SimpleTest (7.x-2.0) - en to sv translation catalogue (145 entries)

en: E-mail
sv: E-post

en: Username
sv: Användarnamn

en: Group
sv: Grupp

en: List
sv: Lista

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Description
sv: Beskrivning

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Message
sv: Meddelande

en: Password
sv: Lösenord

en: Settings
sv: Inställningar

en: Filename
sv: Filnamn

en: Unknown
sv: Okänd

en: Not found
sv: Hittades ej

en: Line
sv: Rad

en: General
sv: Allmän

en: Method
sv: Metod

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Role
sv: Roll

en: User login
sv: Användarinloggning

en: Log in
sv: Logga in

en: Function
sv: Funktion

en: Logout
sv: Logga ut

en: Browser
sv: Webbläsare

en: Log out
sv: Logga ut

en: Results
sv: Resultat

en: Testing
sv: Test

en: Debug
sv: Felsök

en: Exception
sv: Undantag

en: Expand
sv: Fäll ut

en: HTTP authentication
sv: HTTP autentisiering

en: -n/a-
sv: ej tillgänglig

en: Found the @submit button
sv: Hittade knappen @submit

en: Failed to set field @name to @value
sv: Misslyckades med att ange fält @name till @value

en: No temporary directories to remove.
sv: Inga tillfälliga kataloger att ta bort.

en: Run tests against Drupal core and your active modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
sv: Kör test mot Drupals kärna och dina aktiva moduler. Dessa test hjälper dig att säkerställa att din kod för webbplatsen fungerar som den ska.

en: Any
sv: Alla

en: About
sv: Om

en: Pass
sv: Godkännande

en: Fail
sv: Misslyckande

en: No test results to display.
sv: Inga testresultat att visa.

en: Uses
sv: Använder

en: Digest
sv: Sammandrag

en: Email:
sv: E-post:

en: Created content type %type.
sv: Skapade innehållstyp %type.

en: User created with name %name and pass %pass
sv: Användare skapades med namn %name och lösenord %pass

en: Created permissions: @perms
sv: Skapade behörigheter: @perms

en: Invalid permission %permission.
sv: Ogiltig behörighet %permission.

en: Username field found.
sv: Fält för användarnamn funnet.

en: Password field found.
sv: Lösenordsfält ej funnet.

en: !method @url returned @status (!length).
sv: !method @url återgav @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
sv: Giltig HTML funnen på "@path"

en: Parsed page successfully.
sv: Tolkade sida utan problem.

en: Found the requested form fields at @path
sv: Hittade de önskade formulärfälten på @path

en: Found field by name @name
sv: Hittade fält med namn @name

en: Did not find field by name @name
sv: Hittade inte fält med name @name

en: Found field by id @id
sv: Hittade fält med ID @id

en: Did not find field by id @id
sv: Hittade inte fält med ID @id

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
sv: Svar från HTTP väntat !code, faktisk !curl_code

en: Tests
sv: Tester

en: Run tests
sv: Kör tester

en: Clean test environment
sv: Rensa testmiljö

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
sv: Ta bort tabeller med prefixet "simpletest" och tillfälliga kataloger som är kvar från tester som kraschat. Detta är avsett för utvecklare vid skapande av tester.

en: Clean environment
sv: Rensa miljö

en: No tests to display.
sv: Inga tester att visa.

en: @pass, @fail, and @exception
sv: @pass, @fail, och @exception

en: No test(s) selected.
sv: Inget test/tester valda.

en: Processing test @num of @max - %test.
sv: Bearbetar test @num av @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
sv: Bearbetade test @num av @max - %test.

en: 1 pass | @count passes
sv[0]: 1 godkännande
sv[1]: @count godkännanden

en: 1 fail | @count fails
sv[0]: 1 misslyckande
sv[1]: @count misslyckanden

en: 1 exception | @count exceptions
sv[0]: 1 undantag
sv[1]: @count undantag

en: PHP DOMDocument class
sv: Klassen PHP DOMDocument

en: Provides a framework for unit and functional testing.
sv: Tillhandahåller ett ramverk för grupp- och funktionstestning.

en: Created role of name: @name, id: @rid
sv: Skapade roll med namn: @name, id: @rid

en: User %name successfully logged in.
sv: Användare %name loggade in utan problem.

en: Raw "@raw" found
sv: Ej bearbetat "@raw" funnet

en: Raw "@raw" not found
sv: Ej bearbetat "@raw" ej funnet

en: "@text" found
sv: "@text" funnet

en: "@text" not found
sv: "@text" ej funnet

en: Pattern "@pattern" found
sv: Mönster "@pattern" funnet

en: Pattern "@pattern" not found
sv: Mönster "@pattern" ej funnet

en: Checkbox field @id is checked.
sv: Markeringsfältet @id är markerat.

en: Checkbox field @id is not checked.
sv: Markeringsfältet @id är inte markerat.

en: Verbose message
sv: Utförligt meddelande

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
sv: Välj test(er) eller testgrupp(er) som du vill köra och klicka sedan på <em>Kör tester</em>.

en: All (@count)
sv: Alla (@count)

en: Pass (@count)
sv: Godkända (@count)

en: Fail (@count)
sv: Misslyckades @count)

en: Return to list
sv: Återgå till lista

en: Clear results after each complete test suite run
sv: Rensa resultat efter varje genomförd testkörning

en: Provide verbose information when running tests
sv: Tillhandahåll utförlig information vid körning av tester

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
sv: Den utförlig informationen kommer att skrivas ut tillsammans med standardpåståenden och är användbart för felsökning. Den utförlig informationen kommer att raderas mellan varje testkörning. Utmatningen av den utförlig informationen är mycket detaljerad och bör endast användas vid felsökning.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
sv: HTTP-auth inställningar som skall användas av SimpleTest läsare under testning. Användbart när webbplatsen kräver grundläggande HTTP-verifiering.

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
sv: @pass, @fail,  @exception, och @debug

en: The test run did not successfully finish.
sv: Testkörningen kunde inte köras klart.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
sv: Rensning av resultat är inaktiverat och tabellen för testresultat kommer inte att rensas.

en: No leftover tables to remove.
sv: Inga kvarvarande tabeller att ta bort.

en: 1 debug message | @count debug messages
sv[0]: 1 felsökningmeddelande
sv[1]: @count felsökningsmeddelanden

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
sv[0]: Tog bort 1 testresultat.
sv[1]: Tog bort @ testresultat.

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
sv[0]: Tog bort 1 överbliven tabell.
sv[1]: Tog bort @count överblivna tabeller.

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
sv[0]: Tog bort 1 tillfällig katalog.
sv[1]: Tog bort @count tillfälliga kataloger.

en: Test result
sv: Testresultat

en: View result of tests.
sv: Visa resultat av test.

en: Value @value is TRUE.
sv: Värde @value är SANT.

en: Value @value is FALSE.
sv: Värde @value är FALSKT.

en: Value @value is NULL.
sv: Värde @value är INNEHÅLLSLÖST.

en: Value @value is not NULL.
sv: Värde @value är inte INNEHÅLLSLÖST.

en: Value @first is equal to value @second.
sv: Värde @first är lika med värdet @second.

en: Value @first is not equal to value @second.
sv: Värde @first är inte lika med värdet @second.

en: Value @first is identical to value @second.
sv: Värde @first är identiskt med värdet @second.

en: Value @first is not identical to value @second.
sv: Värde @first är inte identiskt med värdet @second.

en: The test did not complete due to a fatal error.
sv: Testet avslutades inte korrekt på grund av ett ödesdigert fel.

en: Link with label %label found.
sv: Länk med etikett %label funnen.

en: Link with label %label not found.
sv: Länk med etikett %label ej funnen.

en: Link containing href %href found.
sv: Länk som innehåller href %href funnen.

en: No link containing href %href found.
sv: Ingen länk som innehåller href %href funnen.

en: Clicked link %label (@url_target) from @url_before
sv: Klickade på länk %label (@url_target) från @url_before

en: Option @option for field @id is selected.
sv: Alternativet @option för fäl @id är valt.

en: Option @option for field @id is not selected.
sv: Alternativet @option för fält @id är inte valt.

en: By default SimpleTest will clear the results after they have been viewed on the results page, but in some cases it may be useful to leave the results in the database. The results can then be viewed at <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. The test ID can be found in the database, simpletest table, or kept track of when viewing the results the first time. Additionally, some modules may provide more analysis or features that require this setting to be disabled.
sv: Som standard kommer SimpleTest att rensa resultaten efter att de har presenterats på resultatsidan, men i vissa fall kan det vara användbart att lämna resultaten i databasen. Resultaten kan då ses på <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. Testets id kan hittas i databasen, tabellen simpletest eller hållas rätt på då resultatet ses för första gången. Dessutom kan vissa moduler ge fler analyser eller egenskaper som kräver att denna inställning stängs av.

en: GSS negotiate
sv: GSS-förhandla

en: Any safe
sv: Vilken som helst, säker

en: The Testing module provides a framework for running automated unit tests. It can be used to verify a working state of Drupal before and after any code changes, or as a means for developers to write and execute tests for their modules. For more information, see the online handbook entry for <a href="@simpletest">Testing module</a>.
sv: Modulen Testing tillhandahåller ett ramverk för att köra automatiska test av enheter. Den kan användas för att verifiera funktionsstatusen hos Drupal före och efter förändringar i koden eller som ett redskap för utvecklare att skriva och utföra test för sina moduler. Läs mer om <a href="@simpletest">modulen Testing</a> i onlinehandboken.

en: Running tests
sv: Köra tester

en: Visit the <a href="@admin-simpletest">Testing page</a> to display a list of available tests. For comprehensive testing, select <em>all</em> tests, or individually select tests for more targeted testing. Note that it might take several minutes for all tests to complete. For more information on creating and modifying your own tests, see the <a href="@simpletest-api">Testing API Documentation</a> in the Drupal handbook.
sv: Besök <a href="@admin-simpletest">Testsidan</a> för att se en lista av tillgängliga test. För utförliga tester välj <em>alla</em> tester eller välj individuella tester för mera riktad testning. Observera att det kan ta flera minuter för alla tester att färdigställas. Läs mer om hur man skapar och modifiera egna tester se <a href="@simpletest-api">dokumentationen för Testing API</a> i Drupalhandboken.

en: After the tests run, a message will be displayed next to each test group indicating whether tests within it passed, failed, or had exceptions. A pass means that the test returned the expected results, while fail means that it did not. An exception normally indicates an error outside of the test, such as a PHP warning or notice. If there were failures or exceptions, the results will be expanded to show details, and the tests that had failures or exceptions will be indicated in red or pink rows. You can then use these results to refine your code and tests, until all tests pass.
sv: Efter att testen körts kommer ett meddelande att visas bredvid varje testgrupp som visar om testet inom det godkänts, misslyckats eller hade undantag. Ett godkännande innebär att testet gav förväntade resultat medan ett misslyckande betyder att det inte gjorde det. Ett undantag indikerar vanligen ett fel utanför själva testet som till exempel en PHP-varning eller meddelande. Om testet genererade ett misslyckande eller undantag kan resultatet fällas ut att visa detaljer och test som hade misslyckanden eller undantag kommer att visas i röda eller rosa rader. Du kan använda dessa testresultat för att utveckla din kod och testa tills samtliga tester godkänns.

en: Administer tests
sv: Administrera tester

en: The test run finished in @elapsed.
sv: Testkörningen slutfördes inom @elapsed.

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
sv: Använd knappen <em>rensa upp miljö</em> för att rensa upp temporära filer och tabeller.

en: The testing framework requires the PHP <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> restriction to be disabled. Check your webserver configuration or contact your web host.
sv: Testramverket kräver att PHP-restriktionen <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> är avstängd. Se över din webbservers inställningar eller kontakta ditt webbhotell.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
sv: Testprogrammet kunde inte installeras eftersom biblioteket för PHP <a href="@curl_url">cURL</a> inte är tillgängligt.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@hash_url">hash</a> extension is disabled.
sv: Testprogrammet kunde inte installeras eftersom tilläggsprogrammet för PHP <a href="@hash_url">hash</a> är inaktiverad.

en: PHP open_basedir restriction
sv: Begränsning av PHP open_basedir

en: Collapse
sv: Fäll in

en: The testing framework requires the DOMDocument class to be available. Check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
sv: Ramverket för testning kräver att klassen DOMDocument är tillgänglig. Kontrollera konfigurationskommandot på sidan <a href="@link-phpinfo">PHP info</a>.

en: The HTML ID %id is unique.
sv: ID-numret för HTML %id är unikt.

en: Expected text found in @field of email message: "@expected".
sv: Förväntad text funnen i @field för e-postmeddelande:: "@expected".

en: 1 e-mail was sent during this test. | @count e-mails were sent during this test.
sv[0]: Ett e-postmeddelande skickades under detta test.
sv[1]: @count e-postmeddelanden skickades under detta test.

en: Current URL is @url.
sv: Nuvarande URL är @url.

en: Page title @actual is equal to @expected.
sv: Sidtitel @actual är lika med @expected.

en: Page title @actual is not equal to @unexpected.
sv: Sidtitel @actual är inte lika med @unexpected.

en: HTTP response not expected !code, actual !curl_code
sv: HTTP-svar förväntades inte !code, actual !curl_code

en: %type: !message in %function (line %line of %file).
sv: %type: !message i %function (rad %line av %file).

en: The testing framework requires the PHP memory limit to be at least %memory_minimum_limit. The current value is %memory_limit. <a href="@url">Follow these steps to continue</a>.
sv: Testramverket  kräver att minnesgränsen för PHP är åtminstone %memory_minimum_limit. Det nuvarande värdet är %memory_limit. <a href="@url">Följ dessa steg för att fortsätta</a>.
