Simple hierarchical select (7.x-1.2) - en to pt translation catalogue (32 entries)

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Save
pt: Salvar

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: Display number of nodes
pt: Mostrar número de nós

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
pt: Selecione que vocabulário deve ser usado para que exibir os termos nas opções regulares.

en: Dropdown
pt: Menu suspenso

en: Show hierarchy in dropdown
pt: Exibir hierarquia no menu suspenso

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
pt: Um vocabulário inválido foi selecionado. Por favor altere as configurações.

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Selecionar termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
pt[0]: Não foi possível encontrar o termo: @terms
pt[1]: Não foi possível encontrar os termos: @terms

en: Display error message
pt: Exibir mensagem de erro

en: Display the number of nodes associated with the term.
pt: Exibir o número de nós associados ao termo.

en: Allow creating new terms
pt: Permitir a criação de novos termos

en: If checked the user will be able to create new terms (permission to edit terms in this vocabulary must be set).
pt: Se selecionado o usuário poderá criar novos termos (permissões para editar termos neste vocabulário devem estar configuradas).

en: Allow creating new levels
pt: Permite a criação de novos níveis

en: If checked the user will be able to create new children for items which do not have any children yet (permission to edit terms in this vocabulary must be set).
pt: Se selecionado o usuário poderá criar novos filhos para o itens que ainda não têm filhos (permissões para editar termos neste vocabulário devem estar configuradas).

en: Simple hierarchy
pt: Hierarquia simples

en: Link to term page
pt: Ligação para página do termo

en: Linked to term page: !linked
pt: Ligado a página do termo: !linked

en: JSON callbacks for Simple hierarchical select
pt: JSON callbacks para o Simple hierarchical select

en: Creates a simple hierarchical select widget for taxonomy fields.
pt: Cria um widget simples de seleção hierárquica para campos de taxonomia.

en: <Add new item>
pt: <Adicionar novo item>

en: Force selection of deepest level
pt: Forçar seleção de nível mais profundo

en: If checked the user will be forced to select terms from the deepest level.
pt: Se selecionado o usuário poderá ser forçado a selecionar termos do nível mais profundo.

en: Vocabulary %machine_name is configured as source for field %field_name but could not be found.
pt: O vocabulário %machine_name é configurado como fonte para o campo field %field_name mas não pode ser encontrado.

en: You need to select a term from the deepest level.
pt: Você precisa selecionar um termo do nível mais profundo.
