Skinr (7.x-2.0-alpha1) - en to tr translation catalogue (86 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Reset to defaults
tr: Öntanımlı ayarlara geri dön

en: enabled
tr: etkin

en: enable
tr: etkinleştir

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: content
tr: içerik

en: Type
tr: Tip

en: List
tr: Liste

en: disabled
tr: etkin değil

en: Cancel
tr: İptal

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Enabled
tr: Etkin

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Content types
tr: İçerik tipleri

en: Version
tr: Sürüm

en: Reset
tr: Sıfırla

en: default
tr: öntanımlı

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Save
tr: Kaydet

en: Update
tr: Güncelle

en: Add
tr: Ekle

en: Theme
tr: Tema

en: Layout
tr: Yerleşim

en: theme
tr: tema

en: type
tr: tür

en: Configure
tr: Yapılandır

en: status
tr: durum

en: Are you sure you want to delete %title?
tr: %title düğümünü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Update options
tr: Güncelleme seçenekleri

en: Page
tr: Sayfa

en: Roles
tr: Roller

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: General
tr: Genel

en: CSS classes
tr: CSS sınıfları

en: module
tr: eklenti

en: Visibility settings
tr: Görünürlük ayarları

en: Operation
tr: İşlem

en: Delete rule
tr: Kural sil

en: Rules
tr: Kurallar

en: No items selected.
tr: Seçili öğe yok.

en: The update has been performed.
tr: Güncelleme işlemi tamamlandı.

en: Source
tr: Kaynak

en: Refine
tr: Yeniden ayarla

en: Undo
tr: Geri al

en: any
tr: herhangi biri

en: Processing
tr: İşliyor

en: disable
tr: devre dışı bırak

en: Show block for specific roles
tr: Bloğu belli roller için göster

en: Show block on specific pages
tr: Bloğu belirli sayfalarda göster

en: The update has encountered an error.
tr: Güncelleme sırasında bir hata oluştu.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
tr[0]: 1 adet öğe başarıyla işlendi:
tr[1]: @count adet öğe başarıyla işlendi:

en: Show only items where
tr: Öyle öğeleri göster ki

en: Edit rule
tr: Kural düzenle

en: Save rule
tr: Kuralı kaydet

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Rule type
tr: Kural türü

en: An error occurred and processing did not complete.
tr: Bir hata oluştu ve işlem tamamlanamadı.

en: Edit @type
tr: @type düzenle

en: Library
tr: Kütüphane

en: Not restricted
tr: Kısıtlı değil

en: All pages except those listed
tr: Listelenenlerin haricindeki tüm sayfalar

en: Only the listed pages
tr: Sadece listelenen sayfalar

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
tr: Sayfaları yollarıyla belirtin. Her satıra birer yol girin. Yıldız ("*") joker karakterdir. Örnek yollar: blog sayfası için %blog ve her kişisel blog için %blog-joker karakter. %front, ön sayfadır.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
tr: PHP kodunun <code>DOĞRU</code> döndürdüğü sayfalar (uzman kullanıcılar için)

en: Pages or PHP code
tr: Sayfalar veya PHP kodu

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
tr: PHP seçeneği seçiliyse, PHP kodunu %php arasına girin. Unutmayın, hatalı PHP kodu çalıştırmak sitenizi çalışmaz hale getirebilir.

en: Not customizable
tr: Özelleştirilemez

en: Restricted to certain pages
tr: Belli sayfalara kısıtlı

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
tr[0]: Bu öğeyi/öğeleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Show block for specific content types
tr: Bloğu, belirli içerik türleri için göster

en: Show this block only on pages that display content of the given type(s). If you select no types, there will be no type-specific limitation.
tr: Bu bloğu sadece belirtilmiş türlerdeki içeriği gösteren sayfalarda göster. Eğer hiçbir tür seçilmemişse türe özgü bir sınırlama olmayacaktır.

en: and where %property is %value
tr: ve ayrıca %property = %value

en: where %property is %value
tr: %property değeri %value olan

en: and where
tr: ve ayrıca

en: No rules have been set up yet. !url.
tr: Henüz belirlenmiş kural yok. !url.
