Simple Reservation (7.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (55 entries)

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Item
fr: Élément

en: Cancel
fr: Annuler

en: Edit
fr: Modifier

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Save
fr: Enregistrer

en: week
fr: semaine

en: Comment
fr: Commentaire

en: Items
fr: Éléments

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Other
fr: Autre

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: The configuration has been saved.
fr: La configuration a été enregistrée.

en: not available
fr: indisponible(s)

en: for
fr: pour

en: Edit item
fr: Modifier l'élément

en: Delete item
fr: Supprimer l'élement

en: Reservation
fr: Réservation

en: previous month
fr: mois précédent

en: next month
fr: mois suivant

en: previous week
fr: semaine précédente

en: next week
fr: semaine suivante

en: booked by
fr: réservé par

en: Date and Time
fr: Date et heure

en: Date and time for this reservation.
fr: Date et heure pour cette réservation

en: You can add a comment for your reservation.
fr: Vous pouvez ajouter un commentaire pour cette réservation

en: This reservation is for
fr: Cette réservation est pour

en: Save this reservation
fr: Enregistrer cette réservation

en: The reservation has been deleted.
fr: La réservation a été supprimée.

en: available
fr: disponible

en: Create new item
fr: Créer un nouvel élément

en: General settings for the reservation system.
fr: Paramètres généraux du système de réservation.

en: The item has been deleted.
fr: L'élément a été supprimé.

en: Description of the item
fr: Description de l'élément

en: edit own simple reservations
fr: modifier ses propres réservations

en: edit simple reservations of others
fr: modifier les réservations simples des autres

en: delete own simple reservations
fr: supprimer ses propres réservations

en: delete simple reservations of others
fr: supprimer les réservations simples des autres

en: Add reservation
fr: Ajouter une réservation

en: Edit reservation
fr: Modifier une réservation

en: Delete reservation
fr: Supprimer une réservation

en: Upcoming Reservations
fr: Réservations à venir

en: Show all reservations
fr: Afficher toutes les réservations

en: Show all upcoming reservations
fr: Afficher toutes les réservations à venir

en: TODO Add a descriptive string here to show in the UI.
fr: À FAIRE Ajouter une chaîne descriptive ici à afficher dans l'UI

en: Configuration Settings
fr: Paramètres de configuration

en: Add reservations for other users.
fr: Ajouter des réservations pour d'autres utilisateurs.

en: Edit reservations of other users.
fr: Modifier les réservations d'autres utilisateurs.

en: Delete reservations of other users.
fr: Supprimer les réservations des autres utilisateurs.
