Simplenews (7.x-1.0-rc1) - en to pt translation catalogue (236 entries)

en: Title
pt: Título

en: user
pt: utilizador

en: Status
pt: Estado

en: E-mail
pt: Email

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Subscribers
pt: Subscritores

en: Subject
pt: Assunto

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Subscribe
pt: Subscrever

en: Unsubscribe
pt: Cancelar subscrição

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Email settings
pt: Configurações de Email

en: Priority
pt: Prioridade

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Weight
pt: Peso

en: Single
pt: Único

en: none
pt: nenhum

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Export
pt: Exportar

en: Node ID
pt: ID do nó

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Por defeito

en: Update
pt: Atualizar

en: Format
pt: Formato

en: Timestamp
pt: Registo data/hora

en: Issue
pt: Problema

en: n/a
pt: não disponível

en: Subscription settings
pt: Definições de subscrição

en: Mail
pt: Correio

en: User
pt: Utilizador

en: Error
pt: Erro

en: Created
pt: Criado

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar %title?

en: Activated
pt: Ativado

en: Update options
pt: Opções de atualização

en: Bottom
pt: Baixo

en: Always
pt: Sempre

en: Never
pt: Nunca

en: Inline
pt: Em linha

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtro

en: Term
pt: Termo

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Delete all
pt: Eliminar tudo

en: 1 day
pt: 1 dia

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Email format
pt: Formato de email

en: Send
pt: Enviar

en: Email subject
pt: Assunto do email

en: Sent
pt: Enviado

en: Hidden
pt: Oculto

en: Pending
pt: Pendente

en: No items selected.
pt: Nenhum item selecionado.

en: The update has been performed.
pt: A atualização foi efetuada.

en: Source
pt: Fonte

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Email Subject
pt: Assunto do Email

en: From email address
pt: Endereço de email do remetente

en: Created new term %name.
pt: Novo termo %name criado.

en: Activation
pt: Ativação

en: Date created
pt: Data de criação

en: Not published
pt: Não publicado

en: low
pt: baixa

en: high
pt: alta

en: Double
pt: Duplo

en: Updated vocabulary %name.
pt: O vocabulário %name foi atualizado.

en: 1 week
pt: 1 semana

en: From name
pt: Nome do remetente

en: From address
pt: Endereço do remetente

en: New account
pt: Nova conta

en: Activate
pt: Ativar

en: Subscribed to
pt: Subscrito em

en: highest
pt: maior

en: lowest
pt: menor

en: Request receipt
pt: Comprovativo de receção

en: Send one test newsletter to the test address
pt: Enviar uma newsletter para o endereço de teste

en: Send newsletter
pt: Enviar a newsletter

en: This newsletter has been sent
pt: Esta newsletter foi enviada

en: Newsletter vocabulary
pt: Vocabulário da newsletter

en: Current newsletter subscriptions
pt: Subscrições ativas de newsletters

en: Select the newsletter(s) to which you want to subscribe or unsubscribe.
pt: Selecione a newsletter que pretende subscrever ou cancelar a subscrição.

en: Subscriptions for %mail
pt: Subscrições de %mail

en: Manage your newsletter subscriptions
pt: Administre as suas subscrições de newsletters

en: The e-mail address you supplied is not valid.
pt: O endereço de email que forneceu não é válido.

en: You must select at least one newsletter.
pt: Tem que selecionar pelo menos uma newsletter.

en: The newsletter subscriptions for %mail have been updated.
pt: As subscrições de %mail foram atualizadas.

en: You will receive a confirmation e-mail shortly containing further instructions on how to complete your subscription.
pt: Irá receber em breve um email de confirmação com instruções para completar a sua subscrição.

en: No newsletters available.
pt: Nenhuma newsletter disponível

en: Inactive: no newsletters will be sent
pt: Inativo: nenhuma newsletter será enviada

en: Active: user will receive newsletters
pt: Ativo: os utilizadores vão receber newsletters

en: Not sent
pt: Não enviada

en: Currently sending by cron
pt: Envio pelo cron ativado

en: All newsletters
pt: Todas as newsletters

en: Inactivate
pt: Desativar

en: No subscriptions available.
pt: Nenhuma subscrição disponível.

en: The following addresses were added or updated: %added.
pt: O endereço %added foi adicionado ou atualizado.

en: The addresses were subscribed to the following newsletters: %newsletters.
pt: Os endereços foram adicionados à lista de subscrição das newsletters: %newsletters.

en: No addresses were added.
pt: Nenhum endereço adicionado.

en: The following addresses were invalid: %invalid.
pt: Os seguintes endereços são inválidos: %invalid.

en: Active users
pt: Utilizadores ativos

en: Inactive users
pt: Utilizadores inativos

en: No addresses were found.
pt: Nenhum endereço encontrado.

en: Sender information
pt: Informação do remetente

en: HTML to text conversion
pt: Conversão de HTML para texto

en: When your newsletter is sent as plain text, these options will determine how the conversion to text is performed.
pt: Quando a newsletter é enviada em texto simples, estas opções determinam como é feita a conversão para texto.

en: Hyperlink conversion
pt: Conversão de ligações

en: Default newsletter options
pt: Opções predefinidas da newsletter

en: These options will be the defaults for new newsletters, but can be overridden in the newsletter editing form.
pt: Estas são as opções predefinidas para novas newsletters que podem ser alteradas no formulário de edição da newsletter.

en: Allow test address override
pt: Permitir endereços de teste personalizados

en: Synchronize with account
pt: Sincronizar com conta

en: Sets the numbers of newsletters sent per cron run. Failure to send will also be counted.
pt: Determina o número de newsletters enviadas por cada vez que o cron corre. Envios falhados também contam.

en: Log emails
pt: Guardar informação dos emails no registo

en: Newsletter name
pt: Nome da newsletter

en: Updated term %name.
pt: Termo %name atualizado.

en: Confirm subscription
pt: Confirmar subscrição

en: Subscriber
pt: Subscritor

en: Subscriber ID
pt: ID do subscritor

en: Email addresses
pt: Endereços de email

en: Data
pt: Dados

en: Receipt
pt: Recibo

en: Subscribed
pt: Subscrito

en: User account
pt: Conta de utilizador

en: The sender's email address you supplied is not valid.
pt: O endereço de email do remetente que forneceu não é válido.

en: Immediate
pt: Imediato

en: 2 weeks
pt: 2 semanas

en: Append hyperlinks as a numbered reference list
pt: Anexar ligações como uma lista numerada de referências

en: Display hyperlinks inline with the text
pt: Mostrar ligação em linha com o texto

en: Note: All subscriptions associated with this newsletter will be lost.
pt: Atenção: Todas as subscrições associadas a esta newsletter serão perdidas.

en: Email addresses must be separated by comma, space or newline.
pt: Os endereços de email devem estar separados com uma vírgula, espaço ou numa nova linha.

en: Subscribe to
pt: Subscrever

en: Site default language
pt: Idioma predefinido do site

en: Anonymous user preferred language
pt: Idioma predefinido para utilizadores anónimos

en: Subscriptions matching the selected states will be exported.
pt: Serão exportadas as subscrições que cumpram os critérios selecionados.

en: Subscriptions matching the selected newsletters will be exported.
pt: Serão exportadas as subscrições que pertençam às newsletters selecionadas.

en: Export results
pt: Exportar resultados

en: Unsubscribe from
pt: Cancelar subscrição de

en: The addresses were unsubscribed from the following newsletters: %newsletters.
pt: Os endereços foram removidos das seguintes newsletters: %newsletters.

en: No addresses were removed.
pt: Nenhum endereço removido.

en: Content types to be used as newsletter.
pt: Tipos de conteúdo a usar como newsletter.

en: This vocabulary identifies newsletter series. Note that changing this vocabulary will require existing newsletters to be re-tagged and activated newsletter blocks to be re-activated.
pt: Este vocabulário identifica uma série de newsletters. Atenção que alterar este vocabulário obriga as newsletters existentes a serem reclassificadas e blocos de subscrição a serem reativados.

en: Default newsletter format.
pt: Formato predefinido de newsletter.

en: Note that email priority is ignored by a lot of email programs.
pt: Note que a prioridade do email é ignorada por muitos programas de email.

en: Request a Read Receipt from your newsletters. A lot of email programs ignore these so it is not a definitive indication of how many people have read your newsletter.
pt: Pedir um comprovativo de recepção das newsletters. Vários programas de email ignoram estes pedidos pelo que não são uma indicação fidedigna de quantas pessoas terão lido a newsletter.

en: Default send action
pt: Ação predefinida para envio

en: Test addresses
pt: Endereços de teste

en: Supply a comma-separated list of email addresses to be used as test addresses. The override function allows to override these addresses in the newsletter editing form.
pt: Forneça uma lista de endereços de email separados por vírgulas para ser usada como endereços de teste. É possível personalizar estes endereços no formulário de edição da newsletter.

en: Default sender address that will only be used for confirmation emails. You can specify sender information for each newsletter separately on the newsletter's settings page.
pt: Endereço do remetente predefinido que será utilizado nos emails de confirmação. É possível especificar informação do remetente distinta para cada newsletter na página de definições da newsletter.

en: Use cron to send newsletters
pt: Utilizar o cron para enviar as newsletters

en: Cron execution must not exceed the PHP maximum execution time of %max seconds. You find the time spend to send emails in the <a href="/admin/reports/dblog">Recent log entries</a>.
pt: A execução do cron não pode exceder o limite de tempo de execução definido pelo PHP que é de %max segundos. Pode encontrar informação sobre o tempo utilizado para enviar emails nas <a href="/admin/reports/dblog">Mensagens de registo recentes</a>.

en: Cron execution must not exceed the PHP maximum execution time of %max seconds.
pt: A execução do cron não pode exceder o limite de tempo de execução definido pelo PHP que é de %max segundos.

en: Mail spool expiration
pt: Fim da fila de email

en: Confirmation emails
pt: Emails de confirmação

en: Body text of subscribe email
pt: Texto do email de subscrição

en: Body text for already subscribed visitor
pt: Texto para utilizadores já subscritos

en: Body text of unsubscribe email
pt: Texto do email para cancelar a subscrição

en: Body text for not yet subscribed visitor
pt: Texto para utilizadores não subscritos

en: The email address you supplied is not valid.
pt: O email que inseriu não é válido.

en: You will receive a confirmation email shortly containing further instructions on how to complete your subscription.
pt: Brevemente irá receber um email de confirmação com instruções para completar a sua subscrição.

en: Are you sure you want to add %user to the %newsletter mailing list?
pt: Tem a certeza que deseja adicionar %user à lista de emails de %newsletter?

en: %user was added to the %newsletter mailing list.
pt: %user foi adicionado à lista de emails de %newsletter

en: Are you sure you want to remove %user from the %newsletter mailing list?
pt: Tem a certeza que deseja remover %user da lista de emails de %newsletter ?

en: Sent status
pt: Estado do envio

en: Test email address is empty.
pt: O endereço de email de teste está vazio.

en: Missing test email address.
pt: Falta o endereço de email de teste.

en: Test email addresses
pt: Endereço de email de teste

en: Email priority
pt: Prioridade de email

en: You have been subscribed.
pt: Está subscrito.

en: You have been unsubscribed.
pt: A sua subscrição foi cancelada.

en: Newsletter pending.
pt: Newsletter pendente.

en: Outgoing email. Message type: %type<br />Subject: %subject<br />Recipient: %to
pt: Email enviado. Tipo de mensagem: %type<br />Assunto: %subject<br />Destinatário: %to

en: Boolean indicating the status of the subscription.
pt: Valor booleano que indica o estado da subscrição.

en: The subscription email address.
pt: O endereço de email da subscrição.

en: The {users}.uid that has the same email address.
pt: O {users}.uid que tem o mesmo endereço de email.

en: Anonymous subscriber preferred language. Empty for authenticated users.
pt: Idioma predefinido para utilizadores anónimos. Vazio para utilizadores autenticados.

en: Format of the newsletter (plain or html).
pt: Formato da newsletter (simples ou html).

en: No subscribers available.
pt: Nenhum subscritor disponível.

en: User language
pt: Idioma do utilizador

en: When checked subscriptions will be synchronized with site accounts. When accounts are deleted, subscriptions with the same email address will be removed. When site accounts are blocked/unblocked, subscriptions will be deactivated/activated. When not checked subscriptions will be unchanged when associated accounts are deleted or blocked.
pt: Quando ativado, as subscrições serão sincronizadas com os utilizadores do site. Ao eliminar utilizadores, as subscrições com o mesmo email serão eliminadas. Quando os utilizadores são bloqueados ou desbloqueados, as assinaturas serão respetivamente desligadas ou ativadas. Quando desativado, as subscrições não serão alteradas quando os utilizadores associados são eliminados ou bloqueados.

en: Your configuration has been saved.
pt: A sua configuração foi guardada.

en: When checked cron will be used to send newsletters (recommended). Test newsletters and confirmation emails will be sent immediately. Leave unchecked for testing purposes.
pt: Quando selecionado o cron será utilizado para enviar as newsletters (recomendado). Testes e emails de confirmação serão enviados imediatamente. Desactive para efeitos de teste.

en: Default on
pt: Ativado por predefinição

en: Default off
pt: Desativado por predefinição

en: Silent
pt: Silencioso

en: Subscribe new account
pt: Subscrever novo utilizador

en: Opt-in/out method
pt: Método de opt-in/out

en: Newsletter subject
pt: Assunto da newsletter

en: The following addresses were unsubscribed: %removed.
pt: Os endereços seguintes foram removidos da lista de subscritores: %removed.

en: Newsletter mails are spooled. How long must messages be retained in the spool after successfully sending. Keeping the message in the spool allows mail statistics (which is not yet implemented). If cron is not used, immediate expiration is advised.
pt: Os emails das newsletters ficam em fila de espera. Quanto tempo devem manter-se na fila depois de enviados com sucesso? Manter as mensagens na fila permite-lhe obter estatísticas dos mesmos (ainda não está implementado). Se não tem o cron ativado, aconselha-se a expiração imediata.

en: When checked all outgoing simplenews emails are logged in the system log. A logged email does not guarantee that it is sent or will be delivered. It only indicates that a message is sent to the PHP mail() function. No status information is available of delivery by the PHP mail() function.
pt: Se selecionar todos os emails a enviar de Simplenews fica registado no sistema. O registo do email no sistema não garante a sua receção, apenas indica que a mensagem foi enviada  à función mail() de PHP. Não há informação do estado de entrega na función mail() de PHP.

en: Confirmation pages
pt: Páginas de confirmação

en: If defined, these pages show after subscription / removal instead of the regular message box.
pt: Se definidas, estas páginas aparecem depois de uma subscrição ou cancelamento em vez da caixa de mensagens.

en: Subscribe confirmation
pt: Confirmação da subscrição

en: Drupal path or URL of the destination page where after the subscription is confirmed (e.g. node/123). Leave empty to go to the front page.
pt: Caminho do Drupal ou URL da página de destino após a confirmação da subscrição (ex: node/123). Deixe vazio para ir para a página principal.

en: Unsubscribe confirmation
pt: Confirmação do cancelamento

en: Drupal path or URL of the destination page when the subscription removal is confirmed (e.g. node/123). Leave empty to go to the front page.
pt: Caminho do Drupal ou URL da página de destino após o cancelamento da subscrição (ex: node/123). Deixe vazio para ir para a página principal.

en: Test newsletter sent to user %recipient.
pt: Newsletter de teste enviada ao utilizador %recipient.

en: Test newsletter sent to anonymous %recipient.
pt: Newsletter de teste enviada para o utilizador anónimo %recipient.

en: Select your newsletter subscriptions.
pt: Selecione as suas subscrições de newsletters.

en: Your newsletter subscriptions have been updated.
pt: As suas subscrições de newsletter foram atualizadas.

en: The newsletter subscriptions for user %account have been updated.
pt: As subscrições de newsletters para o utilizador %account foram atualizadas.

en: You will receive a confirmation email shortly containing further instructions on how to cancel your subscription.
pt: Irá receber em breve um email de confirmação com instruções adicionais para cancelar a sua subscrição.

en: %user was unsubscribed from the %newsletter mailing list.
pt: %user foi removido da lista de subscrição da newsletter %newsletter.

en: You will receive %newsletter mails.
pt: Irá receber emails de %newsletter.

en: Confirm remove subscription
pt: Confirmar cancelamento da subscrição

en: You will no longer receive %newsletter mails.
pt: Já não irá receber mais emails de %newsletter.

en: Select the newsletter(s) to add/remove from subscription.
pt: Selecione a(s) newsletter para adicionar ou remover da lista de subscrições.

en: Activate or inactivate account.
pt: Ativar ou desativar conta de utilizador.

en: Please choose a language from the list.
pt: Escolha um idioma da lista.

en: Subscriber count
pt: Número de subscritores

en: Simplenews subscriber
pt: Subscritor do Simplenews

en: Primary key: Unique subsciber ID.
pt: Chave primária: ID único do subscritor.

en: Simplenews subscription
pt: Subscrição do Simplenews

en: Newsletter category
pt: Categoria da newsletter

en: A comma-separated list of email addresses to be used as test addresses.
pt: Lista de endereços de email, separados por vírgula, para usar como endereços de teste.

en: This newsletter is pending
pt: Esta newsletter está pendente

en: Invalid email address "%mail".
pt: O endereço de email "%mail" é inválido.

en: edit newsletter category
pt: editar categoria de newsletter

en: Newsletter category name
pt: Nome da categoria da newsletter

en: Sender name for newsletter emails.
pt: Nome do remetente nos emails das newsletters

en: Sender address for newsletter emails
pt: Endereço do remetente nos emails das newsletters

en: Send newsletter when published
pt: Enviar newsletter quando publicada

en: Default newsletter format. Install <a href="!mime_mail_url">Mime Mail</a> module or <a href="!html_url">HTML Mail</a> module to send newsletters in HTML format.
pt: Formato predefinido da newsletter. Instale o módulo <a href="!mime_mail_url">Mime Mail</a> ou o módulo <a href="!html_url">HTML Mail</a> para enviar newsletters no formato HTML.

en: Send on publish
pt: Enviar ao publicar

en: Check the newsletters you want to subscribe to. Uncheck the ones you want to unsubscribe from.
pt: Marque as newsletters que deseja subscrever. Desmarque as que deseja cancelar a subscrição.
