Simplenews Statistics (7.x-1.0-alpha1) - en to de translation catalogue (68 entries)

en: Settings
de: Einstellungen

en: Node ID
de: Beitrags-ID

en: Open
de: Geöffnet

en: Timestamp
de: Zeitstempel

en: Statistics
de: Statistiken

en: N/A
de: n. v.

en: General Settings
de: Allgemeine Einstellungen

en: Source
de: Quelle

en: Precision
de: Genauigkeit

en: Newsletters
de: Newsletter

en: Subscriber
de: Abonnent

en: Click
de: Klick

en: Campaign source
de: Kampagnenquelle

en: Campaign medium
de: Kampagnenmedium

en: Campaign name
de: Kampagnenname

en: Open rate
de: Öffnungsrate

en: Simplenews Statistics
de: Simplenews Statistiken

en: Track mailto links
de: E-Mail-Links tracken

en: Click count
de: Anklick-Zähler

en: Click ID
de: Klick ID

en: Show count
de: Anzahl anzeigen

en: Archived
de: Archiviert

en: Subscriber count
de: Zähler für die Abonnements

en: Simplenews subscriber
de: Simplenews Abonnent

en: Bounce rate
de: Bounce Rate (Absprungrate)

en: Total opens
de: Geöffnet insgesamt

en: Unique opens
de: Eindeutig gelesen

en: Unique clicks
de: Eindeutige Klicks

en: Administer newsletter statistics
de: Newsletter-Statistiken verwalten

en: Allows user to administer newsletter statistics.
de: Erlaubt es dem Benutzer Newsletter-Statistiken zu verwalten.

en: View newsletter statistics
de: Newsletter-Statistiken anzeigen

en: Allows user to access the statistics.
de: Erlaubt Benutzern den Zugriff auf Statistiken.

en: Gathers newsletter statistics.
de: Erfasst Newsletter-Statistiken

en: Track newsletter test sends
de: Newsletter-Testsendungen erfassen

en: Days to keep open and click records
de: Limit (Tage) zur Speicherung von Öffnungs und Klick-Raten

en: URL ID
de: URL-ID

en: The URL ID for a URL in a newsletter.
de: Die URL-ID für eine URL in einem Newsletter.

en: The original URL.
de: Die Original-URL.

en: The number of times this URL has been clicked.
de: Die Häufigkeit in der diese URL geklickt wurde.

en: Simplenews Statistics clicks
de: Simplenews Statistiken Klicks

en: The click ID for this record.
de: Die Klick-ID für diesen Eintrag.

en: The URL ID for this click.
de: Die URL-ID für diesen Klick.

en: The URL for this click.
de: Die URL für diesen Klick.

en: The simplenews subscriber.
de: Der Newsletter Abonnent.

en: Simplenews Statistics opens
de: Simplenews Statistiken Öffnungen

en: The open ID for this record.
de: Die Öffnungs-ID dieses Eintrags.

en: The subscriber for which the email was opened.
de: Der Abonnent der die E-Mail geöffnet hat.

en: The simplenews node ID for which the email was opened.
de: Die Simplenews Beitrags-ID des geöffneten Newsletters.

en: The simplenews node for which the email was opened.
de: Der Simplenews Beitrag des geöffneten Newsletters.

en: The UNIX timestamp at which the user opened the email.
de: Der UNIX-Zeitstempel zu dem der Benutzer den Newsletter geöffnet hat.

en: Sending started
de: Versand gestartet

en: The time the sending of the newsletter started.
de: Die Uhrzeit zu welcher der Newsletter-Versand gestartet wurde.

en: Sending finished
de: Versand abgeschlossen

en: The time the sending of the newsletter ended.
de: Die Uhrzeit zu welcher der Newsletter-Versand abgeschlossen wurde.

en: Whether this newsletter has been archived or not.
de: Gibt an, ob der Newsletter archiviert wurde.

en: Count unique opens for a newsletter.
de: Eindeutige Öffnungen (gelesen) eines Newsletters zählen.

en: Count total opens for a newsletter.
de: Gesamte Öffnungen (gelesen) eines Newsletters zählen.

en: Unique clicks (archived only).
de: Eindeutige Klicks (nur archivierte).

en: Calculate open rate for a newsletter.
de: Öffnungsrate für einen Newsletter berechnen.

en: Click-through rate
de: Click-through Rate

en: CTR (click-through rate).
de: CTR (Click-through Rate).

en: Sent count
de: Anzahl gesendet

en: Show the number of bounces for this newsletter.
de: Zeigt die Anzahl der Absprünge für diesen Newsletter.

en: Show percentage
de: Prozentwerte anzeigen

en: Show the bounce rate as a percentage.
de: Die Bounce Rate (Absprungrate) als Prozentwert anzeigen.

en: Parameter Encoding
de: Parameter Kodierung

en: administer GA for newsletter statistics
de: Google Analytics für Newsletter Statistiken verwalten

en: Integrates Google Anaytics with Simplenews Statistics.
de: Integriert Google Analytics in Simplenews Statistiken.
