Simplenews (7.x-1.0-alpha2) - en to fa translation catalogue (270 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: user
fa: کاربر

en: Status
fa: وضعیت

en: E-mail
fa: پست الکترونیکی

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عملیات

en: Username
fa: نام کاربری

en: Email address
fa: نشانی پست الکترونیکی

en: Subscribers
fa: مشترکین

en: Subject
fa: موضوع

en: Cancel
fa: لغو

en: Subscribe
fa: اشتراک

en: Unsubscribe
fa: لغو اشتراک

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: Email settings
fa: پیکربندی پست الکترونیکی

en: Priority
fa: اولویت

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Weight
fa: وزن

en: Single
fa: تک

en: none
fa: هیچ

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Export
fa: استخراج

en: Node ID
fa: شناسه گره

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: Timestamp
fa: الگوی زمانی

en: Issue
fa: پی آمد

en: Subscription settings
fa: تنظیمات اشتراک

en: Subscriptions
fa: اشتراک ها

en: Mail
fa: ارسال نامه

en: User
fa: کاربر

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Error
fa: خطا

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Node
fa: محتوا

en: Activated
fa: فعال‌شده

en: Update options
fa: گزینه‌های به‌روزرسانی

en: Block
fa: بلوک

en: Bottom
fa: پایین

en: Inline
fa: درون خطی

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: فیلتر

en: Term ID
fa: شناسه واژه

en: 1 day
fa: ۱ روز

en: Unlimited
fa: نامحدود

en: Email format
fa: قالب‌بندی پست الکترونیکی

en: Send
fa: ارسال

en: General
fa: عمومی

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Email subject
fa: موضوع نامه الکترونیکی

en: Sent
fa: ارسال شده

en: Cache
fa: حافظه موقت

en: Plain
fa: ساده

en: E-Mail
fa: پست الکترونیکی

en: Hidden
fa: پنهان

en: Pending
fa: معلق

en: normal
fa: معمولی

en: No items selected.
fa: هیچ موردی انتخاب نشده.

en: The update has been performed.
fa: به‌روزرسانی انجام شد.

en: Source
fa: منبع

en: Replacement patterns
fa: الگوهای جایگزینی

en: Configure permissions
fa: پیکربندی مجوزها

en: Email Subject
fa: عنوان نامه الکترونیکی

en: From email address
fa: از پست الکترونیکی

en: Activation
fa: فعال‌سازی

en: Not published
fa: منتشر نشده

en: No caching
fa: بدون ذخیره سازی

en: 1 week
fa: ۱ هفته

en: Subscription
fa: اشتراک

en: From name
fa: نام فرستنده

en: From address
fa: آدرس فرستنده

en: Newsletter
fa: خبرنامه

en: Newsletters
fa: خبرنامه‌ها

en: Activate
fa: فعال‌سازی

en: Subscribed to
fa: مشترک در

en: Newsletter subscriptions
fa: اشتراک خبرنامه‌ها

en: Confirm newsletter subscriptions
fa: تایید اشتراک خبرنامه‌ها

en: highest
fa: بالاترین

en: Send one test newsletter to the test address
fa: یک خبرنامه آزمایشی به ایمیل تست (آزمایش) بفرست

en: Send newsletter
fa: ارسال خبرنامه

en: This newsletter has been sent
fa: این خبرنامه ارسال شده است.

en: Newsletter vocabulary
fa: واژگان خبرنامه

en: Current newsletter subscriptions
fa: اشتراک خبرنامه‌های کنونی

en: Newsletter: @title
fa: خبرنامه: @title

en: Stay informed on our latest news!
fa: با عضویت در خبرنامه از آخرین خبرها و رویدادها باخبر شوید!

en: Display RSS-feed icon
fa: نمایش شمایل خوراک RSS

en: Manage my subscriptions
fa: مدیریت اشتراک‌های من

en: Previous issues
fa: نسخه‌های پیشین

en: Select the newsletter(s) to which you want to subscribe or unsubscribe.
fa: خبرنامه(هایی) که می‌خواهید در آنها مشترک شوید یا اشتراک خود را لغو نمایید، انتخاب کنید.

en: Subscriptions for %mail
fa: اشتراک‌های %mail

en: The e-mail address you supplied is not valid.
fa: نشانی پست الکترونیکی داده شده معتبر نیست.

en: You must select at least one newsletter.
fa: شما باید حداقل یک خبرنامه را انتخاب نمایید.

en: The newsletter subscriptions for %mail have been updated.
fa: اشتراک‌های خبرنامه برای %mail به‌روز شد.

en: You will receive a confirmation e-mail shortly containing further instructions on how to complete your subscription.
fa: شما به زودی یک نامه‌ الکترونیکی حاوی دستورالعمل‌های بعدی جهت چکونکی تکمیل اشتراک خود دریافت می‌کنید.

en: No newsletters available.
fa: خبرنامه‌ای موجود نیست.

en: Inactive: no newsletters will be sent
fa: غیرفعال: هیچ خبرنامه‌ای ارسال نمی‌شود

en: Active: user will receive newsletters
fa: فعال: کاربر خبرنامه‌ها را دریافت می‌نماید

en: Not sent
fa: ارسال نشده

en: Currently sending by cron
fa: در حال ارسال توسط کرون

en: All newsletters
fa: تمام خبرنامه‌ها

en: The subscriptions have been deleted.
fa: اشتراک‌ها حذف شدند.

en: The following addresses were added or updated: %added.
fa: آدرس‌های زیر افروده یا به‌روز شدند: %added.

en: The addresses were subscribed to the following newsletters: %newsletters.
fa: آدرس‌ها در خبرنامه‌های زیر مشترک شدند: %newsletters.

en: No addresses were added.
fa: هیچ آدرسی افزوده نشد.

en: The following addresses were invalid: %invalid.
fa: آدرس‌های زیر معتبر نیستند: %invalid.

en: Active users
fa: کاربران فعال

en: Inactive users
fa: کاربران غیرفعال

en: No addresses were found.
fa: هیچ آدرسی پیدا نشد.

en: Sender information
fa: اطلاعات فرستنده

en: HTML to text conversion
fa: تبدیل HTML به متن

en: Sets the numbers of newsletters sent per cron run. Failure to send will also be counted.
fa: تعداد خبرنامه‌های ارسال‌شده در هر اجرای کرون را مشخص می‌نماید. ارسال‌های ناموفق نیز شمرده می‌شوند.

en: You can create different newsletters (or subjects) to categorize your news (e.g. Cats news, Dogs news, ...).
fa: شما می‌توانید خبرنامه‌ها (یا موضوعات) مختلفی برای دسته‌بندی خبرهای خود ایجاد نمایید (برای مثال اخبار گربه‌ها، اخبار سگ‌ها، ...)

en: Confirm subscription
fa: تایید اشتراک

en: Subscriber
fa: مشترک

en: Subscriber ID
fa: شناسه مشترک

en: Email addresses
fa: آدرس‌های پست الکترونیکی

en: Data
fa: داده

en: Subscribed
fa: مشترک

en: User account
fa: حساب کاربری

en: The sender's email address you supplied is not valid.
fa: نشانی پست الکترونیکی فرستنده‌ وارد شده معتبر نیست.

en: 2 weeks
fa: 2 هفته

en: Append hyperlinks as a numbered reference list
fa: پیوندها را به صورت یک لیست مراجع شماره‌دار به انتها اضافه کن.

en: Display hyperlinks inline with the text
fa: پیوندها را در میان متن نمایش بده

en: Note: All subscriptions associated with this newsletter will be lost.
fa: توجه: تمام اشتراک‌های مرتبط با این خبرنامه از دست خواهند رفت.

en: Email addresses must be separated by comma, space or newline.
fa: آدرس‌های پست الکترونیکی باید با کاما، فضای خالی، یا خط جدید جدا شوند.

en: Subscribe to
fa: اشتراک در

en: Site default language
fa: زبان پیش‌فرض سایت

en: Anonymous user preferred language
fa: زبان ترجیحی کاربر ناشناس

en: Unsubscribe from
fa: لغو اشتراک از

en: The addresses were unsubscribed from the following newsletters: %newsletters.
fa: اشتراک آدرس‌ها در خبرنامه‌های زیر لغو شد: %newletters.

en: No addresses were removed.
fa: هیچ آدرسی حذف نشد.

en: Note that email priority is ignored by a lot of email programs.
fa: توجه کنید که اولویت نامه الکترونیکی توسط بسیاری از برنامه‌های ارسال نامه الکترونیکی نادیده گرفته می‌شود.

en: Test addresses
fa: آدرس‌های آزمایشی

en: Default sender address that will only be used for confirmation emails. You can specify sender information for each newsletter separately on the newsletter's settings page.
fa: آدرس فرستنده پیش‌فرض که تنها برای نامه‌های الکترونیکی تایید به کار می‌رود. شما می‌توانید برای هر یک از خبرنامه‌ها فرستنده‌ای جداگانه در صفحه تنظیمات خبرنامه تعیین نمایید.

en: Use cron to send newsletters
fa: استفاده از کرون برای ارسال خبرنامه‌ها

en: Cron execution must not exceed the PHP maximum execution time of %max seconds.
fa: اجرای کرون نباید از حداکثر زمان اجرای PHP به مقدار %max ثانیه بیشتر شود.

en: Confirmation emails
fa: نامه‌های الکترونیکی تایید

en: Body text of subscribe email
fa: متن اصلی ایمیل اشتراک

en: Body text for already subscribed visitor
fa: متن بدنه برای بازدیدکننده مشترک

en: Body text of unsubscribe email
fa: متن بدنه برای نامه الکترونیکی لغو اشتراک

en: Body text for not yet subscribed visitor
fa: متن بدنه برای بازدیدکننده مشترک نشده

en: Are you sure you want to add %user to the %newsletter mailing list?
fa: آیا از افزودن %user به لیست پستی %newsletter اطمینان دارید؟

en: %user was added to the %newsletter mailing list.
fa: %user به لیست پستی %newsletter افزوده شد.

en: Are you sure you want to remove %user from the %newsletter mailing list?
fa: آیا از حذف %user از لیست پستی %newsletter اطمینان دارید؟

en: Sent status
fa: وضعیت ارسال

en: Test email address is empty.
fa: نشانی پست الکترونیکی آزمایشی خالی است.

en: Missing test email address.
fa: آدرس پست الکترونیکی آزمایشی تعیین نشده است.

en: Newsletter %title was deleted.
fa: خبرنامه %title حذف شد.

en: Test email addresses
fa: آدرس‌های پست الکترونیکی آزمایشی

en: All subscriptions to newsletter %newsletter have been deleted.
fa: تمام اشتراک‌های خبرنامه %newsletter حذف شدند.

en: Subscription form
fa: فرم اشتراک

en: Link to form
fa: پیوند به فرم

en: You have been subscribed.
fa: شما مشترک شدید.

en: You have been unsubscribed.
fa: اشتراک شما لغو شد.

en: Email: Plain
fa: نامه الکترونیکی: ساده

en: Email: HTML
fa: نامه الکترونیکی: HTML

en: @newsletter feed
fa: خوراک @newsletter

en: Unsubscribe from this newsletter
fa: لغو اشتراک در این خبرنامه

en: This is a test version of the newsletter.
fa: این یک نسخه آزمایشی از خبرنامه است.

en: Outgoing email. Message type: %type<br />Subject: %subject<br />Recipient: %to
fa: نامه الکترونیکی ارسالی. نوع پیغام: %type<br />موضوع: %subject<br />گیرنده: %to

en: Newsletter subscription management.
fa: مدیریت اشتراک خبرنامه

en: Send mail
fa: ارسال نامه

en: Send mail, cron and debug options.
fa: گزینه‌های ارسال نامه، کرون، و اشکال‌زدایی.

en: The subscription email address.
fa: نشانی پست الکترونیکی اشتراک.

en: The {users}.uid that has the same email address.
fa: {users}.uid آدرس پست الکترونیکی یکسانی دارد.

en: Format of the newsletter (plain or html).
fa: قالب خبرنامه (ساده یا html)

en: The formatted email address of mail message receipient.
fa: آدرس پست الکترونیکی قالب‌دهی شده مربوط به گیرنده نامه الکترونیکی.

en: @site_name newsletter
fa: خبرنامه @site_name

en: Send newsletters to subscribed email addresses.
fa: ارسال خبرنامه برای آدرس‌های پست الکترونیکی مشترک شده.

en: No subscribers available.
fa: هیچ مشترکی وجود ندارد.

en: Your configuration has been saved.
fa: پیکربندی شما ذخیره شد.

en: When checked cron will be used to send newsletters (recommended). Test newsletters and confirmation emails will be sent immediately. Leave unchecked for testing purposes.
fa: در صورت انتخاب، برای ارسال خبرنامه‌ها از کرون استفاده می‌شود (توصیه شده). خبرنامه‌های آزمایشی و نامه‌های الکترونیکی تایید بلافاصله ارسال می‌شوند. برای مواقع آزمایشی از حالت انتخاب خارج نمایید.

en: %success emails sent in %sec seconds, %fail failed sending.
fa: %success نامه الکترونیکی در مدت %sec ثانیه ارسال شد، %fail نامه الکترونیکی دچار خطا شد.

en: %success emails sent, %fail failed.
fa: %success نامه الکترونیکی ارسال شد، %fail نامه الکترونیکی دچار خطا شد.

en: Unsubscribe URL
fa: URL لغو اشتراک

en: Select the newsletter(s) to which you wish to subscribe.
fa: خبرنامه‌ای را که مایلید در آن مشترک شوید انتخاب کنید.

en: You have been subscribed to %newsletter.
fa: شما در %newsletter مشترک شده‌اید.

en: Newsletter subject
fa: موضوع خبرنامه

en: The following addresses were unsubscribed: %removed.
fa: اشتراک آدرس‌های زیر لغو شد: %removed.

en: Confirmation pages
fa: صفحات تایید

en: Subscribe confirmation
fa: تاییدیه اشتراک

en: Unsubscribe confirmation
fa: تاییدیه لغو اشتراک

en: Last batch: 1 mail sent at !time. | Last batch: !count mails sent at !time.
fa[0]: آخرین دسته: ۱ نامه در !time ارسال شد.
fa[1]: آخرین دسته: !count نامه در !time ارسال شد.

en: Test newsletter sent to user %recipient.
fa: خبرنامه آزمایشی برای کاربر %recipient ارسال شد.

en: Test newsletter sent to anonymous %recipient.
fa: خبرنامه آزمایشی برای کاربر ناشناس %recipient ارسال شد.

en: Select your newsletter subscriptions.
fa: اشتراک خبرنامه خود را انتخاب کنید.

en: %user was unsubscribed from the %newsletter mailing list.
fa: اشتراک %user از لیست پستی %newsletter لغو شد.

en: Confirm remove subscription
fa: تایید حذف اشتراک

en: Select the newsletter(s) to add/remove from subscription.
fa: خبرنامه(هایی) را برای افزودن/حذف اشتراک انتخاب کنید.

en: Activate or inactivate account.
fa: فعال نمودن یا غیرفعال نمودن حساب.

en: Please choose a language from the list.
fa: لطفا زبانی را از لیست انتخاب نمایید.

en: Newsletter sent status: 0: Not sent, 1: Pending (being sent or waiting for cron to run), 2: Sent.
fa: وضعیت ارسال خبرنامه: 0: ارسال نشده، 1: در انتظار (ارسال شدن یا اجرای بعدی کرون)، 2: ارسال شده.

en: Subscriber count
fa: تعداد مشترکین

en: The count of subscribers of the newsletter at the time it was sent.
fa: تعداد مشترکین خبرنامه در زمان ارسال آن.

en: Primary key: Unique subsciber ID.
fa: کلید اصلی: شناسه منحصربه‌فرد مشترک

en: UNIX timestamp of when the user first subscribed to a newsletter.
fa: برچسب زمانی یونیکس از زمان اولین اشتراک کاربر در یک خبرنامه.

en: UNIX timestamp of when the user is (un)subscribed.
fa: برچسب زمانی یونیکس از زمان (لغو) اشتراک کاربر.

en: Newsletter category
fa: دسته خبرنامه

en: Email: HTML text alternative
fa: نامه الکترونیکی: متن HTML جایگزین

en: Manage <a href="!url">subscriptions</a>
fa: مدیریت <a href="!url">اشتراک‌ها</a>

en: Subscriber email
fa: پست الکترونیکی مشترک

en: The email address of the newsletter receiver.
fa: نشانی پست الکترونیکی گیرنده خبرنامه.

en: The name of the newsletter category.
fa: نام دسته خبرنامه.

en: Newsletter category URL
fa: URL دسته خبرنامه

en: We have received a request to subscribe [simplenews-subscriber:mail] to the [simplenews-category:name] newsletter on [site:name] website at [site:url]. To confirm please use the link below.
    
    [simplenews-subscriber:subscribe-url]
fa: ما درخواستی برای اشتراک [simplenews-subscriber:mail] در خبرنامه [simplenews-category:name] در سایت [site:name] آدرس [site:url] دریافت نموده‌ایم. لطفا برای تایید از پیوند زیر استفاده نمایید.
    
    [simplenews-subscriber:subscribe-url]

en: We have received a request to subscribe [simplenews-subscriber:mail] to the [simplenews-category:name]  newsletter on [site:name] website at [site:url]. However, this email is already subscribed to this newsletter. If you intended to unsubscribe please visit our site: [site:url]
fa: ما درخواستی برای اشتراک [simplenews-subscriber:mail] در خبرنامه [simplenews-category:name] در سایت [site:name] آدرس [site:url] دریافت نموده‌ایم. اما این پست الکترونیکی قبلا برای این خبرنامه مشترک شده است. اگر قصد لغو اشتراک خود را دارید، لطفا به سایت ما در این آدرس مراجعه کنید: [site:url]

en: We have received a request to remove the [simplenews-subscriber:mail] from the [simplenews-category:name] mailing list on [site:name] website at [site:url]. To confirm please use the link below.
    
    [simplenews-subscriber:unsubscribe-url]
fa: ما درخواستی برای حذف [simplenews-subscriber:mail] از لیست پستی [simplenews-category:name] در وب‌سایت [site:name] دریافت نموده‌ایم. برای تایید از پیوند زیر استفاده نمایید.
    
    [simplenews-subscriber:unsubscribe-url]

en: We have received a request to remove the [simplenews-subscriber:mail] from the [simplenews-category:name] mailing list on [site:name] website at [site:url]. However, this email is not subscribed to this mailing list. If you intended to subscribe please visit our site at [site:url]
fa: ما درخواستی برای حذف [simplenews-subscriber:mail] از لیست پستی [simplenews-category:name] در وب‌سایت [site:name] دریافت نموده‌ایم. اگرچه، این پست الکترونیکی مشترک این لیست پستی نیست. اگر قصد اشتراک را دارید، لطفا به سایت ما در آدرس [site-url] مراجعه کنید.

en: Confirmation for [simplenews-category:name] from [site:name]
fa: تاییدیه برای [simplenews-category:name] از [site:name]

en: <em>Newsletter</em> @title
fa: <em>خبرنامه</em> @title

en: A comma-separated list of email addresses to be used as test addresses.
fa: یک لیست جدا شده با کاما از آدرس‌های پست الکترونیکی برای استفاده به عنوان آدرس‌های آزمایشی.

en: Invalid email address "%mail".
fa: آدرس پست الکترونیکی نامعتبر "%mail".

en: You can't delete this newsletter because it has not been sent to all its subscribers.
fa: شما نمی‌توانید این خبرنامه را حذف نمایید، زیرا برای تمام مشترکین آن ارسال نشده است.

en: Attempt to unsubscribe from non existing mailing list ID %id
fa: اقدام به لغو اشتراک از یک لیست پستی غیرموجود با شناسه %id

en: Add newsletter category
fa: افزودن دسته خبرنامه

en: @site_name newsletter categories.
fa: دسته‌های خبرنامه @site_name

en: Show only newsletters which
fa: نمایش تنها خبرنامه‌هایی که

en: edit newsletter category
fa: ویرایش دسته خبرنامه

en: Newsletter category name
fa: نام دسته خبرنامه

en: No newsletter categories. <a href="@link">Add category</a>.
fa: دسته خبرنامه‌ای وجود ندارد. <a href="@link">افزودن دسته</a>.

en: Subscription block
fa: بلوک اشتراک

en: A subscription block will be provided for this newsletter category. Anonymous and authenticated users can subscribe and unsubscribe using this block.
fa: یک بلوک اشتراک برای این دسته خبرنامه فراهم می‌شود. کاربران ناشناس و ثبت‌نام شده می‌توانند از طریق این بلوک مشترک شوند یا اشتراک خود را لغو کنند.

en: Newsletter emails will be sent in %format format.
fa: نامه‌های الکترونیکی خبرنامه در قالب %format ارسال خواهند شد.

en: Created new newsletter category %name.
fa: دسته خبرنامه جدید %name ایجاد شد.

en: Updated newsletter category %name.
fa: دسته خبرنامه %name به‌روز شد.

en: Are you sure you want to delete category %name?
fa: آیا از حذف دسته %name اطمینان دارید؟

en: Newsletter category %name has been deleted.
fa: دسته خبرنامه %name حذف شد.

en: New subscriptions will be subscribed with the selected preferred language. The language of existing subscribers is unchanged.
fa: اشتراک‌های جدید با زبان ترجیحی انتخاب‌شده ثبت می‌شوند. زبان مشترکین فعلی تغییری نمی‌یابد.

en: Subscribed to the newsletter
fa: مشترک در خبرنامه

en: Show only subscription which
fa: نمایش تنها خبرنامه‌هایی که

en: You can always unsubscribe later.
fa: شما همیشه می‌توانید بعدا اشتراک را لغو کنید.

en: This action will unsubscribe you from the newsletter mailing list.
fa: این عمل اشتراک شما را در لیست پستی خبرنامه لغو می‌کند.

en: Sender name for newsletter emails.
fa: نام فرستنده برای نامه‌های الکترونیکی خبرنامه.

en: Subject of newsletter email. May contain tokens.
fa: عنوان نامه الکترونیکی خبرنامه. می‌تواند شامل توکن نیز باشد.

en: Sender address for newsletter emails
fa: آدرس فرستنده برای نامه‌های الکترونیکی خبرنامه

en: Administer newsletters
fa: مدیریت خبرنامه‌ها

en: Subscribe to newsletters
fa: اشتراک در خبرنامه‌ها

en: Send newsletter when published
fa: ارسال خبرنامه هنگام انتشار

en: Newsletter %title sent.
fa: خبرنامه %title ارسال شد.

en: The newsletter will be sent when the content is published.
fa: خبرنامه هنگامی که محتوا به وضعیت انتشار یافته تغییر نماید، ارسال می‌گردد.

en: This allows to theme each newsletter separately.
fa: امکان پوسته‌گذاری مجزای هر خبرنامه را فراهم می‌کند.

en: Configure your sites newsletters.
fa: پیکربندی خبرنامه‌های سایت شما.

en: Your newsletter subscriptions
fa: اشتراک‌های خبرنامه شما

en: Not yet sent
fa: هنوز ارسال نشده

en: Send on publish
fa: ارسال در هنگام انتشار

en: Outgoing email failed. Message type: %type<br />Subject: %subject<br />Recipient: %to
fa: نامه الکترونیکی ارسالی دچار خطا شد. نوع پیغام: %type<br />موضوع: %subject<br />گیرنده: %to

en: Check the newsletters you want to subscribe to. Uncheck the ones you want to unsubscribe from.
fa: خبرنامه‌هایی که قصد اشتراک در آنها را دارید، انتخاب نمایید. خبرنامه‌هایی که قصد لغو اشتراک از آنها را دارید، گزینه انتخاب آنها را بردارید.

en: The e-mails will be localized in language chosen. Real users have their preference in account settings.
fa: نامه‌های الکترونیکی به زبان انتخاب شده بومی‌سازی می‌شوند. کاربران واقعی زبان دلخواه خود را در تنظیمات حساب خود تعیین نموده‌اند.

en: The newsletter node that should be sent.
fa: گره خبرنامه‌ای که باید ارسال شود.

en: Subscribe an e-mail adress to a newsletter
fa: اشتراک یک آدرس پست الکترونیکی در یک خبرنامه

en: The e-mail address that should be subscribed.
fa: آدرس پست الکترونیکی که بایستی مشترک شود.

en: For which newsletter category the subscription should happen.
fa: اشتراک برای چه دسته خبرنامه‌ای صورت گیرد.

en: A string to identify the source of this subscription
fa: یک رشته برای تشخیص منبع این اشتراک

en: Unsubscribe an e-mail adress from a newsletter
fa: لغو اشتراک یک آدرس پست الکترونیکی از یک خبرنامه

en: The e-mail address that should be unsubscribed.
fa: آدرس پست الکترونیکی که اشتراک آن بایستی لغو شود.

en: For which newsletter category the unsubscription should happen.
fa: لغو اشتراک برای چه دسته خبرنامه‌ای بایستی صورت گیرد.

en: A user has been subscribed
fa: یک کاربر مشترک شده است

en: The e-mail address that has been subscribed.
fa: پست الکترونیکی که مشترک شده است.

en: The newsletter category of the subscription.
fa: دسته خبرنامه برای اشتراک.

en: A user has been unsubscribed
fa: یک کاربر لغو اشتراک نموده است
