Simplenews (7.x-1.0) - en to it translation catalogue (114 entries)

en: Title
it: Titolo

en: user
it: utente

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Username
it: Nome utente

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Subject
it: Oggetto

en: Confirm
it: Conferma

en: Cancel
it: Annulla

en: Subscribe
it: Registrati

en: Unsubscribe
it: Annulla iscrizione

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Email settings
it: Impostazioni email

en: Priority
it: Priorità

en: Yes
it: Sì

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Weight
it: Peso

en: Single
it: Singola

en: none
it: nessuno

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Export
it: Esporta

en: Node ID
it: ID del nodo

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Update
it: Aggiorna

en: Format
it: Formato

en: Subscriptions
it: Iscrizioni

en: User
it: Utente

en: Email
it: E-mail

en: Error
it: Errore

en: Created
it: Creato

en: Node
it: Nodo

en: Update options
it: Opzioni di aggiornamento

en: Block
it: Blocco

en: Bottom
it: In fondo

en: 1 day | @count days
it[0]: 1 giorno
it[1]: @count giorni

en: Always
it: Sempre

en: Never
it: Mai

en: Inline
it: In linea

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Term ID
it: ID Termine

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Send
it: Invia

en: Configuration
it: Configurazione

en: Sent
it: Inviato

en: Plain
it: Semplice

en: Hidden
it: Nascosto

en: Pending
it: In sospeso

en: normal
it: normale

en: No items selected.
it: Nessun elemento selezionato.

en: The update has been performed.
it: L'aggiornamento è stato effettuato.

en: Source
it: Sorgente

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Configure permissions
it: Configura permessi

en: Not published
it: Non pubblicato

en: low
it: basso

en: high
it: alto

en: No caching
it: Nessuna cache

en: From name
it: Nome del mittente

en: From address
it: Indirizzo mittente

en: Newsletters
it: Newsletter

en: Activate
it: Attiva

en: Subscribed to
it: Iscritto a

en: Newsletter subscriptions
it: Iscrizioni alla newsletter

en: Send newsletter
it: Invia la newsletter

en: Display previous issues
it: Mostra newsletter pubblicate in precedenza

en: Display RSS-feed icon
it: Mostrare icona del feed RSS

en: Select the newsletter(s) to which you want to subscribe or unsubscribe.
it: Seleziona le newsletter a cui desideri iscriverti o disiscriverti.

en: Subscriptions for %mail
it: Iscrizioni per %mail

en: Manage your newsletter subscriptions
it: Gestisci le tue iscrizioni alle newsletter

en: You will receive a confirmation e-mail shortly containing further instructions on how to complete your subscription.
it: Riceverai tra poco un messaggio di conferma, contenente ulteriori istruzioni su come completare l'iscrizione.

en: Active users
it: Utenti attivi

en: Sets the numbers of newsletters sent per cron run. Failure to send will also be counted.
it: Imposta il numero di messaggi da inviare per ogni esecuzione del cron. Vengono conteggiati in questa cifra anche gli inserimenti falliti .

en: Email addresses
it: Indirizzi email

en: 1 week | @count weeks
it[0]: 1 settimana
it[1]: @count settimane

en: Data
it: Dati

en: User account
it: Profilo utente

en: %user was added to the %newsletter mailing list.
it: %user è stato aggiunto all'elenco di indirizzi di %newsletter.

en: Newsletter %title was deleted.
it: La newsletter %title è stata eliminata.

en: All subscriptions to newsletter %newsletter have been deleted.
it: Tutte le iscrizioni alla newsletter %newsletter sono state eliminate.

en: Subscription form
it: Form di iscrizione

en: Link to form
it: Link al form

en: Email: Plain
it: E-mail: Solo testo

en: Email: HTML
it: E-mail: HTML

en: Send mail
it: Invio mail

en: Subscription URL
it: URL di iscrizione

en: User language
it: Lingua dell'utente

en: Your configuration has been saved.
it: La tua configurazione è stata salvata.

en: Newsletter %title was deleted but had @count pending emails. They can no longer be sent.
it: La newsletter #title è stata cancellata, ma aveva @count email in attesa. Queste non saranno più inviate.

en: Select the newsletter(s) to which you wish to subscribe.
it: Seleziona la (le) newsletter a cui desideri iscriverti.

en: You have been subscribed to %newsletter.
it: Sei stato iscritto a %newsletter

en: A newsletter category term is required.
it: Il termine della categoria newsletter è obbligatorio.

en: Only one newsletter category term is allowed.
it: È consentito solo un termine della categoria newsletter.

en: Newsletter category
it: Categoria della newsletter

en: Use as simplenews newsletter
it: Utilizza come newsletter di simplenews

en: Manage <a href="!url">subscriptions</a>
it: Gestisci le <a href="!url">iscrizioni</a>

en: Simplenews newsletter
it: Newsletter Simplenews

en: The URL of the page where the subscription is confirmed.
it: L'URL della pagina dove viene confermata l'iscrizione.

en: The URL of the page where the cancellation of the subscription is confirmed.
it: L'URL della pagina dove viene confermata la cancellazione dell'iscrizione.

en: Subscriber email
it: Email dell'iscritto

en: The email address of the newsletter receiver.
it: L'indirizzo email del destinatario della newsletter.

en: Show only subscription which
it: Mostra solo le sottoscrizioni tali che

en: Administer newsletters
it: Amministra le newsletter

en: Administer simplenews subscriptions
it: Amministra le iscrizioni a simplenews

en: Administer simplenews settings
it: Amministra le impostazioni di simplenews

en: Subscribe to newsletters
it: Iscriviti alle newsletter
