Simpliste (7.x-1.0) - en to fr translation catalogue (32 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: Home
fr: Accueil

en: Content
fr: Contenu

en: Development
fr: Développement

en: Comments
fr: Commentaires

en: Help
fr: Aide

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Footer message
fr: Message de pied de page

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Send
fr: Envoyer

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Display breadcrumb
fr: Afficher le fil d'Ariane

en: Breadcrumb separator
fr: Séparateur du fil d'Ariane

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Content top
fr: Haut de contenu

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Featured
fr: Recommandés

en: Content bottom
fr: Bas de contenu

en: Search this site
fr: Chercher dans ce site

en: Append the content title to the end of the breadcrumb
fr: Ajouter le titre du contenu à la fin du fil d'Ariane

en: Skins
fr: Habillages (skins)

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Page Layout
fr: Mise en page

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: All pages except those listed
fr: Toutes les pages sauf celles listées

en: Only the listed pages
fr: Seulement les pages listées

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fr: Spécifier les pages en utilisant leurs chemins. Saisir un chemin par ligne. Le caractère «*» est un caractère de remplacement (aussi appelé joker ou wildcard). Exemples de chemins : %blog pour la page du blog et %blog-wildcard pour tous les blogs personnels. %front représente la page d’accueil.

en: Show the homepage link in breadcrumbs
fr: Afficher le lien vers la page d'accueil dans le fil d'Ariane.

en: Featured content
fr: Contenu mis en avant
