Site map (7.x-1.2) - en to sv translation catalogue (42 entries)

en: None
sv: Ingen

en: Audio
sv: Ljud

en: Frequently Asked Questions
sv: Vanligt förekommande frågor

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Site map
sv: Översikt över webbplats

en: CSS settings
sv: Inställningar för CSS

en: Front page
sv: Startsida

en: Site map message
sv: Meddelande till översikt över webbplats

en: Define a message to be displayed above the site map.
sv: Ange ett meddelande som skall visas ovanför översikten över webbplatsen.

en: Site map content
sv: Innehåll för översikt över webbplats

en: Show front page
sv: Visa startsida

en: When enabled, this option will include the front page in the site map.
sv: Om aktiverad, så kommer detta alternativ att inkludera startsidan i översikten över webbplatsen.

en: Show active blog authors
sv: Visa aktiva bloggförfattare

en: When enabled, this option will show the 10 most active blog authors.
sv: Om aktiverad, så kommer detta alternativ att visa de 10 mest aktiva bloggförfattarna.

en: Books to include in the site map
sv: Böcker att inkludera i översikten över webbplatsen

en: Menus to include in the site map
sv: Menyer att inkludera i översikten över webbplatsen

en: Show FAQ content
sv: Visa innehåll för Vanligt förekommande frågor

en: When enabled, this option will include the content from the FAQ module in the site map.
sv: Om aktiverad, så kommer detta alternativ att inkludera innehållet från modulen FAQ i översikten över webbplatsen.

en: Categories to include in the site map
sv: Kategorier att inkludera på översikten över webbplatsen

en: Categories settings
sv: Inställningar för kategorier

en: Show node counts by categories
sv: Visa antal noder per kategorier

en: When enabled, this option will show the number of nodes in each taxonomy term.
sv: Om aktiverad, kommer detta alternativ att visa antal noder i varje taxonomiterm.

en: Categories depth
sv: Djup på kategorier

en: RSS settings
sv: Inställningar för RSS

en: Include RSS links
sv: Inkludera RSS-länkar

en: When enabled, this option will show links to the RSS feeds for each category and blog.
sv: Om aktiverad, kommer detta alternativ visa länkar till RSS-flöden för varje kategori och blogg.

en: RSS feed depth
sv: Djup på RSS-flöde

en: Specify how many subcategories should be included in the RSS feed. Enter "all" to include all subcategories or "0" to include no subcategories.
sv: Ange hur många underliggande kategorier som skall ingå i RSS-flödet. Ange "all" för att inkludera alla underliggande kategorier, eller "0" för att inte inkludera några alls.

en: Syndicate
sv: Dela ut nyhetsflöde

en: Syndicate content
sv: Prenumerera på innehåll

en: Blogs
sv: Bloggar

en: Books
sv: Böcker

en: Do not include site map CSS file
sv: Inkludera inte CSS-fil för översikt över webbplats

en: Category count threshold
sv: Tröskelvärde för antal kategorier

en: Forum count threshold
sv: Tröskelvärde för antal forum

en: RSS feed for front page
sv: RSS-flöde för startsidan

en: The RSS feed for the front page, default is rss.xml.
sv: RSS-flödet för startsidan, förvalt är rss.xml

en: Include on the right side
sv: Inkludera på högra sidan

en: Include on the left side
sv: Inkludera på vänstra sidan

en: Page title that will be used on the <a href="@link">site map page</a>.
sv: Sidtitel som kommer att användas på sidan <a href="@link">översikt över webbplats</a>.

en: Only show categories whose node counts are greater than this threshold. Set to -1 to disable.
sv: Visa endast kategorier vars nodantal är större än detta tröskelvärde. Sätt till -1 för att inaktivera.

en: Only show forums whose node counts are greater than this threshold. Set to -1 to disable.
sv: Visa endast forum vars nodantal är större än detta tröskelvärde. Sätt till -1 för att inaktivera.
