Simplenews Content Selection (7.x-1.0-alpha2) - en to de translation catalogue (32 entries)

en: Title
de: Titel

en: Type
de: Typ

en: Read more
de: Weiterlesen

en: Content types
de: Inhaltstypen

en: None
de: Keine

en: Weight
de: Gewichtung

en: Mail
de: E-Mail

en: Content type
de: Inhaltstyp

en: Created
de: Erstellt

en: Published
de: Veröffentlicht

en: Filters
de: Filter

en: Plain
de: Einfach

en: Node title
de: Beitragtitel

en: Unpublished
de: Nicht veröffentlicht

en: Nid
de: Beitrags-ID

en: Newsletter format
de: Newsletter Format

en: Select the format of the newsletters you want to send
de: Das Format des zu versendenden Newsletters wählen

en: Enter the title of this newsletter
de: Titel des Newsletters eingeben

en: Create newsletter
de: Newsletter erstellen

en: Please edit the title of this newsletter
de: Bitte den Titel des Newsletters bearbeiten

en: Select nodes to create a newsletter
de: Nodes zur Erzeugung eines Newsletters wählen

en: Select Drupal content to create a newsletter
de: Drupal Inhalt auswählen, um Newsletter zu erzeugen

en: Integrate Simplenews Content Selection with views and views bulk operations
de: Simplenews Content Selection mit Views und Views Bulk Operations integrieren

en: Create a table of contents
de: Inhaltsübersicht generieren

en: Create a table of contents at top of the newsletter with the titles of the selected nodes. If newsletter is HTML format, these table of contents will be bookmarks.
de: Erzeugt eine Tabelle der Inhalte im Kopf des Newsletters mit den Titeln der gewählten Nodes. Wenn der Newsletter im HTML Format ausgeliefert wird, handelt es sich um Sprungmarken.

en: Sort nodes
de: Beiträge sortieren

en: Default publish setting for created newsletters
de: Standard Veröffentlichungseinstellungen für erzeugte Newsletter

en: Change this select to unpublished if you want to not publish the newsletter node at creation.
de: Diese Auswahl zu unveröffentlicht ändern, wenn der Newsletter-Node nach der Erzeugung nicht automatisch veröffentlicht werden soll.

en: Default title for created newsletters
de: Standard Titel für erzeugte Newsletter

en: If filled, this title will be used to populate "title" field when creating a newsletter.
de: Wenn angegeben, wird dieser Titel verwendet um das „Titel“-Feld des Newsletters vorzubelegen.

en: Administer Simplenews Content Selection
de: Simplenews Content Selection verwalten

en: Configure what node types could be used for SCS
de: Legen Sie fest, welche Inhaltstypen für SCS verwendet werden können.
