SimpleTest (7.x-2.0) - en to da translation catalogue (140 entries)

en: Username
da: Brugernavn

en: Group
da: Gruppe

en: List
da: Vis

en: Actions
da: Handlinger

en: Description
da: Beskrivelse

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Message
da: Meddelelse

en: Password
da: Adgangskode

en: Settings
da: Indstillinger

en: Filename
da: Filnavn

en: Unknown
da: Ukendt

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Line
da: Linje

en: General
da: Generelt

en: Method
da: Metode

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Role
da: Rolle

en: User login
da: Log ind

en: Log in
da: Log ind

en: Function
da: Funktion

en: Logout
da: Log ud

en: Log out
da: Log ud

en: Results
da: Resultater

en: Testing
da: Test

en: Exception
da: Undtagelse

en: Expand
da: Udvid

en: HTTP authentication
da: HTTP-godkendelse

en: Found the @submit button
da: Knappen @submit fundet

en: Failed to set field @name to @value
da: Kan ikke sætte feltet @name til @value

en: No temporary directories to remove.
da: Ingen midlertidige mapper at fjerne.

en: Run tests against Drupal core and your active modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
da: Kør tests af Drupal-kernen og dine aktive moduler. Disse tests hjælper til at sikre at sitets kode virker som forventet.

en: Any
da: Nogen

en: About
da: Om

en: Pass
da: Lykkedes

en: Fail
da: Mislykkedes

en: No test results to display.
da: Ingen testresultater at vise.

en: Uses
da: Bruger

en: Digest
da: Sammendrag

en: Email:
da: E-mail:

en: Created content type %type.
da: Oprettede indholdstype %type.

en: User created with name %name and pass %pass
da: Bruger med navn %name og adgangskode %pass oprettet

en: Created permissions: @perms
da: Tilladelser oprettet: @perms

en: Invalid permission %permission.
da: Ugyldig tilladelse %permission.

en: Username field found.
da: Brugernavnsfelt fundet

en: Password field found.
da: Adgangskodefelt fundet

en: !method @url returned @status (!length).
da: !method @url returnerede @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
da: Gyldig HTML fundet på "@path"

en: Parsed page successfully.
da: Fortolkning af side lykkede.

en: Found the requested form fields at @path
da: Fandt de ønskede formularfelter på @path

en: Found field by name @name
da: Fandt felt ved navn @name

en: Did not find field by name @name
da: Fandt ikke felt ved navn @name

en: Found field by id @id
da: Fandt felt ved id @id

en: Did not find field by id @id
da: Fandt ikke felt ved id @id

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
da: Forventet HTTP respons !code, faktisk !curl_code

en: Run tests
da: Kør tests

en: Clean test environment
da: Rens testmiljø

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
da: Fjern tabeller med præfikset "simpletest" og midlertidge mapper som er tilbage efter testnedbrud. Dette er tiltænkt udvikler som opretter tests.

en: Clean environment
da: Rens miljø

en: No tests to display.
da: Ingen tests at vise.

en: @pass, @fail, and @exception
da: @pass, @fail og @exception

en: No test(s) selected.
da: Ingen test(s) valgt.

en: Processing test @num of @max - %test.
da: Behandler test @num af @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
da: Test @num af @max behandlet - %test.

en: 1 pass | @count passes
da[0]: 1 succes
da[1]: @count succeser

en: 1 fail | @count fails
da[0]: 1 fejl
da[1]: @count fejl

en: 1 exception | @count exceptions
da[0]: 1 undtagelse
da[1]: @count undtagelser

en: PHP DOMDocument class
da: PHP DOMDocument-klassen

en: Provides a framework for unit and functional testing.
da: Et framework til unit og funktionel test.

en: Created role of name: @name, id: @rid
da: Oprettede rollen: @name, id: @rid

en: User %name successfully logged in.
da: Bruger %name loggede ind.

en: Raw "@raw" found
da: Rå "@raw" fundet

en: Raw "@raw" not found
da: Rå "@raw" ikke fundet

en: "@text" found
da: "@text" fundet

en: "@text" not found
da: "@text" ikke fundet

en: Pattern "@pattern" found
da: Mønster "@pattern" fundet

en: Pattern "@pattern" not found
da: Mønster "@pattern" ikke fundet

en: Checkbox field @id is checked.
da: Afkrydsningsfeltet @id er markeret.

en: Checkbox field @id is not checked.
da: Afkrydsningsfeltet @id er ikke markeret.

en: Verbose message
da: Lang beskrivelse

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
da: Vælg de tests eller testgrupper som du ønsker at køre, og klik <em>Kør tests</em>.

en: All (@count)
da: Alle (@count)

en: Pass (@count)
da: Lykkedes (@count)

en: Fail (@count)
da: Mislykkedes (@count)

en: Return to list
da: Tilbage til liste

en: Clear results after each complete test suite run
da: Ryd resultater efter hver testkørsel er fuldført

en: Provide verbose information when running tests
da: Giv detaljeret information under kørsel af tests

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
da: De udførlige data udskrives sammen med standardpåstandene og er nyttige ved fejlsøgning. De udførlige data slettes mellem hver kørsel af test-suiten. Outputtet er meget detaljeret og bør kun bruges ved fejlsøgning.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
da: HTTP auth-indstillinger som bruges af SimpleTest-browseren under test. Nyttigt når sitet brugere simpel HTTP authentication.

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
da: @pass, @fail, @exception og @debug

en: The test run did not successfully finish.
da: Testkørslen sluttede ikke med succes.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
da: Rydning af resultater er deaktiveret og testresultattabellen vil ikke blive ryddet.

en: No leftover tables to remove.
da: Ingen resterende tabeller at fjerne.

en: 1 debug message | @count debug messages
da[0]: 1 debug-meddelelse
da[1]: @count debug-meddelelser

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
da[0]: Fjernede 1 testresultat.
da[1]: Fjernede @count testresultater.

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
da[0]: Fjernede 1 overflødig tabel.
da[1]: Fjernede @count overflødige tabeller.

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
da[0]: Fjernede 1 midlertidig mappe.
da[1]: Fjernede @count midlertidig mapper.

en: Test result
da: Testresultat

en: View result of tests.
da: Vis testresultat.

en: Value @value is TRUE.
da: Værdien @value er TRUE.

en: Value @value is FALSE.
da: Værdien @value er FALSE.

en: Value @value is NULL.
da: Værdien @value er NULL.

en: Value @value is not NULL.
da: Værdien @value er ikke NULL.

en: Value @first is equal to value @second.
da: Værdien @first er lig med værdien @second.

en: Value @first is not equal to value @second.
da: Værdien @first er ikke lig med værdien @second.

en: Value @first is identical to value @second.
da: Værdien @first er identisk med værdien @second.

en: Value @first is not identical to value @second.
da: Værdien @first er ikke identisk med værdien @second.

en: The test did not complete due to a fatal error.
da: Testen blev ikke fuldført pga. en katastrofal fejl.

en: Link with label %label found.
da: Link med etiket %label fundet.

en: Link with label %label not found.
da: Link med etiket %label ikke fundet.

en: Link containing href %href found.
da: Link med href %href fundet.

en: No link containing href %href found.
da: Link med href %href ikke fundet.

en: Clicked link %label (@url_target) from @url_before
da: Klikkede på linket %label (@url_target) fra @url_before

en: Option @option for field @id is selected.
da: Valget @option for feltet @id er valgt.

en: Option @option for field @id is not selected.
da: Valget @option for feltet @id er ikke valgt.

en: By default SimpleTest will clear the results after they have been viewed on the results page, but in some cases it may be useful to leave the results in the database. The results can then be viewed at <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. The test ID can be found in the database, simpletest table, or kept track of when viewing the results the first time. Additionally, some modules may provide more analysis or features that require this setting to be disabled.
da: Som standard rydder SimpleTest resultaterne når de er blevet vist på resultatsiden, men i nogle tilfælde kan det være nyttigt at lade resultaterne blive i databasen. Resultaterne kan ses på <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. Test IDet kan findes i simpletest-tabellen i databasen eller når resultatet vises første gang. Desuden kan visse moduler tilbyde mere analyse eller flere funktioner som gør det nødvendigt at denne indstilling deaktiveres.

en: GSS negotiate
da: GSS-forhandling

en: Any safe
da: Enhver sikker

en: The Testing module provides a framework for running automated unit tests. It can be used to verify a working state of Drupal before and after any code changes, or as a means for developers to write and execute tests for their modules. For more information, see the online handbook entry for <a href="@simpletest">Testing module</a>.
da: Testing-modulet kommer med et framework til automatisk kørsel af unit-tests. Det kan bruges til at efterprøve sitets funktionalitet før og efter kodeændringer, eller som en hjælp til udviklere til at skrive og køre tests af deres moduler. Se håndbogens afsnit om <a href="@simpletest">Testing-modulet</a> for mere information.

en: Running tests
da: Kører tests

en: Visit the <a href="@admin-simpletest">Testing page</a> to display a list of available tests. For comprehensive testing, select <em>all</em> tests, or individually select tests for more targeted testing. Note that it might take several minutes for all tests to complete. For more information on creating and modifying your own tests, see the <a href="@simpletest-api">Testing API Documentation</a> in the Drupal handbook.
da: Gå til <a href="@admin-simpletest">testsiden</a> for at se en liste af tilgængelige tests. Vælg <em>alle</em> for at lave en komplet test eller vælg individuelle tests for at efterprøve afgrænset funktionalitet. Bemærk at det kan tage adskillige minutter før alle tests er fuldført. Se håndbogens afsnit om <a href="@simpletest-api">Testing APIet</a> for mere information om hvordan du opretter og tilpasser dine egne tests.

en: After the tests run, a message will be displayed next to each test group indicating whether tests within it passed, failed, or had exceptions. A pass means that the test returned the expected results, while fail means that it did not. An exception normally indicates an error outside of the test, such as a PHP warning or notice. If there were failures or exceptions, the results will be expanded to show details, and the tests that had failures or exceptions will be indicated in red or pink rows. You can then use these results to refine your code and tests, until all tests pass.
da: Når alle tests er blevet kørt vises der en meddelelse ud for hver testgruppe, som indikerer om testen lykkedes, mislykkedes eller om der opstod en en fejl. At testen lykkede betyder at den returnerede de forventede resultater, hvis testen mislykkedes returnerede den ikke de forventede resultater. Fejl skyldes normalt problemer uden for testen, som f.eks. PHP warnings eller notices. Hvis der opstod fejl bliver der vist et detaljeret resultat og tests som mislykkedes eller som var fejlramte markeres med røde eller lyserøde rækker. Du kan bruge disse resultater til at forbedre din kode og dine tests indtil alle tests lykkes.

en: Administer tests
da: Administrér tests

en: The test run finished in @elapsed.
da: Testen blev kørt på @elapsed.

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
da: Brug <em>Rens miljø</em>-knappen til at fjerne midlertidige filer og tabeller.

en: The testing framework requires the PHP <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> restriction to be disabled. Check your webserver configuration or contact your web host.
da: Test-frameworket kræver at PHPs <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a>indstilling deaktiveres. Kontroller din webserver-konfiguration eller kontakt din udbyder.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
da: Test-frameworket kunne ikke installeres fordi PHPs <a href="@curl_url">cURL</a>-bibliotek ikke er tilgængeligt.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@hash_url">hash</a> extension is disabled.
da: Test-frameworket kunne ikke installeres fordi PHPs <a href="@hash_url">hash</a>-udvidelse er deaktiveret.

en: PHP open_basedir restriction
da: PHP open_basedir-begrænsning

en: Collapse
da: Klap sammen

en: The testing framework requires the DOMDocument class to be available. Check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
da: Test-frameworket kræver at DOMDocument-klassen er tilgængelig. Kontrollér configure-kommandoen på <a href="@link-phpinfo">PHP info-siden</a>.

en: The HTML ID %id is unique.
da: HTML-IDet %id er unikt.

en: Expected text found in @field of email message: "@expected".
da: Fandt den forventede tekst i @field i e-mail-beskeden: "@expected".

en: 1 e-mail was sent during this test. | @count e-mails were sent during this test.
da[0]: 1 e-mail sendt under denne test.
da[1]: @count e-mails sendt under denne test.

en: Current URL is @url.
da: Nuværende URL er @url.

en: Page title @actual is equal to @expected.
da: Sidetitlen @actual svarer til @expected.

en: Page title @actual is not equal to @unexpected.
da: Sidetitlen @actual svarer ikke til @unexpected.

en: HTTP response not expected !code, actual !curl_code
da: HTTP-respons var ikke den forventede !code, aktuel !curl_code

en: %type: !message in %function (line %line of %file).
da: %type: !message i %function (linje %line af %file).

en: The testing framework requires the PHP memory limit to be at least %memory_minimum_limit. The current value is %memory_limit. <a href="@url">Follow these steps to continue</a>.
da: Test-frameworket kræver at PHPs hukommelsesgrænse sættes til mindst %memory_minimum_limit. Den aktuelle v'rdi er %memory_limit. <a href="@url">Følg disse tring for at fortsætte</a>.
