Simplenews (7.x-1.1) - en to ar translation catalogue (119 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: user
ar: مستخدم

en: Status
ar: الحالة

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Subscribers
ar: المشتركين

en: Subject
ar: الموضوع

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Subscribe
ar: اشتراك

en: Unsubscribe
ar: الغ الاشتراك

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Email settings
ar: إعدادات البريد الإلكتروني

en: Priority
ar: الأولوية

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Weight
ar: الوزن

en: Single
ar: مفرد

en: none
ar: لا شيء

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Export
ar: تصدير

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Update
ar: تحديث

en: Format
ar: التنسيق

en: Timestamp
ar: التوقيت الزمني

en: Subscriptions
ar: الاشتراكات

en: Mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Block message
ar: رسالة الصندوق

en: User
ar: المستخدم

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Error
ar: خطأ

en: Created
ar: الإنشاء

en: Node
ar: العقدة

en: Update options
ar: خيارات التحديث

en: Block
ar: الصندوق

en: Bottom
ar: الأسفل

en: 1 day | @count days
ar[0]: يوم واحد
ar[1]: أقل من يوم
ar[2]: يومين
ar[3]: @count أيام
ar[4]: @count يوما
ar[5]: @count يوم

en: Never
ar: أبدا

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Term ID
ar: معرف الوسم

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Send
ar: أرسل

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Sent
ar: تم الإرسال

en: Cache
ar: ذاكرة التخزين المؤقت

en: Plain
ar: عادي

en: Hidden
ar: مخفي

en: Pending
ar: معلّق

en: normal
ar: عادية

en: No items selected.
ar: لم تختر أي عناصر.

en: The update has been performed.
ar: تم إجراء التحديث.

en: Cron throttle
ar: صمام الدورية

en: Source
ar: المصدر

en: Replacement patterns
ar: نماذج الاستبدال

en: Configure permissions
ar: ضبط الصلاحيات

en: Not published
ar: لم ينشر

en: low
ar: منخفضة

en: high
ar: عالية

en: No caching
ar: بدون تخزين مؤقّت

en: From name
ar: اسم المرسل

en: From address
ar: من العنوان

en: Newsletter
ar: النشرة

en: Newsletters
ar: النشرات

en: Activate
ar: تفعيل

en: Subscribed to
ar: مشتركون في

en: highest
ar: أعلى أولوية

en: lowest
ar: أخفض أولوية

en: Request receipt
ar: اطلب إيصال استلام

en: Send one test newsletter to the test address
ar: ارسل نشرة اختبار واحدة إلى عنوان الاختبار

en: Send newsletter
ar: أرسل النشرة البريدية

en: This newsletter has been sent
ar: النشرة أرسلت

en: Current newsletter subscriptions
ar: اشتراكات النشرة الحالية

en: Stay informed on our latest news!
ar: ابق على علم بآخر أخبارنا!

en: Number of issues to display
ar: رقم الأعداد التي ستعرض

en: Display RSS-feed icon
ar: اعرض أيقونة تلقيمة آر.إس.إس

en: Manage my subscriptions
ar: أدر اشتراكاتي

en: Previous issues
ar: الأعداد السابقة

en: Select the newsletter(s) to which you want to subscribe or unsubscribe.
ar: اختر نشرة أو أكثر ترغب في الاشتراك فيها، أو في إلغاء اشتراكك فيها.

en: Subscriptions for %mail
ar: اشتراكات %mail

en: No newsletters available.
ar: لا نشرات متاحة

en: Currently sending by cron
ar: جار إرساله الآن

en: Inactivate
ar: تعطيل

en: The following addresses were added or updated: %added.
ar: تمت إضافة أو تحديث العناوين التالية: %added.

en: No addresses were added.
ar: لم تتم إضافة أية عناوين.

en: The following addresses were invalid: %invalid.
ar: العناوين التالية باطلة: %invalid.

en: Active users
ar: مستخدمون نشطون

en: Inactive users
ar: مستخدمون غير نشطين

en: No addresses were found.
ar: لم يتم العثور على أي عناوين.

en: Sender information
ar: معلومات المرسل

en: HTML to text conversion
ar: تحويل إتش.تي.إم.إل إلى نص

en: When your newsletter is sent as plain text, these options will determine how the conversion to text is performed.
ar: عندما ترسل نشرتك في صيغة نصية فقط، ستحدد هذه الخيارات كيفية تحويل النصوص.

en: Hyperlink conversion
ar: تحويل الروابط

en: Default newsletter options
ar: الخيارات المبدئية للنشرة

en: These options will be the defaults for new newsletters, but can be overridden in the newsletter editing form.
ar: ستحدد هذه الخيارات الإعدادات المبدئية للنشرات الجديدة، إلا أنه من الممكن تجاوزها في استمارة تحرير النشرة.

en: Allow test address override
ar: اسمح بتجاوز عنوان الاختبار

en: You can create different newsletters (or subjects) to categorize your news (e.g. Cats news, Dogs news, ...).
ar: بإمكانك إنشاء نشرات مختلفة (أو موضوعات) كي تصنف أخبارك (مثلا، أخبار القطط؛ أخبار الكلاب...).

en: simplenews
ar: وحدة النشرات

en: 1 week | @count weeks
ar[0]: أسبوع واحد
ar[1]: أقل من أسبوع
ar[2]: أسبوعين
ar[3]: @count أسابيع
ar[4]: @count أسبوعا
ar[5]: @count أسبوع

en: Data
ar: المعطيات

en: Subscribed
ar: مشترك

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Append hyperlinks as a numbered reference list
ar: حول الروابط إلى قائمة مراجع مرقمة

en: Display hyperlinks inline with the text
ar: اعرض الروابط داخل النص

en: Preferred language
ar: اللغة المفضلة

en: Your configuration has been saved.
ar: تم حفظ إعداداتك.
