Skinr (7.x-2.0) - en to pt translation catalogue (100 entries)

en: Title
pt: Título

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Reset to defaults
pt: Restaurar para as configurações padrão

en: enabled
pt: ativado

en: enable
pt: habilitar

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: content
pt: conteúdo

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: disabled
pt: desativado

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Delete group
pt: Apagar grupo

en: Enable
pt: Habilitar

en: Enabled
pt: Habilitado

en: unknown
pt: desconhecido

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Version
pt: Versão

en: Advanced options
pt: Configurações avançadas

en: Reset
pt: Redefinir

en: default
pt: padrão

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Weight
pt: Peso

en: none
pt: nenhum

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: Add
pt: Adicionar

en: Theme
pt: Tema

en: theme
pt: tema

en: type
pt: tipo

en: Configure
pt: Configurar

en: Update options
pt: Opções de atualização

en: Done
pt: Concluído

en: Page
pt: Página

en: Filter
pt: Filtrar

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: Conditions
pt: Condições

en: Add a condition
pt: Adicionar uma condição

en: Advanced
pt: Avançado

en: Group name
pt: Nome do grupo

en: General
pt: Geral

en: group
pt: grupo

en: CSS classes
pt: Classes CSS

en: module
pt: módulo

en: Add group
pt: Adicionar grupo

en: Operation
pt: Operação

en: No items selected.
pt: Nenhum item foi selecionado.

en: The update has been performed.
pt: A atualização foi concluída.

en: Source
pt: Fonte

en: block settings
pt: configurações do bloco

en: Refine
pt: Refinar

en: Undo
pt: Desfazer

en: Revert
pt: Reverter

en: any
pt: qualquer

en: revert
pt: reverter

en: Processing
pt: Processando

en: disable
pt: desativar

en: Storage
pt: Armazenamento

en: The update has encountered an error.
pt: Foi encontrado um erro na atualização.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
pt[0]: 1 item processado com sucesso:
pt[1]: @count itens processados com sucesso:

en: Skin
pt: Tema

en: Show only items where
pt: Mostrar apenas itens que

en: Element
pt: Elemento

en: No content available.
pt: Nenhum conteúdo disponível.

en: Template file
pt: Arquivo do template

en: Group title
pt: Título do grupo

en: Optionally add additional CSS classes. Example: <em>my-first-class my-second-class</em>
pt: Adiciona opcionalmente classes CSS extras . Exemplo: <em>minha-primeira-classe minha-segunda-classe</em>

en: Additional classes for Skinr may only contain alphanumeric characters, spaces, - and _.
pt: Classes adicionais para Skinr poderiam conter somente carecteres alfanuméricos, espaços, hífen e underline.

en: access skinr
pt: acessar skinr

en: access skinr classes
pt: acessar classes do skinr

en: administer skinr
pt: administrar skinr

en: Provides a way to define and/or skin bits of Drupal output from the UI.
pt: Fornece uma maneira de definir e/ou modificar a aparência na UI na saída do Drupal.

en: An error occurred and processing did not complete.
pt: Ocorreu um erro e o processamento não foi completado.

en: Library
pt: Biblioteca

en: Please refer to <a class="ext" href="http://drupal.org/node/578552">@skinr introduction </a> and <a class="ext" href="http://drupal.org/node/578574">documentation</a>.
pt: Por favor consulte <a class="ext" href="http://drupal.org/node/578552">@skinr a introdução do @skinr </a> e <a class="ext" href="http://drupal.org/node/578574">a documentação do mesmo</a>.

en: enabled + default
pt: habilitado + padrão

en: Apply additional CSS classes
pt: Aplicar classes CSS adicionais

en: Optionally, select a template file to associate with this <strong>!hook</strong>. Selecting "Default" will let Drupal handle this.
pt: Opcionalmente, selecione um arquivo de template para associar com este <strong>!hook </strong>. Slecionando !Default" você deixará o Drupal lidar com isso.

en: Manage which skins you want to apply to this
pt: Gerenciar quais aparências você deseja aplicar a este

en: Administer Skinr
pt: Administrar Skinr

en: Not restricted
pt: Sem restrições

en: Not customizable
pt: Não é personalizável

en: Restricted to certain pages
pt: Restrito para certas páginas

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
pt[0]: Você tem certeza que quer apagar este item?
pt[1]: Você tem certeza que quer apagar estes itens?

en: Theme to export the skinr settings for.
pt: Tema para exportar as configurações para skinr.

en: The theme name must be alphanumeric and can contain underscores only.
pt: O nome do tema devem ser alfanuméricos e pode conter sublinhado( _ ).

en: and where %property is %value
pt: e onde %property é %value

en: where %property is %value
pt: onde %property é %value

en: and where
pt: e onde
