Simpliste (7.x-1.0-beta1) - en to id translation catalogue (25 entries)

en: Forms
id: Formulir

en: Home
id: Beranda

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Content
id: Konten

en: Development
id: Pengembangan

en: Comments
id: Komentar

en: Help
id: Bantuan

en: Footer message
id: Pesan di bawah halaman

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Send
id: Kirim

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Display breadcrumb
id: Tampilkan breadcrumb

en: Breadcrumb separator
id: Pemisah breadcrumb

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Featured
id: Pilihan

en: Content bottom
id: konten bawah

en: Search this site
id: Cari di situs ini

en: Append the content title to the end of the breadcrumb
id: Tambahkan judul konten pada akhir breadcrumb

en: Main menu
id: Menu utama

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: All pages except those listed
id: Semua halaman kecuali yang tercantum

en: Only the listed pages
id: Hanya halaman yang terdaftar

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Tentukan halaman dengan menggunakan path-nya. Masukkan satu path per baris. Karakter '*' adalah wildcard. Contoh path adalah %blog untuk halaman blog dan %blog-wildcard untuk setiap blog pribadi. Halaman depan adalah %front.

en: Show the homepage link in breadcrumbs
id: Tampilkan link breadcrumbs di halaman utama
