SimpleTest (7.x-2.0) - en to hi translation catalogue (44 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Group
hi: समूह

en: List
hi: सूची

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Test
hi: परीक्षण

en: Message
hi: संदेश

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Filename
hi: फ़ाइल का नाम

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Not found
hi: नहीं मिला

en: Line
hi: रेखा

en: General
hi: सामान्य

en: Method
hi: तरीका

en: Basic
hi: सामान्य

en: Role
hi: भूमिका

en: User login
hi: सदस्य प्रवेश

en: Log in
hi: प्रवेश

en: Logout
hi: लॉग आउट

en: Browser
hi: ब्राउज़र

en: Log out
hi: लॉगआउट

en: Results
hi: परिणाम

en: Testing
hi: परिक्षण

en: Debug
hi: डिबग

en: Expand
hi: विस्तृत करें

en: About
hi: के बारे में

en: cURL
hi: कर्ल

en: Uses
hi: उपयोग

en: Email:
hi: ईमेल / ई -पता :

en: The HTML ID %id is unique.
hi: एचटीएमएल आईडी %id अद्वितीय है.

en: Expected text found in @field of email message: "@expected".
hi: उम्मीद पाठ ईमेल संदेश के @field में पाया गया: "@expected".

en: 1 e-mail was sent during this test. | @count e-mails were sent during this test.
hi[0]: इस परीक्षण के दौरान १ ई-मेल/ ई-चिट्ठी भेजे गए थे ।
hi[1]: इस परीक्षण के दौरान @count ई-मेल/ई-चिट्ठी भेजे गए थे ।

en: Current URL is @url.
hi: @url वर्तमान यूआरएल है

en: Page title @actual is equal to @expected.
hi: पृष्ठ शीर्षक @actual इसके बराबर है @expected.

en: Page title @actual is not equal to @unexpected.
hi: पृष्ठ शीर्षक @actual इसके बराबर नहीं है @expected.

en: HTTP response not expected !code, actual !curl_code
hi: HTTP प्रतिक्रिया की प्रत्याशा नहीं थी !code, वास्तविक !curl_code

en: %type: !message in %function (line %line of %file).
hi: %type: !message में %function (पंक्ति %line की %file).

en: The testing framework requires the PHP memory limit to be at least %memory_minimum_limit. The current value is %memory_limit. <a href="@url">Follow these steps to continue</a>.
hi: परीक्षण ढांचे को PHP स्मृति सीमा की कम से कम %memory_minimum_limit की आवश्यकता है. वर्तमान मूल्य %memory_limit है.<a href="@url"> जारी रखने के लिए इन चरणों का पालन करें </a>.
