Signup Rules Integration (7.x-1.0-beta1) - en to sv translation catalogue (83 entries)

en: value
sv: värde

en: Content
sv: Innehåll

en: Subject
sv: Ämne

en: view
sv: visa

en: Message
sv: Meddelande

en: User
sv: Användare

en: From
sv: Från

en: greater than
sv: större än

en: less than
sv: mindre än

en: The mail's subject.
sv: E-postmeddelandets ämne.

en: The mail's message body.
sv: E-postmeddelandets brödtext.

en: signup
sv: anmälan

en: Signup
sv: Anmälan

en: Cancel signup
sv: Avboka anmälan

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
sv: E-postmeddelandets avsändaradress. Lämna det tomt för att använda webbplatsens konfigurerade adress.

en: User signed up for content
sv: Användare anmälde sig till innehåll

en: User who signed up for content
sv: Användare som anmälde sig till innehåll

en: Signup data
sv: Anmälningsdata

en: Signup was changed
sv: Anmälan ändrades

en: User who is signed up for content
sv: Användare som är anmälda till innehåll

en: Content to which the user is signed up
sv: Innehåll som användaren är anmäld till

en: Signup was cancelled
sv: Anmälan avbröts

en: Signups were opened for content
sv: Anmälan öppnades för innehåll

en: Content to which signups were opened
sv: Innehåll som anmälan öppnades för

en: Signups were closed for content
sv: Anmälan stängdes för innehåll

en: Content to which signups were closed
sv: Innehåll som anmälan stängdes för

en: Signup content
sv: Anmälda till innehåll

en: User is signed up for content
sv: Användare är anmäld till innehåll

en: Signups are open for content
sv: Anmälan är öppen för innehåll

en: Signup is marked attended
sv: Anmälan markeras som deltog

en: Signup total is
sv: Totalt antal anmälda är

en: equal to
sv: lika med

en: Cancel all signups for content
sv: Avbryt alla anmälningar för innehåll

en: Cancel all signups for user
sv: Avbryt alla anmälningar för användare

en: Open signups for content
sv: Öppna anmälan för innehåll

en: Close signups for content
sv: Stäng anmälan för innehåll

en: Mark signup as attended
sv: Markera anmälan som deltog

en: Mark signup as not attended
sv: Markera anmälan som deltog ej

en: Signup Rules module provides Rules integration for the Signup module. To implement Rules events, navigate to administer >> rules >>
sv: Modulen Signup Rules tillhandahåller integrering av Rules till modulen Signup. För att implementera händelser i Rules, gå till "Administrera >> Regler >>"

en: Signup Rules
sv: Regler för anmälan

en: Provides Rules integration for Signup module.
sv: Tillhandahåller integrering av Rules till modulen Signup.

en: User is signed up to content
sv: Användare är anmäld till innehåll

en: Sign up user to content
sv: Anmäl användare till innehåll

en: Content signup total has value
sv: Totalt antal anmälda till innehåll har värde

en: Load signup data
sv: Ladda anmälningsdata

en: Loaded signup data
sv: Laddat anmälningsdata

en: Send mail to signed up users
sv: Skicka e-post till anmälda användare

en: Successfully sent email to %limit users signed up for %title.
sv: Skickade e-post till %limit användare som anmält sig till %title.

en: Created signup data
sv: Skapade anmälningsdata

en: Signup form is being displayed
sv: Anmälningsformulär visas

en: Signup form display status
sv: Visningsstatus för anmälningsformulär

en: User signed up from content signup form
sv: Användare anmälde sig från anmälningsformulär till innehåll

en: User signed up from registration form
sv: Användare anmälde sig från registreringsformulär

en: Signup was marked attended
sv: Anmälan markerades som deltog

en: Signup was marked not attended
sv: Anmälan markerades som deltog ej

en: Prevent display of signup form
sv: Förhindra visning av anmälningsformulär

en: Signup is marked not attended
sv: Anmälan är markerad som deltog ej

en: Sent email to %limit users signed up to %node
sv: Skicka e-post till %limit användare som anmält sig till %node

en: This event is triggered when a user first signs up for content.
sv: Denna händelse utlöses när en användare anmäler sig till innehåll för första gången.

en: This event is triggered when the user has updated a signup.
sv: Denna händelse utlöses när en användare har uppdaterar en anmälan.

en: This event is triggered when an individual user's signup has been cancelled.
sv: Denna händelse utlöses när en individuell användares anmälan har avbrutits.

en: Content for which signups were opened
sv: Innehåll där anmälan öppnades för

en: This event is triggered when the status of signups for content is changed to open.
sv: Denna händelse utlöses när statusen för en anmälan till innehåll ändras till öppen.

en: Content for which signups were closed
sv: Innehåll där anmälan stängdes för

en: This event is triggered when the status of signups for content is changed to closed.
sv: Denna händelse utlöses när statusen för en anmälan till innehåll ändras till stängd.

en: User viewing content
sv: Användare visar innehåll

en: Whether the content signup total should be less than, greater than, or equal to the given numeric value.
sv: Huruvida det totala antalet anmälningar skall vara mindre än, större än eller lika med det givna numeriska värdet.

en: The numeric value with which to compare the content signup total.
sv: Det numeriska värdet som skall jämföras med det totala antalet anmälningar.

en: Evaluate to TRUE if the signup total for content is less than, greater than, or equal to a given numeric value.
sv: Utvärderas till SANT om det totala antalet anmälda är mindre än, större än eller lika med ett givet numeriskt värde.

en: Eveluates to TRUE if the selected user is signed up to content.
sv: Utvärderas till SANT om den valda användaren är anmäld till innehåll.

en: Evaluates to TRUE if signups are open for content.
sv: Utvärderas till SANT om anmälan är öppen för innehåll.

en: Evaluates to TRUE if a signup has been marked 'attended'.
sv: Utvärderas till SANT om en anmälan har markerats som "deltog".

en: Evaluates to TRUE if a signup has been marked 'not attended'.
sv: Utvärderas till SANT om en anmälan har markerats som "deltog ej".

en: Force signup
sv: Tvinga anmälan

en: The signup status of the content will be ignored. i.e. if the content signup status is closed the user will still be signed up. However, signups still must be enabled for the content type.
sv: Anmälningsstatusen för innehållet kommer att ignoreras. Till exempel om anmälningsstatusen är stängd kommer användaren fortfarande att anmälas. Dock måste anmälan vara aktiverad för innehållstypen.

en: Cancel a signup
sv: Avbryt en anmälan

en: Send mail to users signed up to content
sv: Skicka e-post till alla användare som anmält sig till innehåll

en: Send mail to
sv: Skicka e-post till

en: Limit the mail to specific users sign up to this content.
sv: Begränsa e-posten till angivna anmälda användare för detta innehåll.

en: All signed up users
sv: Alla anmälda användare

en: Users who attended
sv: Användare som deltog

en: Users who did not attended
sv: Användare som inte deltog

en: signup data
sv: anmälningsdata
