SimpleTest (7.x-2.0) - en to fi translation catalogue (146 entries)

en: Status
fi: Tila

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Group
fi: Ryhmä

en: List
fi: Lista

en: Actions
fi: Toimenpiteet

en: Description
fi: Kuvaus

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Test
fi: Testi

en: Message
fi: Viesti

en: Password
fi: Salasana

en: Settings
fi: Asetukset

en: Filename
fi: Tiedoston nimi

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Not found
fi: Ei löydy

en: Line
fi: Rivi

en: General
fi: Yleiset asetukset

en: Method
fi: Tapa

en: Basic
fi: Perusasetukset

en: Role
fi: Rooli

en: User login
fi: Kirjautuminen

en: Log in
fi: Kirjaudu sisään

en: Function
fi: Funktio

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Browser
fi: Selain

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Results
fi: Tulokset

en: Testing
fi: Testaus

en: Debug
fi: Debuggaa

en: Exception
fi: Poikkeus

en: Expand
fi: Laajenna

en: HTTP authentication
fi: HTTP autentikointi

en: -n/a-
fi: - ei saatavilla -

en: Found the @submit button
fi: Löytyi @submit nappi

en: Failed to set field @name to @value
fi: Kentän @name arvon asettaminen @value epäonnistui

en: No temporary directories to remove.
fi: Ei poistettavia tilapäiskansioita.

en: Run tests against Drupal core and your active modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
fi: Aja testejä Drupalin ydintäsi ja aktiivisia moduuleitasi vasten. Nämä testit auttavat varmistamaan että sivustosi koodi toimii odotetulla tavalla.

en: Any
fi: Mikä tahansa

en: About
fi: Tietoja

en: Pass
fi: Läpäisee

en: Fail
fi: Ei läpäissyt

en: No test results to display.
fi: Ei näytettäviä testituloksia

en: Uses
fi: Käyttää

en: Email:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Created content type %type.
fi: Luotiin sisältötyyppi %type.

en: User created with name %name and pass %pass
fi: Luotiin käyttäjä tunnuksella %name ja salasanalla %pass

en: Created permissions: @perms
fi: Luotiin käyttöoikeudet: @perms

en: Invalid permission %permission.
fi: Epäkelpo käyttöoikeus %permission.

en: Username field found.
fi: Käyttäjänimi kenttää ei löytynyt.

en: Password field found.
fi: Salasana kenttää ei löytynyt.

en: !method @url returned @status (!length).
fi: !method @url palautti @status  (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
fi: Validia HTML löytyi: polku "@path"

en: Parsed page successfully.
fi: Sivun lukeminen suoritettu onnistuneesti.

en: Found the requested form fields at @path
fi: Löydettiin pyydetyt kaavakkeen kentät polusta @path

en: Found field by name @name
fi: Kenttä nimellä @name löytyi

en: Did not find field by name @name
fi: Kenttää nimellä @name ei löytynyt

en: Found field by id @id
fi: Kenttä id:llä @id löytyi

en: Did not find field by id @id
fi: Kenttää id:llä @id ei löytynyt

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
fi: HTTP vastaus: odotettu !code, todellinen !curl_code

en: Tests
fi: Testit

en: Run tests
fi: Aja testit

en: Clean test environment
fi: Puhdista testiympäristö

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
fi: Poista taulut joiden etuliite on "simpletest" ja keskeytyneiden testien jäljiltä jääneet tilapäiskansiot. Tämä on tarkoitettu kehittäjien käytettäväksi testejä luotaessa.

en: Clean environment
fi: Puhdista ympäristö

en: No tests to display.
fi: Ei näytettäviä testejä.

en: @pass, @fail, and @exception
fi: @pass, @fail, ja @exception

en: No test(s) selected.
fi: Ei testejä valittuna.

en: Processing test @num of @max - %test.
fi: Prosessoidaan testiä @num / @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
fi: Suoritettu testi @num / @max - %test.

en: 1 pass | @count passes
fi[0]: 1 onnistunut suoritus
fi[1]: @count onnistunutta suoritusta

en: 1 fail | @count fails
fi[0]: 1 epäonnistunut suoritus
fi[1]: @count epäonnistunutta suoritusta

en: 1 exception | @count exceptions
fi[0]: 1 poikkeus
fi[1]: @count poikkeusta

en: PHP DOMDocument class
fi: PHP DOMDocument luokka

en: Provides a framework for unit and functional testing.
fi: Tarjoaa ympäristön yksikkö- ja funktionaaliseen testaukseen.

en: Created role of name: @name, id: @rid
fi: Luotiin rooli: nimi @name, id: @rid

en: User %name successfully logged in.
fi: Käyttäjä %name kirjautunut onnistuneesti sisään.

en: Raw "@raw" found
fi: Raakatieto "@raw" löytyi

en: Raw "@raw" not found
fi: Raakatietoa "@raw" ei löytynyt

en: "@text" found
fi: "@text" löytyi

en: "@text" not found
fi: "@text" ei löytynyt

en: Pattern "@pattern" found
fi: Kuvio "@pattern" löytyi

en: Pattern "@pattern" not found
fi: Kuviota "@pattern" ei löytynyt

en: Checkbox field @id is checked.
fi: Valintaruutu @id on valittuna.

en: Checkbox field @id is not checked.
fi: Valintaruutu @id ei ole valittuna.

en: Verbose message
fi: Viesti

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
fi: Valitse testit tai testiryhmät jotka haluat suorittaa ja klikkaa <em>Aja testit</em>.

en: All (@count)
fi: Kaikki (@count)

en: Pass (@count)
fi: Läpäisi (@count)

en: Fail (@count)
fi: Ei läpäissyt (@count)

en: Return to list
fi: Palaa listaan

en: Clear results after each complete test suite run
fi: Puhdista tulokset jokaisen täyden testiajon jälkeen

en: Provide verbose information when running tests
fi: Näytä tietoa testien kulusta

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
fi: Tämä tieto näytetään normaalin debuggaustiedon oheessa. Tieto poistetaan jokaisen testiajon päätyttyä. Tieto on hyvin yksityiskohtaista ja sitä suositellaan käytettävän ainoastaan debuggauksen yhteydessä.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
fi: HTTP autentikointiasetukset käytettäväksi SimpleTest selaimella testauksen aikana. Hyödyllistä kun sivusto vaatii yksinkertaisen HTTP autentikoinnin.

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
fi: @pass, @fail, @exception, ja @debug

en: The test run did not successfully finish.
fi: Testiajon suoritus epäonnistui.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
fi: "Puhdista tulokset" ominaisuus on poissa käytöstä joten testitulosten taulua ei puhdisteta.

en: No leftover tables to remove.
fi: Ei poistattavia ylimääräisiä tauluja.

en: 1 debug message | @count debug messages
fi[0]: 1 muokkausviesti
fi[1]: @count muokkausviestiä

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
fi[0]: Poistettiin 1 testitulos.
fi[1]: Poistettiin @count testitulosta.

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
fi[0]: Poistettiin 1 jäännöstaulu.
fi[1]: Poistettiin @count jäännöstaulua.

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
fi[0]: Poistetettiin 1 tilapäiskansio.
fi[1]: Poistettiin @count tilapäiskansiota.

en: Test result
fi: Testin tulos

en: View result of tests.
fi: Näytä testien tulokset.

en: Value @value is TRUE.
fi: Arvo @value on TRUE.

en: Value @value is FALSE.
fi: Arvo @value on FALSE.

en: Value @value is NULL.
fi: Arvo @value on NULL.

en: Value @value is not NULL.
fi: Arvo @value on erisuuri kuin NULL.

en: Value @first is equal to value @second.
fi: Arvo @first on sama kuin @second.

en: Value @first is not equal to value @second.
fi: Arvo @first on eri kuin @second.

en: Value @first is identical to value @second.
fi: Arvo @first on identtinen arvon @second kanssa.

en: Value @first is not identical to value @second.
fi: Arvo @first ei ole identtinen arvon @second kanssa.

en: The test did not complete due to a fatal error.
fi: Testin suorittaminen epäonnistui kriittisestä virheestä johtuen.

en: Link with label %label found.
fi: Linkki etiketillä %label löytyi.

en: Link with label %label not found.
fi: Linkkiä etiketillä %label ei löytynyt.

en: Link containing href %href found.
fi: Linkki joka sisältää href:n %href löytyi.

en: No link containing href %href found.
fi: Linkkiä joka sisältää href:n %href ei löytynyt.

en: Clicked link %label (@url_target) from @url_before
fi: Kilikattiin linkkiä %label (@url_target) osoitteesta @url_before

en: Option @option for field @id is selected.
fi: Vaihtoehto @option kentälle @id on valittuna.

en: Option @option for field @id is not selected.
fi: Vaihtoehto @option kentälle @id ei ole valittuna.

en: By default SimpleTest will clear the results after they have been viewed on the results page, but in some cases it may be useful to leave the results in the database. The results can then be viewed at <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. The test ID can be found in the database, simpletest table, or kept track of when viewing the results the first time. Additionally, some modules may provide more analysis or features that require this setting to be disabled.
fi: Oletuksena SimpleTest poistaa tulokset kun niitä on tarkasteltu tulossivulla mutta joissakin tapauksissa voi olla hyödyllistä jättää tulokset tietokantaan. Tuloksia voidaan tuolloin tarkastella jälkikäteen <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em> sivulla. Testin ID on saatavilla tietokannasta simpletest taulusta tai siitä voidaan pitää kirjaa kun tulossivua tarkastellaan ensimmäistä kertaa. Lisäksi jotkut moduulit tarjoavat syvällisempää analyysiä tai ominaisuuksia jotka vaativat että tämä asetus on poissa käytöstä.

en: GSS negotiate
fi: GSS vaihto

en: Any safe
fi: Mikä tahansa turvallinen

en: The Testing module provides a framework for running automated unit tests. It can be used to verify a working state of Drupal before and after any code changes, or as a means for developers to write and execute tests for their modules. For more information, see the online handbook entry for <a href="@simpletest">Testing module</a>.
fi: Testing moduuli tarjoaa kehyksen automaattisten yksikkötestien suorittamiseksi. Sitä voidaan käyttää varmistamaan Drupal-asennuksen toimivuus ennen ja jälkeen koodimuutosten tai tapana kehittäjien kirjoittaa ja ajaa testejä moduuleilleen. Lisätietoa Testing moduulin toiminnasta ja ominaisuuksista saat <a href=" @simpletest">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Running tests
fi: Testien suorittaminen

en: Visit the <a href="@admin-simpletest">Testing page</a> to display a list of available tests. For comprehensive testing, select <em>all</em> tests, or individually select tests for more targeted testing. Note that it might take several minutes for all tests to complete. For more information on creating and modifying your own tests, see the <a href="@simpletest-api">Testing API Documentation</a> in the Drupal handbook.
fi: Käy <a href="@admin-simpletest">Testaussivulla</a> nähdäksesi lista tarjollaolevista testeistä. Täydellistä testausta varten voit valita ne <em>kaikki</em> tai vaihtoehtoisesti valita yksittäisiä testejä kohdennettua testausta varten. Huomaa että testien suorittaminen saattaa kestää useita minuutteja. Lisätietoa testien luomisesta ja muokkaamisesta saat Drupalin käsikirjan <a href="@simpletest-api">Testaus API:n dokumentaatiosta</a>.

en: After the tests run, a message will be displayed next to each test group indicating whether tests within it passed, failed, or had exceptions. A pass means that the test returned the expected results, while fail means that it did not. An exception normally indicates an error outside of the test, such as a PHP warning or notice. If there were failures or exceptions, the results will be expanded to show details, and the tests that had failures or exceptions will be indicated in red or pink rows. You can then use these results to refine your code and tests, until all tests pass.
fi: Testin päätyttyä järjestelmä näyttää viestin kunkin testiryhmän perässä kertoen suoritettiinko testi onnistuneesti vai epäonnistuiko testi vai suoritettiinko se huomautuksin. Onnistuneesti suoritettu tarkoittaa että testi tuotti odotetut tulokset kun taas epäonnistunut normaalisti merkitsee virhettä koodissa kuten PHP-virhe tai huomautus. Jos testit epäonnistuivat tai ne suoritettiin huomautuksin, tulokset laajennetaan näyttämään yksityiskohdat testistä ja epäonnistuneet testit esitetään vaaleanpunaisilla tai punaisilla riveillä. Voit tämän jälkeen käyttää tuloksia tarkistaaksesi koodisi ja testisi kunnes kaikki testit on suoritettu onnistuneesti.

en: Administer tests
fi: Ylläpidä testejä

en: The test run finished in @elapsed.
fi: Testiajo suoritettu @elapsed ajassa.

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
fi: Käytä <em>Puhdista ympäristö</em> nappia poistaaksesi tilapäiset taulut ja tiedostot.

en: The testing framework requires the PHP <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> restriction to be disabled. Check your webserver configuration or contact your web host.
fi: Testausympäristö vaatii että PHP:n <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> rajoitus on pois päältä. Tarkista www-palvelimesi asetukset tai ota yhteyttä palveluntarjoajaan.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
fi: Testausympäristön asennus ei onnistunut koska PHP:n <a href="@curl_url">cURL</a> kirjastoa ei ole saatavilla.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@hash_url">hash</a> extension is disabled.
fi: Testausympäristön asennus epäonnistui koska PHP:n laajennus <a href="@hash_url">hash</a> ei ole käytössä.

en: PHP open_basedir restriction
fi: PHP open_basedir rajoitus

en: Collapse
fi: Pienennä

en: The testing framework requires the DOMDocument class to be available. Check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
fi: Testausympäristö vaatii että DOMDocument luokka on käytettävissä. Tarkista asetukset <a href="@link-phpinfo">PHP info sivulla</a>.

en: The HTML ID %id is unique.
fi: HTML ID %id on uniikki.

en: Expected text found in @field of email message: "@expected".
fi: Odotettu teksti löytyi sähköpostin kentästä @field: "@expected".

en: 1 e-mail was sent during this test. | @count e-mails were sent during this test.
fi[0]: 1 sähköposti lähetettiin testin aikana.
fi[1]: @count sähköpostia lähetettiin testin aikana.

en: Current URL is @url.
fi: Tämänhetkinen URL on @url.

en: Page title @actual is equal to @expected.
fi: Sivun otsikko @actual on sama kuin @expected.

en: Page title @actual is not equal to @unexpected.
fi: Sivun otsikko @actual ei ole sama kuin @unexpected.

en: HTTP response not expected !code, actual !curl_code
fi: Odottamaton HTPP vastaus !code, todellinen !curl_code

en: %type: !message in %function (line %line of %file).
fi: %type: !message funktiossa %function (rivi %line tiedostossa %file).

en: The testing framework requires the PHP memory limit to be at least %memory_minimum_limit. The current value is %memory_limit. <a href="@url">Follow these steps to continue</a>.
fi: Testausympäristö vaatii että PHP:n muistiraja on vähintään %memory_minimum_limit. Nykyinen arvo on %memory_limit. <a href="@url">Seuraa näitä vaiheita jatkaaksesi</a>.
