SimpleTest (7.x-2.1) - en to ja translation catalogue (147 entries)

en: Status
ja: 状態

en: E-mail
ja: メール

en: Username
ja: ユーザー名

en: Group
ja: グループ

en: List
ja: リスト

en: Actions
ja: アクション

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Test
ja: テスト

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: Settings
ja: 設定

en: Filename
ja: ファイル名

en: Unknown
ja: 不明

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Line
ja: 行

en: General
ja: 全般

en: Method
ja: メソッド

en: Basic
ja: 基本

en: Role
ja: 役割

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Log in
ja: ログイン

en: Function
ja: 機能

en: Logout
ja: ログアウト

en: Browser
ja: ブラウザー

en: Log out
ja: ログアウト

en: Results
ja: 結果

en: Testing
ja: テスト

en: Debug
ja: デバッグ

en: Exception
ja: 例外

en: Expand
ja: 展開

en: HTTP authentication
ja: HTTP 認証

en: Found the @submit button
ja: @submit ボタンが発見されました。

en: Failed to set field @name to @value
ja: フィールド @name に @value を入力できませんでした。

en: No temporary directories to remove.
ja: 削除すべき一時ディレクトリーはありませんでした。

en: Run tests against Drupal core and your active modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
ja: Drupal コアと有効にしているモジュールのテストを実行。このテストは、サイトのプログラムが想定通りに働いているかを確認するのに役立ちます。

en: Any
ja: いずれか

en: About
ja: アバウト

en: Pass
ja: パス

en: Fail
ja: 失敗

en: No test results to display.
ja: 表示するテスト結果がありません。

en: Uses
ja: 機能

en: Digest
ja: ダイジェスト

en: Email:
ja: Ｅメール:

en: Created content type %type.
ja: コンテンツタイプ %type を作成しました。

en: User created with name %name and pass %pass
ja: 名前 %name でパスワード %pass のユーザーを作成しました。

en: Created permissions: @perms
ja: @perms という権限を作成しました。

en: Invalid permission %permission.
ja: %permission は不正な権限です。

en: Username field found.
ja: ユーザー名フィールドが見つかりました。

en: Password field found.
ja: パスワードフィールドが見つかりました。

en: !method @url returned @status (!length).
ja: !method @url が @status (!length) を返しました。

en: Valid HTML found on "@path"
ja: "@path"に有効なHTMLが発見されました。

en: Parsed page successfully.
ja: ページが正常に解析されました。

en: Found the requested form fields at @path
ja: @path に要求されたフォームフィールドが見つかりました。

en: Found field by name @name
ja: 名前 @name のフィールドが見つかりました。

en: Did not find field by name @name
ja: 名前 @name のフィールドが見つかりませんでした。

en: Found field by id @id
ja: id @id のフィールドがみつかりました。

en: Did not find field by id @id
ja: id @id のフィールドがみつかりませんでした。

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
ja: HTTPレスポンスコード !code を待っていましたが、!curl_code コードが返ってきました。

en: Tests
ja: テスト

en: Run tests
ja: テストを実行

en: Clean test environment
ja: テスト環境をクリアー

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
ja: クラッシュしたテストが残した、接頭語 "simpletest" が付いたテーブルと一時ディレクトリーを削除。これは、テストを作成する開発者の利用を想定したものです。

en: Clean environment
ja: 環境のクリアー

en: No tests to display.
ja: 表示するテストがありません。

en: @pass, @fail, and @exception
ja: @pass, @fail, @exception

en: No test(s) selected.
ja: テストが選択されていません。

en: Processing test @num of @max - %test.
ja: @max 中の @num テスト実行中 - %test。

en: Processed test @num of @max - %test.
ja: @max 中の @num テスト完了 - %test。

en: 1 pass | @count passes
ja[0]: パスした数 @count
ja[1]: パスした数 @count

en: 1 fail | @count fails
ja[0]: 失敗した数 @count
ja[1]: 失敗した数 @count

en: 1 exception | @count exceptions
ja[0]: 例外の数 @count
ja[1]: 例外の数 @count

en: PHP DOMDocument class
ja: PHP DOMDocument クラス

en: Provides a framework for unit and functional testing.
ja: 単体および機能試験用のフレームワークを利用する。

en: Created role of name: @name, id: @rid
ja: 名前 @name id @rid の役割を作成しました。

en: User %name successfully logged in.
ja: ユーザー %name が正常にログインしました。

en: Raw "@raw" found
ja: 未処理の文字列 "@raw" が見つかりました。

en: Raw "@raw" not found
ja: 未処理の文字列 "@raw" が見つかりませんでした。

en: "@text" found
ja: "@text" が見つかりました。

en: "@text" not found
ja: "@text" が見つかりませんでした。

en: Pattern "@pattern" found
ja: パターン "@pattern" が見つかりました。

en: Pattern "@pattern" not found
ja: パターン "@pattern" が見つかりませんでした。

en: Checkbox field @id is checked.
ja: チェックボックスフィールド @id はチェックされています。

en: Checkbox field @id is not checked.
ja: チェックボックスフィールド @id はチェックされていません。

en: Verbose message
ja: 冗長メッセージ

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
ja: 実行したいテストかテストグループを選択し、<strong>テストを実行</strong>をクリックしてください。

en: All (@count)
ja: 全体 (@count)

en: Pass (@count)
ja: パス (@count)

en: Fail (@count)
ja: 失敗 (@count)

en: Return to list
ja: 一覧に戻る

en: Clear results after each complete test suite run
ja: 一連のテスト実行後、結果をクリアーする

en: Provide verbose information when running tests
ja: テスト実行中に追加情報を表示する。

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
ja: 標準的な表示に加えて、さらに多くの情報を表示すると、デバッグに有効です。追加情報は一連のテスト後に削除されます。追加情報の出力は非常に詳細なため、デバッグの時のみに利用するべきです。

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
ja: HTTP 認証設定はSimpletest を実行するブラウザーが利用します。サイトがHTTP基本認証を要求する時、利用価値があります。

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
ja: @pass, @fail, @exception, @debug

en: The test run did not successfully finish.
ja: テストは正常に終了しませんでした。

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
ja: 結果のクリアーは無効にされていますので、テスト結果のテーブルは消去されません。

en: No leftover tables to remove.
ja: 削除する必要があるテーブルはありませんでした。

en: 1 debug message | @count debug messages
ja[0]: @count 個のデバッグメッセージ
ja[1]: @count 個のデバッグメッセージ

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
ja[0]: @count 個のテスト結果を削除しました。
ja[1]: @count 個のテスト結果を削除しました。

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
ja[0]: @count 個の不要なテーブルを削除しました。
ja[1]: @count 個の不要なテーブルを削除しました。

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
ja[0]: @count 個の一時ディレクトリーを削除しました。
ja[1]: @count 個の一時ディレクトリーを削除しました。

en: Test result
ja: テスト結果

en: View result of tests.
ja: テスト結果を表示。

en: hash
ja: ハッシュ

en: Value @value is TRUE.
ja: 値 @value はTRUE です。

en: Value @value is FALSE.
ja: 値 @value はFALSE です。

en: Value @value is NULL.
ja: 値 @value はNULL です。

en: Value @value is not NULL.
ja: 値 @value はNULL ではありません。

en: Value @first is equal to value @second.
ja: 値 @first は値 @second と一致します。

en: Value @first is not equal to value @second.
ja: 値 @first は値 @second と一致しません。

en: Value @first is identical to value @second.
ja: 値 @first は値 @second と同一です。

en: Value @first is not identical to value @second.
ja: 値 @first は値 @second と一致しません。

en: The test did not complete due to a fatal error.
ja: 致命的なエラーによりテストが完了しませんでした。

en: Link with label %label found.
ja: ラベル %label のリンクが見つかりました。

en: Link with label %label not found.
ja: ラベル %label のリンクが見つかりませんでした。

en: Link containing href %href found.
ja: href %href を含むリンクが見つかりました。

en: No link containing href %href found.
ja: href %href を含むリンクが見つかりませんでした。

en: Clicked link %label (@url_target) from @url_before
ja: @url_before から、 %label (@url_target) のリンクがクリックされました。

en: Option @option for field @id is selected.
ja: フィールド @id のオプション @option は選択されています。

en: Option @option for field @id is not selected.
ja: フィールド @id のオプション @option は選択されていません。

en: By default SimpleTest will clear the results after they have been viewed on the results page, but in some cases it may be useful to leave the results in the database. The results can then be viewed at <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. The test ID can be found in the database, simpletest table, or kept track of when viewing the results the first time. Additionally, some modules may provide more analysis or features that require this setting to be disabled.
ja: 初期設定では、Simpletestは結果ページに表示後、テスト結果を消去します。しかし、場合によっては結果をデータベースに保存しておくのが便利な場合があります。テスト結果は、後から<strong>admin/config/development/testing/[test_id]</strong>で確認できます。テストIDは、データベースの simpletest テーブルを見るか、テスト結果を確認した時に保管しておきます。また、この設定を無効にしなければならない、より上位の分析や特徴をもったモジュールもあります。

en: GSS negotiate
ja: GSSネゴシエート

en: Any safe
ja: 安全なものすべて

en: The Testing module provides a framework for running automated unit tests. It can be used to verify a working state of Drupal before and after any code changes, or as a means for developers to write and execute tests for their modules. For more information, see the online handbook entry for <a href="@simpletest">Testing module</a>.
ja: Testingモジュールは自動化された組み合わせテストを実行するためのフレームワークを提供します。このモジュールは、コード変更の前後でのDrupal稼働状況を検証したり、開発者が開発モジュールのテストを作成して実行する目的で利用できます。詳細はオンラインハンドブックの<a href="@simpletest">Testing module</a> (英文) をご覧ください。

en: Running tests
ja: テストを実行

en: Visit the <a href="@admin-simpletest">Testing page</a> to display a list of available tests. For comprehensive testing, select <em>all</em> tests, or individually select tests for more targeted testing. Note that it might take several minutes for all tests to complete. For more information on creating and modifying your own tests, see the <a href="@simpletest-api">Testing API Documentation</a> in the Drupal handbook.
ja: <a href="@admin-simpletest">テストページ</a> に利用可能なテスト一覧があります。、<strong>全</strong>テストを選択して、総合的なテストを実行することも、特定のテストをするために別々に選択することもできます。すべてのテストが完了するには、数分間かかる場合もあることに注意してください。自分専用のテストを作成するなど詳細は、Drupalハンドブックの<a href="@simpletest-api">Testing API Dcumentation</a>を参照ください。

en: After the tests run, a message will be displayed next to each test group indicating whether tests within it passed, failed, or had exceptions. A pass means that the test returned the expected results, while fail means that it did not. An exception normally indicates an error outside of the test, such as a PHP warning or notice. If there were failures or exceptions, the results will be expanded to show details, and the tests that had failures or exceptions will be indicated in red or pink rows. You can then use these results to refine your code and tests, until all tests pass.
ja: テストを実行後、それぞれのテストグループの隣にパス・失敗・例外発生のメッセージが表示されます。パスは、テストが予想通りの結果を返したことを意味し、失敗はそうでないことを意味します。例外は通常、PHPの警告または情報メッセージのように、テストの外部でエラーが発生したことを意味します。もし、失敗または例外が発生した場合、結果部分が拡張されて詳細が表示されます。テストが失敗したか例外が発生した部分は赤かピンクの行で表示されます。この結果をもとに、テストにパスするまでコードやテストを修正することができます。

en: Administer tests
ja: テストの管理

en: The test run finished in @elapsed.
ja: @elapsed でテストが完了しました。

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
ja: <strong>環境のクリアー</strong>ボタンを押して、一時ファイルとテーブルを削除してください。

en: The testing framework requires the PHP <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> restriction to be disabled. Check your webserver configuration or contact your web host.
ja: テスト用フレームワークを利用するには、<a href="@open_basedir-url">open_basedir</a>制約を無効にする必要があります。Webサーバーの設定を見直すか、提供会社に相談してください。

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
ja: PHP <a href="@curl_url">cURL</a>ライブラリーが利用できないため、テスト用フレームワークをインストールできません。

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@hash_url">hash</a> extension is disabled.
ja: PHP <a href="@hash_url">hash</a> 拡張が無効になっているため、テスト用フレームワークがインストールできませんでした。

en: PHP open_basedir restriction
ja: PHP open_basedir 制約

en: Collapse
ja: 折りたたむ

en: The testing framework requires the DOMDocument class to be available. Check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
ja: SimpleTest を利用するには、DOMDocument クラスを有効にしなければなりません。<a href="@link-phpinfo">PHP info</a>ページの設定を確認してください。

en: The HTML ID %id is unique.
ja: HTML ID %id　はユニークです。

en: Expected text found in @field of email message: "@expected".
ja: メールメッセージの@field に表示される文字列は"@expected"です。

en: 1 e-mail was sent during this test. | @count e-mails were sent during this test.
ja[0]: このテスト中に１通のメールが送信されました。
ja[1]: このテスト中に @count 通のメールが送信されました。

en: Current URL is @url.
ja: 現在の URL は @url です。

en: Page title @actual is equal to @expected.
ja: ページタイトル @actual は @expected と同一です。

en: Page title @actual is not equal to @unexpected.
ja: ページタイトル @actual は @expected と同一ではありません。

en: HTTP response not expected !code, actual !curl_code
ja: !curl_codeは期待されるHTTPレスポンスが !codeと違っています。

en: %type: !message in %function (line %line of %file).
ja: %type: !message  %function (%file の %line行).

en: The testing framework requires the PHP memory limit to be at least %memory_minimum_limit. The current value is %memory_limit. <a href="@url">Follow these steps to continue</a>.
ja: テスティングフレームワークには、PHPで使用可能なメモリが少なくとも %memory_minimum_limit 必要です。現在の値は %memory_limit となっています。<a href="@url">続けるにはこれらのステップに従ってください</a>。
