SimpleAds (7.x-1.8) - en to ru translation catalogue (148 entries)

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Cancel
ru: Отмена

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Edit
ru: Редактировать

en: None
ru: Нет

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Default
ru: По умолчанию

en: Insert
ru: Вставить

en: Link Target
ru: Цель ссылки

en: View
ru: Просмотр

en: Timestamp
ru: Время

en: Statistics
ru: Статистика

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активно

en: Published
ru: Опубликовано

en: Filter
ru: Фильтр

en: 1 year
ru: 1 год

en: Start Date
ru: Дата начала

en: End Date
ru: Дата окончания

en: Inactive
ru: Неактивно

en: Advertisement
ru: Реклама

en: Start date
ru: Дата начала

en: Number of days
ru: Количество дней

en: Clicks
ru: Клики

en: Random
ru: Случайно

en: 3 Months
ru: 3 месяца

en: 6 Months
ru: 6 месяцев

en: Today
ru: Сегодня

en: Yesterday
ru: Вчера

en: Days
ru: Дни

en: Number of clicks
ru: Число нажатий

en: Complete
ru: Завершён

en: Not Published
ru: Не опубликовано

en: Impressions
ru: Просмотры

en: Last Week
ru: Последняя неделя

en: Last Month
ru: Последний месяц

en: Image Ad
ru: Графическое объявление

en: Text Ad
ru: Текстовое объявление

en: Show All
ru: Показать все

en: Ad Image
ru: Графическое объявление

en: Ad Title
ru: Заголовок объявления

en: Ad Flash
ru: Flash объявление

en: Flash Ad
ru: Flash объявление

en: Advertisements
ru: Объявления

en: Ad Clicks / Unique Clicks
ru: Переходы / Уникальные переходы

en: Ad Impressions / Unique Impressions
ru: Показы / Уникальные показы

en: Ad Group
ru: Группа объявлений

en: Ads per page
ru: Объявлений на странице

en: There are no Ads
ru: Список объявлений пуст

en: Active during (@startdate - @enddate)
ru: Объявление активно (с @startdate по @enddate)

en: Expires on @datetime
ru: Объявление истекает @datetime

en: Expired on @datetime
ru: Объявление истекло @datetime

en: Start from (@startdate - @enddate)
ru: Активно (с @startdate по @enddate)

en: Access ad statistics
ru: Доступ к статистике

en: Advertisement Block: @name
ru: Рекламный блок: @name

en: Number of ads to display
ru: Количество объявлений для вывода

en: Advertise page
ru: Страница объявления

en: Ad width
ru: Ширина объявления

en: Ad height
ru: Высота объявления

en: SimpleAds Filter
ru: Фильтр

en: Substitutes [ads:TID limit:N] with Ad block.
ru: Заменяет [ads:TID limit:N] блоком рекламы.

en: You may insert Ads with [ads:term_id limit:N] where term_id - Ad Group and N - number of Ads to display
ru: Вы можете вставлять объявления используя [ads:term_id limit:N], где term_id - номер группы объявлений, и N - количество объявлений для вывода

en: SimpleAds
ru: Баннерная реклама

en: Insert Ad Block
ru: Вставить блок объявления

en: Number of Ads to Display
ru: Количество объявлений для вывода

en: Display Ads
ru: Отображать объявления

en: Ad Statistics
ru: Статистика объявлений

en: Ads List
ru: Список объявлений

en: Create new Ad
ru: Создать новое объявление

en: Redirect Ads
ru: Перенаправление

en: Filter Dashboard
ru: Панель фильтра

en: Simple Ad
ru: Простое объявление

en: Ad Groups
ru: Группа объявлений

en: Upload an image for this Ad.
ru: Загрузить изображение в это объявление

en: URL Address
ru: URL адрес

en: Active Date
ru: Дата активации

en: Advertise with us
ru: Рекламируйся с нами

en: Count ad impressions
ru: Учитывать показы объявлений

en: Count ad clicks
ru: Учитывать переходы по объявлениям

en: Ad Type
ru: Тип объявления

en: Please select Ad type.
ru: Пожалуйста, выберите тип объявления

en: Upload Flash file for this Ad.
ru: Загрузить Flash в это объявление

en: Ads order
ru: Порядок сортировки

en: Order by created date DESC
ru: Сортировать по дате создания (по убыванию)

en: Order by modifed date DESC
ru: Сортировать по дате редактирования (по убыванию)

en: Order by node title ASC
ru: Сортировать по заголовку (по алфавиту)

en: Sidebar Ads
ru: Боковые объявления

en: Content Ads
ru: Контентные объявления

en: Ads auto rotation type
ru: Тип авторотации

en: Fast FadeIn
ru: Затухание

en: Ad rotation delay
ru: Задержка ротации

en: Delay value is in seconds
ru: Значение задержки в секундах

en: URL Address is not specified
ru: Не указан URL адрес

en: Open destination URL in the same window
ru: Открывать объявление в том же окне

en: Open destination URL in a new window
ru: Открывать объявление в новом окне

en: Enter your text ad. If you would like to embed media, please configure WYSIWYG editor and input format settings.
ru: Введите текстовую рекламу. Если необходимо вставить медиа, настройке редактор WYSIWYG и форматы ввода.

en: Create new Ad Group
ru: Создать новую группу объявлений

en: Inject ads into content
ru: Вставить рекламу в контент

en: Displays ads in block
ru: Показывает объявления в блоке

en: Advertisement Listing
ru: Список объявлений

en: Last Hour
ru: Последний час

en: All Time
ru: Всё время

en: Allowed date formats: now, tomorrow, next week, 10 September 2011, +1 day, +1 week, +1 year, +1 week 2 days 4 hours 2 seconds, next Monday, last Friday, mm/dd/yyyy hh:mm am/pm
ru: Допустимые форматы: now, tomorrow, next week, 10 September 2011, +1 day, +1 week, +1 year, +1 week 2 days 4 hours 2 seconds, next Monday, last Friday, mm/dd/yyyy hh:mm am/pm

en: This ad is inactive
ru: Объявление неактивно

en: This ad is active
ru: Объявление активно

en: Please use this field to show or hide ads even if the ad is active and published.
ru: Используйте это поле для показа или скрытия объявления, даже если оно активно и опубликовано.

en: Access ad node
ru: Доступ к объявлениям

en: Please use this permission to allow editors access ad node
ru: Используйте это разрешение для допуска редакторов к объявлениям

en: You have been redirected here because you have permission to edit ads.
          Please log out from the site or open the site in different browser if you wish to test that the ad redirection is correct.
ru: Вы были перенаправлены сюда, поскольку имеете права на редактирование объявления.
          Чтобы протестировать правильность переадресации объявления, пожалуйста, выйдите с учётной записи сайта или откройте сайт в другом браузере.

en: Published on !list
ru: Опубликовано в !list

en: 1 day left. | @count days left.
ru[0]: 1 день остался.
ru[1]: @count дня осталось.
ru[2]: @count[2] дней осталось.

en: SimpleAds clicks
ru: Переходы по объявлениям

en: This table contains ad clicks statistics.
ru: Таблица содержить статистику кликов

en: Advertisement id
ru: ID объявления

en: References to SimpleAd node.
ru: Ссылки на объявление.

en: SimpleAd node
ru: Материал "Объявление"

en: Ip Address
ru: IP-адрес

en: Ip address of the visitor.
ru: IP-адрес посетителя.

en: Timestamp when someone clicked on the ad.
ru: Во сколько кникнули по объявлению.

en: SimpleAds impressions
ru: Показы объявлений

en: This table contains ad impressions statistics.
ru: Таблица содержит статистику показов.

en: Timestamp when when the ad was displayed.
ru: Во сколько было показано объявление.

en: Advertisement Campaigns
ru: Рекламные кампании

en: There are no Campaigns
ru: Нет рекламных кампаний

en: Advertisement Campaign
ru: Рекламная кампания

en: Impressions left
ru: Показов осталось

en: Clicks left
ru: Кликов осталось

en: Days left
ru: Дней осталось

en: Ad Status
ru: Стасус объявления

en: The ad remains in Active state until it reaches the number of impressions, clicks or the number of days, whichever comes first.
ru: Объявления будет активно, пока не достигнет количества показов, кликов или дней (что произойдёт раньше).

en: Started on !date
ru: Запущено: !date

en: Impressions limit: !num
ru: Лимит показов: !num

en: Clicks limit: !num
ru: Лимит кликов: !num

en: Days limit: !num
ru: Лимит дней: !num

en: There are no ads in this campaign
ru: В этой кампании нет объявлений

en: Invalid campaign id
ru: Неверный ID кампании

en: Access advertisement campaings
ru: Доступ к рекламным кампаниям

en: This ad participates in !link campaign
ru: Это объявление участвует в кампании !link

en: Create new Ad Campaign
ru: Новая кампания

en: Ad Campaigns
ru: Рекламные кампании

en: Campaign Details
ru: Детали кампании

en: Simple Ad Campaign
ru: Рекламная кампания

en: Please select campaign for this ad (if applicable).
ru: Выберите кампанию для объялвения (если нужно).

en: Number of impressions
ru: Число показов

en: Advertisement campaigns
ru: Рекламные кампании
