged in user name
nl: Indien aangevinkt wordt "Uw naam/schermnaam" vervangen door de gebruikersnaam van de ingelogde gebruiker

en: Auto refresh (in seconds)
nl: Ververs na ... seconden

en: Number of minutes for which anonymous users may edit or delete their own posts
nl: Aantal minuten waarbinnen anonieme gebruikers hun eigen shout mogen bewerken of verwijderen.

en: Number of minutes for which registered users may edit or delete their own posts
nl: Aantal minuten waarbinnen geregistreerde gebruikers hun eigen shout mogen bewerken of verwijderen.

en: Number of days after which shouts will be purged from the database
nl: Aantal dagen waarna de shout verwijderd wordt uit de database

en: Your Name/Nick
nl: Uw naam/schermnaam

en: Enter Message
nl: Voer shout in

en: Are you sure you want to delete this shout?
nl: Weet u zeker dat u deze shout wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to publish this shout?
nl: Weet u zeker dat u deze shout wilt publiceren?

en: Are you sure you want to unpublish this shout?
nl: Weet u zeker dat u deze shout wilt depubliceren?

en: Your shout has been saved.
nl: Uw shout is opgeslagen.

en: Your shout was deleted.
nl: Uw shout is verwijderd.

en: The shout was published.
nl: De shout is gepubliceerd

en: The shout was unpublished.
nl: De shout is gedepubliceerd

en: The author's nickname.
nl: De bijnaam van de auteur.

en: About
nl: Over

en: !interval ago
nl: !interval geleden

en: You must enter a message.
nl: Voer een bericht in.

en: Textarea
nl: Tekstvlak

en: You're not permitted to post shouts.
nl: U bent niet gemachtigd om shouts te plaatsen.

en: All shouts
nl: Alle shouts

en: Number of posts to show in the block
nl: Het aantal shouts weer te geven in het blok

en: Posted !date at !time by !name
nl: Door !name op !date !time

en: This shout is waiting for approval by a moderator.
nl: Deze shout wacht op goedkeuring door een moderator.

en: Maximum amount of characters in a shout
nl: Maximaal aantal tekens in een shout

en: Set the amount of allowed characters per shout. Enter 0 for no limit. This will not affect existing shouts.
nl: het maximaal toegestane aantal tekens per shout. Voer 0 in voor ongelimiteerd. Dit heeft geen invloed op bestaande shouts.

en: Time settings
nl: Tijdsinstellingen

en: Return to the shoutbox
nl: Ga terug naar de shoutbox

en: Moderation status
nl: Moderatiestatus

en: View shouts
nl: Shouts weergeven

en: Edit shout
nl: Shout bewerken

en: Delete shout
nl: Shout verwijderen

en: Publish shout
nl: Shout publiceren

en: Unpublish shout
nl: Shout depubliceren

en: The shout you entered is too long
nl: De shout die u invoerde is te lang

en: shout removed
nl: shout verwijderd

en: Time ago (1 hour 15 minutes ago)
nl: Tijd geleden (1 uur en 15 minuten geleden)

en: Shout tag
nl: Shout-label

en: The user who deleted the shout.
nl: De gebruiker die de shout verwijderde.

en: Shoutbox rules
nl: Shoutbox-regels

en: Administer shoutbox
nl: Shoutbox beheren

en: Administer shouts and shout settings.
nl: Shouts en shout-instellingen beheren.

en: Moderate shouts
nl: Shouts modereren

en: View shoutbox
nl: Shoutbox weergeven

en: Post shouts
nl: Shouts plaatsen

en: Edit own shouts
nl: Eigen shouts bewerken

en: Delete own shouts
nl: Eigen shouts verwijderen
