Simple Reservation (7.x-1.0) - en to da translation catalogue (80 entries)

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Item
da: Element

en: Cancel
da: Annullér

en: Description
da: Beskrivelse

en: Edit
da: Redigér

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Name
da: Navn

en: Save
da: Gem

en: week
da: uge

en: Comment
da: Kommentar

en: Items
da: Overskrifter

en: End
da: Slut

en: Other
da: Anden

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: by
da: af

en: not available
da: ikke tilgængeligt

en: About
da: Om

en: The item has been saved.
da: Elementet er blevet gemt.

en: Edit item
da: Redigér element

en: Delete item
da: Slet element

en: Uses
da: Bruger

en: previous month
da: forrige måned

en: next month
da: næste måned

en: previous week
da: forrige uge

en: next week
da: næste uge

en: booked by
da: reserveret af

en: Start date and time of this reservation.
da: Startdato og -tid for denne reservation.

en: End date and time of this reservation.
da: Slutdato og -tid for denne reservation.

en: Reservation for the complete day
da: Reservation for hele dagen

en: Enable this reservation if you want to reserve for the whole day. This overwrites the above hour/minute setting.
da: Vælg dette hvis du ønsker at reservere for hele dagen. Dette vil overskrive de ovenstående tidspunkter.

en: The item you want to reserve.
da: Det element som du ønsker at reservere.

en: You can add a comment for your reservation.
da: Du kan tilføje en kommentar til din reservation.

en: This reservation is for
da: Denne reservation er for

en: Add a name here if you want to reserve this item for somebody else.
da: Skriv et navn her hvis du ønsker at reservere dette element for en anden.

en: Save this reservation
da: Gem denne reservation

en: Are you sure you want to delete the reservation %rid?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette reservationen %rid?

en: The reservation has been deleted.
da: Reservationen er blevet slettet

en: The item is already reserved at the beginning of your reservation!
da: Element er i forvejen reserveret i begyndelsen af din reservation!

en: The item is already reserved at the end of your reservation!
da: Element er i forvejen reserveret i slutningen af din reservation!

en: The item is already reserved during that time!
da: Element er allerede reserveret for den tid!

en: The reservation has been saved.
da: Reservationen er blevet gemt.

en: available
da: tilgængelig

en: Create new item
da: Opret nyt element

en: Maximum number of reservations per person
da: Maksimalt antal reservationer per person

en: This setting defines the maximum number of reservations a user can make (not counting passed reservations). Enter 0 for an unlimited number. Administrators are not affected by this setting.
da: Denne indstilling definerer det maksimale antal reservationer en bruger kan foretage (reservationer tidligere end nu er ikke talt med). Sæt til 0 for ubegrænset antal. Administratorer er ikke berørt af denne.

en: Maximum number of weeks a user can book in advance
da: Maksimum antal uger en bruger kan forudbestille

en: Enter 0 for an unlimited number. Administrators are not affected by this setting.
da: Brug 0 for ubegrænset. Administratorer er ikke berørt af maksimum.

en: Resolution for the hours and minutes for the reservations
da: Tidspræcision for reservationer

en: If you enter e.g. 15, a reservation can only be done in a quarter hourly basis, e.g. 9:00, 9:15, 9:30, ...
da: Hvis du skriver f.x. 15, kan en reservation kun være på hele kvarter (f.x. 9:00, 9:15, 9:30, ...)

en: Reservations for whole days only
da: Reservation kun for hele dagen

en: When you enable this box, reservations can only be done for whole days from 0:00 until 23:59.
da: Når du afmærker denne boks, kan kun heldagsreservationer bookes - kl. 0:00 til 23:59.

en: Are you sure you want to delete the item %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette elementet %name?

en: The item has been deleted.
da: Elementet er blevet slettet.

en: Name of the item
da: Elementets navn

en: A (unique) short name to identify the item, e.g. "Room 12", "Number 42" or a registration number.
da: Et kort entydigt navn til identifikation af elementet f.x. "Værelse 12", "Nummer 42" eller et registreringsnummer.

en: Description of the item
da: Beskrivelse af elementet

en: More detailed information to describe the item.
da: Mere detaljeret information for at beskrive elementet.

en: e.g. "non-smoking", "diesel" or something.
da: f.x. "ikke-ryger", "diesel".

en: This item is available for reservation
da: Dette element kan reserveres

en: Delete an item from the reservation system.
da: Slet et element fra reservationssystemet.

en: Edit an item from the reservation system.
da: Ret et element i reservationssystemet.

en: Main page of the simple reservation system.
da: Reservationssystemets hovedside.

en: Add reservation
da: Tilføj reservation

en: Add a reservation into the simple reservation system.
da: Tilføj en reservation til reservationssystemet.

en: Edit reservation
da: Redigér reservation

en: Edit an existing reservation.
da: Redigér en eksisterende reservation.

en: Delete reservation
da: Slet reservation

en: Delete a reservation from the reservation system.
da: Slet en reservation fra reservationssystemet.

en: A simple reservation system
da: Et simpelt reservationssystem

en: There are no items for reservation.
da: Der er ingen elementer der kan reserveres.

en: Begin or end of reservation is in the past!
da: Reservationens start- eller sluttid er i fortiden!

en: End of reservation is before begin!
da: Reservationens sluttid er før starttiden!

en: whole day
da: heldags

en: Show all reservations
da: Vis alle reservationer

en: Show all upcoming reservations
da: Vis alle kommende reservationer

en: List Reservations
da: Vis reservationer

en: Display a list of all/upcoming reservations.
da: Vis en liste over alle/kommende reservationer.

en: Reservation %rid updated by %name.
da: Reservation %rid opdateret af %name.

en: New reservation %rid added by %name.
da: Ny reservation %rid tilføjet af %name.
