Simple Reservation (7.x-1.0) - en to sv translation catalogue (87 entries)

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Item
sv: Artikel

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Edit
sv: Redigera

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Name
sv: Namn

en: Save
sv: Spara

en: week
sv: vecka

en: Comment
sv: Kommentar

en: Items
sv: Poster

en: Start
sv: Från

en: End
sv: Till

en: Other
sv: Övriga

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: by
sv: av

en: not available
sv: inte tillgänglig

en: About
sv: Om

en: The item has been saved.
sv: Föremålet har sparats.

en: for
sv: för

en: Edit item
sv: Redigera post

en: Delete item
sv: Radera post

en: Reservation
sv: Bokning

en: reservation
sv: bokning

en: Uses
sv: Använder

en: previous month
sv: föregående månad

en: next month
sv: nästa månad

en: previous week
sv: föregående vecka

en: next week
sv: nästa vecka

en: booked by
sv: bokad av

en: Start date and time of this reservation.
sv: Startdatum för den här bokningen

en: End date and time of this reservation.
sv: Slutdatum för den här bokningen

en: Reservation for the complete day
sv: Bokningen gäller hela dagen

en: Enable this reservation if you want to reserve for the whole day. This overwrites the above hour/minute setting.
sv: Aktivera det här alternativet om du vill boka föremålet under hela dagen. Detta val åsidosätter bokningens inställningar för klockslag.

en: The item you want to reserve.
sv: Föremålet du vill boka.

en: You can add a comment for your reservation.
sv: Du kan ange en kommentar för din bokning.

en: This reservation is for
sv: Bokningen gäller

en: Add a name here if you want to reserve this item for somebody else.
sv: Ange att namn här om bokningen gäller någon annan än dig själv.

en: Save this reservation
sv: Spara bokningen

en: Are you sure you want to delete the reservation %rid?
sv: Är du säker på att du vill radera bokningen %rid?

en: The reservation has been deleted.
sv: Bokningen har raderats.

en: The item is already reserved at the beginning of your reservation!
sv: Föremålet är reserverat vid tidpunkten då din bokning börjar.

en: The item is already reserved at the end of your reservation!
sv: Föremålet är reserverat vid tidpunkten då din bokning slutar.

en: The item is already reserved during that time!
sv: Föremålet är redan reserverat vid den tidpunkten!

en: The reservation has been saved.
sv: Bokningen har sparats.

en: available
sv: tillgänglig

en: Create new item
sv: Skapa nytt föremål

en: Maximum number of reservations per person
sv: Största antal bokningar per person

en: This setting defines the maximum number of reservations a user can make (not counting passed reservations). Enter 0 for an unlimited number. Administrators are not affected by this setting.
sv: Denna inställningen anger hur många bokningar en användare får göra (historiska bokningar ej inräknat). Ange 0 för obegränsat antal. Administratörer påverkas inte av den här inställningen.

en: Maximum number of weeks a user can book in advance
sv: Största antal veckor i förväg som en användare kan göra bokningar.

en: Enter 0 for an unlimited number. Administrators are not affected by this setting.
sv: Ange 0 för obegränsat. Administratörer påverkas inte av den här inställningen.

en: Resolution for the hours and minutes for the reservations
sv: Finkornighet för klockslag

en: If you enter e.g. 15, a reservation can only be done in a quarter hourly basis, e.g. 9:00, 9:15, 9:30, ...
sv: Om du t.ex. anger 15 som kommer bokningar endast kunna göras på kvartsbasis, d.v.s. 9:00, 9:15, 9:30, ...

en: Reservations for whole days only
sv: Tillåt endast heldagsbokningar.

en: When you enable this box, reservations can only be done for whole days from 0:00 until 23:59.
sv: Om du aktiverar den här inställningen kan bokningar endast göras för hela dagar, d.v.s. från 0:00 till 23:59.

en: Are you sure you want to delete the item %name?
sv: Är du säker på att du vill radera föremålet %name?

en: The item has been deleted.
sv: Föremålet har raderats.

en: Name of the item
sv: Föremålets namn

en: A (unique) short name to identify the item, e.g. "Room 12", "Number 42" or a registration number.
sv: Ett (unikt) kort namn för att identifiera föremålet, t.ex. "Rum 12", "Nummer 42" eller ett registreringsnummer.

en: Description of the item
sv: Beskrivning av föremålet

en: More detailed information to describe the item.
sv: Mer detaljerad information om föremålet.

en: e.g. "non-smoking", "diesel" or something.
sv: t.ex. "Rökning förbjuden", "Diesel" eller liknande.

en: This item is available for reservation
sv: Detta föremål är tillgängligt för bokning

en: Simple Reservation
sv: Bokningar

en: Delete an item from the reservation system.
sv: Ta bort ett föremål från bokningssystemet.

en: Edit an item from the reservation system.
sv: Redigera ett föremål i bokningssystemet.

en: Main page of the simple reservation system.
sv: Huvudsida för bokningssystemet.

en: Add reservation
sv: Lägg till bokning

en: Add a reservation into the simple reservation system.
sv: Lägg till en bokning i bokningssystemet.

en: Edit reservation
sv: Redigera bokning

en: Edit an existing reservation.
sv: Redigera en befintlig bokning.

en: Delete reservation
sv: Radera bokning.

en: Delete a reservation from the reservation system.
sv: Radera en bokning från bokningssystemet.

en: A simple reservation system
sv: Ett enkelt bokningssystem

en: There are no items for reservation.
sv: Det finns inga föremål tillgängliga för bokning.

en: Begin or end of reservation is in the past!
sv: Bokningens start- eller slutdatum har redan inträffat!

en: End of reservation is before begin!
sv: Slutdatumet är tidigare än startdatumet!

en: whole day
sv: hela dagen

en: Show all reservations
sv: Visa alla bokningar

en: Show all upcoming reservations
sv: Visa kommande bokningar

en: List Reservations
sv: Lista bokningar

en: Display a list of all/upcoming reservations.
sv: Visa en lista över alla/kommande bokningar.

en: Previous week
sv: Föregående vecka

en: Next week
sv: Nästa vecka

en: Previous month
sv: Föregående månad

en: Next month
sv: Nästa månad
