Simplenews Content Selection (7.x-1.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (47 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Read more
fr: Lire la suite

en: Content types
fr: Types de contenu

en: Weight
fr: Poids

en: Mail
fr: Courriel

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Created
fr: Créé

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: This field is required.
fr: Ce champ est requis.

en: here
fr: ici

en: Filters
fr: Filtres

en: Plain
fr: Brut

en: Node title
fr: Titre du nœud

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Select the content types that must be avaiable for node selection
fr: Sélectionnez les types de contenu disponibles pour la sélection

en: Newsletter format
fr: Format de lettre d'information

en: Select the format of the newsletters you want to send
fr: Sélectionnez le format de lettre d'information que vous voulez utiliser

en: Enter the title of this newsletter
fr: Saisir le titre de cette lettre d'information

en: Create newsletter
fr: Créer une lettre d'information

en: Want to select more nodes? Add more content types
fr: Vous voulez sélectionner plus de nœuds ? Ajoutez des types de contenu

en: Please edit the title of this newsletter
fr: Veuillez modifier le titre de cette lettre d'information

en: Configure what node types could be used for SCS, ...
fr: Paramétrez le type des nœuds utilisables via SCS...

en: Simplenews Content Selection Creator
fr: Créateur de Simplenews Content Selection

en: Select nodes to create a newsletter
fr: Sélectionnez les nœuds qui créeront la lettre d'information

en: Select Drupal content to create a newsletter
fr: Sélectionne des contenus Drupal pour créer une lettre d'information

en: Simplenews Content Selection Views Integration
fr: Intégration Views de Simplenews Content Selection

en: Integrate Simplenews Content Selection with views and views bulk operations
fr: Intégrer Simplenews Content Selection avec Views et Views Bulk Operations

en: There was an error. No nodes found
fr: Une erreur est survenue. Aucun nœud n'a été trouvé.

en: Simplenews Content Select Sorter
fr: Trieur de Simplenews Content Select

en: Sort the nodes like you want them in the newsletter
fr: Trier les nœuds comme vous les voulez dans la lettre d'information

en: Create a table of contents
fr: Créer une table des matières

en: Create a table of contents at top of the newsletter with the titles of the selected nodes. If newsletter is HTML format, these table of contents will be bookmarks.
fr: Créer une table des matières au début de la lettre d'information constituée des titres des nœuds sélectionnés. Si la lettre d'information est au format HTML, cette table sera composée de liens.

en: Sort nodes
fr: Trier les nœuds

en: Filter on nid
fr: Filtrer sur le nid

en: Filter on title. Used as LIKE 'title%'.
fr: Filtrer sur le titre. Utilisé comme LIKE 'titre%'.

en: Select node type
fr: Sélectionner le type de nœud

en: Default publish setting for created newsletters
fr: Paramètre de publication par défaut pour les lettres d'informations créées

en: Change this select to unpublished if you want to not publish the newsletter node at creation.
fr: Modifier ceci à "non publié" si vous ne souhaitez pas publier le nœud de lettre d'information à la création.

en: Default title for created newsletters
fr: Titre par défaut pour les lettres d'informations créées

en: If filled, this title will be used to populate "title" field when creating a newsletter.
fr: Si renseigné, ce titre sera utilisé pour pré-remplir le champ "titre" à la création d'une lettre d'information.

en: Please edit the title of this newsletter.
fr: Veuillez modifier le titre de cette lettre d'information.

en: From nodes
fr: Depuis des nœuds

en: Administer Simplenews Content Selection
fr: Administrer Simplenews Content Selection

en: User can perform administrative tasks like changing default title etc
fr: L'utilisateur peut exécuter des tâches administratives comme modifier le titre par défaut, etc.

en: Create newsletters
fr: Créer des lettres d'information

en: User can create newsletter with Simplenews Content Selection
fr: L'utilisateur peut créer des lettres d'informations avec Simplenews Content Selection
