SimpleViews (7.x-1.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (36 entries)

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Cancel
fr: Annuler

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: edit
fr: modifier

en: Path
fr: Chemin

en: Display
fr: Affichage

en: Are you sure you want to delete %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %title ?

en: Add view
fr: Ajouter une vue

en: By
fr: Par

en: Edit view
fr: Modifier la vue

en: All posts
fr: Toutes les contributions

en: Oldest first
fr: Les plus anciens d'abord

en: Newest first
fr: Le plus récent d'abord

en: No items have been added.
fr: Aucun élément n'a été ajouté.

en: !type posts
fr: Contributions de type !type

en: Sorted
fr: Trié

en: By title
fr: Par titre

en: By number of hits
fr: Par nombre d'accès

en: By rating
fr: Par note

en: List of full posts
fr: Liste de publications complètes

en: List of teasers
fr: Liste d'accroches

en: List of titles
fr: Liste de titres

en: Let visitors filter the page
fr: Laisser les visiteurs filtrer la page

en: The date posts were written
fr: La date à laquelle les contributions ont été écrites

en: The author of the post
fr: L'auteur de la contribution

en: Add an RSS feed
fr: Ajouter un flux RSS

en: Create a sidebar widget
fr: Créer un widget dans la barre latérale

en: Your item was deleted.
fr: L'élément a été supprimé.

en: Simple views
fr: Simple Views

en: Manage views.
fr: Gérer les vues.

en: Delete view
fr: Supprimer la vue

en: An easy-to-use tool for bulding content listing pages.
fr: Un outil facile à utiliser pour construire des pages de listes.
