Skinr (7.x-2.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (89 entries)

en: Title
pt: Título

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Reset to defaults
pt: Restaurar os valores predefinidos

en: enabled
pt: ativo

en: enable
pt: ativar

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: content
pt: conteúdos

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: disabled
pt: inativo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Enable
pt: Ativar

en: Enabled
pt: Ativado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Version
pt: Versão

en: Reset
pt: Reiniciar

en: default
pt: predefinido

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Save
pt: Guardar

en: Update
pt: Atualizar

en: Add
pt: Adicionar

en: Element ID
pt: ID do elemento

en: Theme
pt: Tema

en: theme
pt: tema

en: type
pt: tipo

en: Configure
pt: Configurar

en: status
pt: estado

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar %title?

en: Update options
pt: Opções de atualização

en: Page
pt: Página

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Filter
pt: Filtro

en: Advanced
pt: Avançado

en: General
pt: Geral

en: CSS classes
pt: Classes de CSS

en: module
pt: módulo

en: Visibility settings
pt: Configurações de visibilidade

en: Operation
pt: Operação

en: Delete rule
pt: Eliminar regra

en: Rules
pt: Regras

en: No items selected.
pt: Nenhum item selecionado.

en: The update has been performed.
pt: A atualização foi efetuada.

en: Source
pt: Fonte

en: Refine
pt: Refinar

en: Undo
pt: Desfazer

en: any
pt: qualquer

en: Processing
pt: A processar

en: disable
pt: desactivar

en: Show block for specific roles
pt: Mostrar bloco para grupos de utilizadores específicos

en: Show block on specific pages
pt: Mostrar bloco em páginas específicas

en: The update has encountered an error.
pt: A atualização encontrou um erro.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
pt[0]: 1 item processado com sucesso:
pt[1]: @count itens processados com sucesso:

en: Show only items where
pt: Mostrar apenas os itens onde

en: Edit rule
pt: Editar regra

en: Save rule
pt: Guardar regra

en: No content available.
pt: Conteúdo não disponível

en: Rule type
pt: Tipo de regra

en: An error occurred and processing did not complete.
pt: Ocorreu um erro e o processamento não foi concluído.

en: Edit @type
pt: Editar @type

en: Library
pt: Biblioteca

en: Typography
pt: Tipografia

en: Administer Skinr
pt: Administrar SKINR

en: Not restricted
pt: Não restringido

en: All pages except those listed
pt: Em todas as páginas excepto nas páginas listadas

en: Only the listed pages
pt: Apenas nas páginas listadas

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Introduza uma página por linha usando o seu caminho (<em>path</em>). O carácter '*' é um carácter universal. Exemplos de caminhos são %blog para a página de blogue e %blog-wildcard para todas as páginas pessoais de blogue. %front é a página principal.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
pt: Páginas em que este código PHP retorna <code>TRUE</code> (peritos apenas)

en: Pages or PHP code
pt: Páginas ou código PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
pt: Se a opção PHP for escolhida, insira o código PHP entre %php. Atenção que executar código PHP incorrecto pode danificar o seu site Drupal.

en: Not customizable
pt: Não personalizável

en: Restricted to certain pages
pt: Restringido a determinadas páginas

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
pt[0]: Tem a certeza que deseja apagar este item?
pt[1]: Tem a certeza que deseja apagar estes itens?

en: Show block for specific content types
pt: Mostrar bloco para tipos de conteúdo específicos

en: Show this block only on pages that display content of the given type(s). If you select no types, there will be no type-specific limitation.
pt: Mostrar este bloco apenas em páginas que exibam conteúdos do(s) tipo(s) indicado(s). Se não selecionar tipos de conteúdo, não existirão limitações por tipo de conteúdo.

en: Theme to export the skinr settings for.
pt: Tema para exportar as definições para SKINR.

en: The theme name must be alphanumeric and can contain underscores only.
pt: O nome do tema só pode conter caracteres alfanuméricos e sublinhados .

en: and where %property is %value
pt: e onde %property é %value

en: where %property is %value
pt: onde %property é %value

en: and where
pt: e onde
