SimpleAds (7.x-1.9) - en to pt translation catalogue (144 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: None
pt: Nenhum

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Default
pt: Padrão

en: Insert
pt: Inserir

en: Link Target
pt: Destino do Link

en: View
pt: Ver

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: All
pt: Tudo

en: Active
pt: Ativo

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: 1 year
pt: 1 ano

en: Start Date
pt: Data inicial

en: End Date
pt: Data Final

en: Inactive
pt: Inativo

en: Advertisement
pt: Anúncio

en: Start date
pt: Data inicial

en: Number of days
pt: Número de dias

en: Clicks
pt: Cliques

en: Random
pt: Aleatório

en: 3 Months
pt: 3 Meses

en: 6 Months
pt: 6 Meses

en: Yesterday
pt: Ontem

en: Days
pt: Dias

en: Number of clicks
pt: Número de cliques

en: Complete
pt: Concluído

en: Not Published
pt: Não publicado

en: Campaigns
pt: Campanhas

en: Campaign
pt: Campanha

en: Impressions
pt: Impressões

en: Last Week
pt: Última Semana

en: Last Month
pt: Último Mês

en: Image Ad
pt: Anúncio em Imagem

en: Text Ad
pt: Anúncio em Texto

en: Show All
pt: Exibir todos

en: Ad Image
pt: Imagem do Anúncio

en: Ad Title
pt: Título do Anúncio

en: Ad Flash
pt: Flash do anúncio

en: Flash Ad
pt: Anúncio em Flash

en: Advertisements
pt: Anúncios

en: Ad Clicks / Unique Clicks
pt: Cliques / Cliques Únicos

en: Ad Impressions / Unique Impressions
pt: Impressões / Impressões Únicas

en: Ad Group
pt: Grupo de Anúncio

en: Ads per page
pt: Anúncios por página

en: There are no Ads
pt: Não existem anúncios

en: Active during (@startdate - @enddate)
pt: Ativo durante (@startdate - @enddate)

en: Expires on @datetime
pt: Expira em @datetime

en: Expired on @datetime
pt: Expirou em @datetime

en: Start from (@startdate - @enddate)
pt: Começa em (@startdate - @enddate)

en: Access ad statistics
pt: Estatísticas de acesso

en: Advertisement Block: @name
pt: Bloco de Anúncio: @name

en: Number of ads to display
pt: Quantidade de anúncios a exibir

en: Advertise page
pt: Página de anúncio

en: Ad width
pt: Largura do anúncio

en: Ad height
pt: Altura do anúncio

en: SimpleAds Filter
pt: Filtro SimpleAds

en: Substitutes [ads:TID limit:N] with Ad block.
pt: Substitue [ads:TID limit:N] com Ad block.

en: You may insert Ads with [ads:term_id limit:N] where term_id - Ad Group and N - number of Ads to display
pt: Você pode inserir anúncios com [ads:term_id limit:N] onde term_id - Ad Group e N - número de anúncios para mostrar

en: Insert Ad Block
pt: Inserir Bloco de Anúncio

en: Number of Ads to Display
pt: Número de Anúncios a Serem Exibidos

en: Display Ads
pt: Exibir Anúncios

en: Ad Statistics
pt: Estatísticas de Anúncio

en: Ads List
pt: Lista de Anúncios

en: Create new Ad
pt: Criar novo Anúncio

en: Redirect Ads
pt: Redirecionar Anúncio

en: Filter Dashboard
pt: Painel de filtros

en: Simple Ad
pt: Anúncio Simples

en: Ad Groups
pt: Grupos de Anúncios

en: Upload an image for this Ad.
pt: Enviar uma imagem para esse anúncio.

en: URL Address
pt: Endereço URL

en: Active Date
pt: Data de ativação

en: Advertise with us
pt: Anuncie conosco

en: Count ad impressions
pt: Contar impressões dos anúncios

en: Count ad clicks
pt: Contar cliques dos anúncios

en: Ad Type
pt: Tipo de Anúncio

en: Please select Ad type.
pt: Por favor selecione o tipo de anúncio.

en: Upload Flash file for this Ad.
pt: Enviar o arquivo Flash para esse Anúncio.

en: Ads order
pt: Ordem dos anúncios

en: Order by created date DESC
pt: Ordenar pela data de criação de forma DECRESCENTE

en: Order by modifed date DESC
pt: Ordenar pela data de modificação de forma DECRESCENTE

en: Order by node title ASC
pt: Ordenar pelo título de forma CRESCENTE

en: Sidebar Ads
pt: Anúncios Laterais

en: Content Ads
pt: Anúncios de Conteúdo

en: Ads auto rotation type
pt: Tipo de rotação do Anúncio

en: Fast FadeIn
pt: FadeIn Rápido

en: Ad rotation delay
pt: Espera da rotação de anúncio

en: Delay value is in seconds
pt: Valor de espera em segundos

en: URL Address is not specified
pt: Endereço URL não especificado

en: Open destination URL in the same window
pt: Abrir URL de destino na mesma janela

en: Open destination URL in a new window
pt: Abrir URL de destino em uma nova janela

en: Enter your text ad. If you would like to embed media, please configure WYSIWYG editor and input format settings.
pt: Digite o texto do anúncio. Se você deseja anexar um arquivo de mídia, por favor, configure o editor WYSIWYG e formatos de texto.

en: Create new Ad Group
pt: Criar novo Grupo de Anúncio

en: Inject ads into content
pt: Injetar anúncio no conteúdo

en: Displays ads in block
pt: Exibir anúncios em bloco

en: Advertisement Listing
pt: Lista de Anúncios

en: All Time
pt: Todo o Período

en: Allowed date formats: now, tomorrow, next week, 10 September 2011, +1 day, +1 week, +1 year, +1 week 2 days 4 hours 2 seconds, next Monday, last Friday, mm/dd/yyyy hh:mm am/pm
pt: Formatos de datas permitidos: now, tomorrow, next week, 10 September 2011, +1 day, +1 week, +1 year, +1 week 2 days 4 hours 2 seconds, next Monday, last Friday, mm/dd/yyyy hh:mm am/pm

en: This ad is inactive
pt: Este anúncio está inativo

en: This ad is active
pt: Este anúncio está ativo

en: Please use this field to show or hide ads even if the ad is active and published.
pt: Por favor, use este campo para mostrar ou esconder anúncios mesmo se o anúncio está ativo e publicado.

en: Access ad node
pt: Acesso a nodes de anúncios

en: Please use this permission to allow editors access ad node
pt: Por favor, use esta permissão para permitir aos editores acessarem nodes de anúncios

en: You have been redirected here because you have permission to edit ads.
          Please log out from the site or open the site in different browser if you wish to test that the ad redirection is correct.
pt: Você foi redirecionado para cá pois você tem permissão para editar anúncios.
    Por favor, faça um logout do site ou abra o site em um navegador diferente se você deseja testar se o redirecionamento do anúncio está correto.

en: Published on !list
pt: Publicado em !list

en: 1 day left. | @count days left.
pt[0]: Faltando 1 dia.
pt[1]: Faltando @count dias.

en: SimpleAds clicks
pt: Cliques SimpleAds

en: This table contains ad clicks statistics.
pt: Esta tabela contém estatísticas de cliques em anúncios.

en: Advertisement id
pt: Id do anúncio

en: References to SimpleAd node.
pt: Referências para node do SimpleAd.

en: SimpleAd node
pt: Node do SimpleAd

en: Ip Address
pt: Endereço IP

en: Ip address of the visitor.
pt: Endereço IP do visitante.

en: Timestamp when someone clicked on the ad.
pt: Data e hora quando alguém clicou no anúncio.

en: SimpleAds impressions
pt: Impressões do SimpleAds

en: This table contains ad impressions statistics.
pt: Esta tabela contém estatísticas de impressões de anúncios.

en: Timestamp when when the ad was displayed.
pt: Data e hora quando o anúncio foi apresentado.

en: Advertisement Campaigns
pt: Campanhas de Anúncios

en: There are no Campaigns
pt: Não existem campanhas

en: Advertisement Campaign
pt: Campanha de Anúncios

en: Impressions left
pt: Impressões faltantes

en: Clicks left
pt: Cliques faltantes

en: Days left
pt: Dias faltantes

en: The ad remains in Active state until it reaches the number of impressions, clicks or the number of days, whichever comes first.
pt: O anúncio se mantém ativo até igualar o número de impressões, cliques ou o número de dias, o que vier primeiro.

en: Started on !date
pt: Iniciado em !date

en: Impressions limit: !num
pt: Limite de impressões: !num

en: Clicks limit: !num
pt: Limite de cliques: !num

en: Days limit: !num
pt: Limite de dias: !num

en: There are no ads in this campaign
pt: Não existem anúncios nesta campanha

en: Invalid campaign id
pt: Id de campanha inválido

en: Access advertisement campaings
pt: Acesso as campanhas de anúncios

en: This ad participates in !link campaign
pt: Este anúncio participa da campanha !link

en: Create new Ad Campaign
pt: Criar nova campanha de anúncio

en: Ad Campaigns
pt: Campanhas de Anúncios

en: Campaign Details
pt: Detalhes da Campanha

en: Simple Ad Campaign
pt: Campanha Simple Ad

en: Please select campaign for this ad (if applicable).
pt: Por favor, selecione uma campanha para este anúncio (se aplicável).

en: Number of impressions
pt: Número de impressões

en: Advertisement campaigns
pt: Campanhas de anúncios
