Simple Reservation (7.x-1.0-beta1) - en to it translation catalogue (105 entries)

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Item
it: Elemento

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Edit
it: Modifica

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Save
it: Salva

en: week
it: settimana

en: Comment
it: Commento

en: Items
it: Elementi

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: Other
it: Altro

en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: The configuration has been saved.
it: La configurazione è stata salvata.

en: not available
it: non disponibile

en: The item has been saved.
it: L'elemento è stato salvato

en: for
it: per

en: Edit item
it: Edita elemento

en: Delete item
it: Elimina elemento

en: Reservation
it: Prenotazione

en: reservation
it: prenotazione

en: previous month
it: mese precedente

en: next month
it: mese successivo

en: previous week
it: settimana precedente

en: next week
it: settimana successiva

en: booked by
it: prenotato da

en: Date and Time
it: Data e Ora

en: Date and time for this reservation.
it: Data e Ora di questa prenotazione

en: Start date and time of this reservation.
it: Data e ora di inizio prenotazione

en: End date and time of this reservation.
it: Data e ora di fine pronotazione

en: Reservation for the complete day
it: Prenota per l'intero giorno

en: Enable this reservation if you want to reserve for the whole day. This overwrites the above hour/minute setting.
it: Seleziona se vuoi prenotare per l'intero giorno. Questo sovrascrive l'impostazione di orario prenotazione

en: The item you want to reserve.
it: L'elemento che vuoi prenotare

en: You can add a comment for your reservation.
it: Puoi aggiungere un commento alla prenotazione

en: This reservation is for
it: Questa prenotazione è per

en: Add a name here if you want to reserve this item for somebody else.
it: Aggiungi un nome qui se vuoi prenotare questo elemento per qualcun altro

en: Save this reservation
it: Salva questa prenotazione

en: Are you sure you want to delete the reservation %rid?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa prenotazione %rid?

en: The reservation has been deleted.
it: La prenotazione è stata eliminata

en: The item is already reserved at the beginning of your reservation!
it: Quiesto elemento è già stato prenotato per la data iniziale!

en: The item is already reserved at the end of your reservation!
it: Quiesto elemento è già stato prenotato per la data finale!

en: The item is already reserved during that time!
it: In questo periodo l'elementoè già prenotatao!

en: The reservation has been saved.
it: La prenotazione è stata salvata.

en: available
it: disponibile

en: Create new item
it: Crea un nuovo elemento

en: General settings for the reservation system.
it: Impostazioni generali per il sistema di prenotazioni.

en: Maximum number of reservations per person
it: Massimo numero di prenotazioni per persona

en: This setting defines the maximum number of reservations a user can make (not counting passed reservations). Enter 0 for an unlimited number. Administrators are not affected by this setting.
it: Questa impostazione definisce il massimo numero di prenotazioni che un utente può fare (non sono contate le prenotazioni precedenti). 0 per un numero illimitato. Gli amministratori non sono limitati da questa impostazione.

en: Maximum number of weeks a user can book in advance
it: Numero massimo di settimane di anticipo prenotazione

en: Enter 0 for an unlimited number. Administrators are not affected by this setting.
it: Digita 0 per un numero illimitato. Gli amministratori non sono limitati da questa impostazione.

en: Resolution for the hours and minutes for the reservations
it: Risoluzione ore e minuti per la prenotazione

en: If you enter e.g. 15, a reservation can only be done in a quarter hourly basis, e.g. 9:00, 9:15, 9:30, ...
it: Se, ad esempio, digiti 15 la prenotazione può essere fatta solo ai quarti d'ora, es. 9:00, 9:15, 9:30, 9:45

en: Reservations for whole days only
it: Solo prenotazioni per l'intero giorno

en: When you enable this box, reservations can only be done for whole days from 0:00 until 23:59.
it: Quando abiliti questa opzione, la prenotazione può essere fatta solo per l'inero giorno.

en: Are you sure you want to delete the item %name?
it: Sei sicuro di voler eliminare l'elemento %name?

en: The item has been deleted.
it: L'elemento è stato eliminato.

en: Name of the item
it: Nome dell'elemento

en: A (unique) short name to identify the item, e.g. "Room 12", "Number 42" or a registration number.
it: Un nome  breve (e unico) per identificare l'elemento. Es. "Stanza 12","numero 42" o un numero di registrazione.

en: Description of the item
it: Descrizione dell'elemento

en: More detailed information to describe the item.
it: Ulteriori informazioni per descrivere l'elemento

en: e.g. "non-smoking", "diesel" or something.
it: es. "non-fumatori", "diesel" o altro

en: This item is available for reservation
it: Questo elemento è disponibile per la prenotazione

en: If you disable this, the item will not show in the reservation list and won't be available for reservation. You can use this to prepare a list of items or to prevent an item from reservation if it is e.g. broken.
it: Se disabiliti questo, l'elemento non sarà visualizzato nella lista di prenotazione e non sarà disponibile per la prenotazione. Puoi usare questa opzione per preparare una lista di elementi o per evitarne la prenotazione, ad esempio perchè rotto.

en: An item with that name exists already.
it: Un elemento con questo nome esiste di già

en: access simple reservations
it: accedi a prenotazione semplice

en: unrestricted simple reservations
it: prenotazione semplice senza restrizioni

en: add simple reservations
it: aggiungi prenotazione semplice

en: add simple reservations for others
it: aggiungi una prenotazione semplice per altri

en: edit own simple reservations
it: edita le proprie prenotazione semplice

en: edit simple reservations of others
it: edita prenotazione semplice per altri

en: delete own simple reservations
it: cancellare le proprie prenotazione semplice

en: delete simple reservations of others
it: cancella prenotazione semplice di altri

en: administer simple reservation system
it: amministra il sistema di prenotazione semplice

en: Simple Reservation
it: Registrazione Semplice

en: Delete an item from the reservation system.
it: Elimina un elemento dal sistema di prenotazione

en: Edit an item from the reservation system.
it: Edita un elemento del sistema di prenotazione

en: Main page of the simple reservation system.
it: Pagina principale per il sistema di prenotazione semplice.

en: Add reservation
it: Aggiungi prenotazione

en: Add a reservation into the simple reservation system.
it: Aggiungi una prenotazione al sistema di prenotazione semplice

en: Edit reservation
it: Modifica prenotazione

en: Edit an existing reservation.
it: Modifica una prenotazione esistente

en: Delete reservation
it: Elimina prenotazione

en: Delete a reservation from the reservation system.
it: Elimina una prenotazione dal sistema di prenotazioni.

en: A simple reservation system
it: Un sistema di prenotazione semplice

en: The Simple Reservation module allows to create any number of user-defined bookable items. The items may have a description and a comment.
it: Il modulo Simple Reservation permette di creare un qualunque numero di elementi prenotabili. Questi elementi possono avere una descrizione e un commento.

en: There are no items for reservation.
it: Non ci sono elementi prenotati

en: Please create an item before try to reseve nothing
it: Crea un elemento prima di prenotarlo

en: You are not allowed to create more than !max reservations!
it: Non ti è consentito prenotare più di !max prenotazioni

en: You are not allowed to book more !max weeks in advance!
it: Non ti è consentito la prenotazione oltre le !max settimane

en: Begin or end of reservation is in the past!
it: L'inizio o la fine prenotazione è nel passato!

en: End of reservation is before begin!
it: La fine prenotazione è prima dell'inizio!

en: Upcoming Reservations
it: Prossime Prenotazioni

en: whole day
it: tutto il giorno

en: There are no upcoming reservations.
it: Non ci sono future prenotazioni

en: Show all reservations
it: Visualizza tutte le prenotazioni

en: Show all upcoming reservations
it: Visualizza tutte le prenotazioni future

en: administer simple reservation triggers
it: amministra triggeres di prenotazione semplice

en: List Reservations
it: Elenco prenotazioni

en: Display a list of all/upcoming reservations.
it: Visualizza una lista di tutte/future prenotazioni.
